Pléh Csaba: elüldözheti a kutatókat az MTA piszkálása
Az akadémikus kiállt az alapkutatások mellett is.
Az akadémikus kiállt az alapkutatások mellett is.
Kitanulta az esztergálást, mert nem volt pénz kutatóeszközökre. Most közellenség lett.
A miniszter az egyik kormánypárti lapban reagált az akadémikusok megkeresésére.
Komoly ellentét feszül az Országos Bírói Tanács és az Országos Bírósági Hivatal között, ráadásul ellenséges hatalomnak könnyű bedarálni a bírói hatalmat, állítja Fleck Zoltán egyetemi tanár.
Az MTA átszervezése miatt különbözött össze az agykutató Freund Tamás a Professzorok Batthyány Körének tagjaival.
Náray-Szabó Gábor akadémikus, a Professzorok Batthyány Körének elnöke publicisztikájában azt írja a Magyar Időkben, hogy a kutatók ahelyett, hogy a "megvetett állam csecsein csüngenének" és vehemensen ragaszkodnának évtizede művelt témájukhoz, inkább saját maguknak kéne máshol forrást keresniük kutatásukra. Szerinte türelemmel kellene viszonyulni a kormányhoz és figyelembe vehetnék szempontjaikat, ahelyett, hogy tüntetni mennek.
Még hetekig tarthatnak a tárgyalások Palkovics László miniszter, illetve az MTA elnöksége között az Akadémia jövő évi finanszírozásáról, azonban a megkérdezett kutatók, akadémikusok pesszimisták, és nem is bíznak a miniszterben. Szerintük ez nem a pénzről, hanem az autonómiáról szól, arról, hogy a kormány megmutassa, ő a legerősebb gyerek a homokozóban, bárki lapátját összetörheti. Kulcskérdés a bérek elvonása, ezzel ugyanis sötét idők kezdődhetnek.
Levelet küldtek, amelyben azt kérik a magyar kormánytól, hogy vonja vissza a Magyar Tudományos Akadémia költségvetését érintő javaslatát.
Ismét tárgyalt az innovációs és technológiai miniszter az akadémia elnökével, Palkovics szerint azonban nem közeledtek az álláspontok, annak ellenére, hogy szerinte az elviekben egyetértenek, csak a megoldásokban nem.
"Ez a törvény nem a CEU ellen van" -–emlékeznek még erre a legendás Palkovics-mondásra? Hát arra, mikor arról beszélt, hogy senki sem akarja a Budapesti Corvinus Egyetemet szétválasztani, majd mégis megtették? Több akadémikussal is beszéltünk, akik egyáltalán nem bíznak Palkovicsban. Szerintük, amit a miniszter mond az akadémia függetlenségének megmaradásáról, csak üres lózung.
A Momentum szervezett tüntetést a Magyar Tudományos Akadémia függetlenségének megőrzéséért az MTA épületéhez azután, hogy a kormány a költségvetésének jó részét magához vonná. Az eseményen több százan vettek részt.
Óvatosan, de hitet tett a művészet szabadsága mellett, és a kultúrharccal szemben három Orbán-kormány négy kulturális államtitkára.
Az MTA BTK bízik abban, hogy a kormány és az országgyűlés nem a kommunikáció alapvető szakmai normáit sértő sajtóközlemények, hanem, ahogyan más helyzetekben is megtörtént már, egymás autonómiáját tisztelő megbeszélések során hozza meg a magyar tudományos kutatások szervezetével, finanszírozásával kapcsolatos döntéseit.
A HVG több részletet is megtudott arról, mit mondott Palkovics László az MTA elnökségének múlt héten.