szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Náray-Szabó Gábor akadémikus, a Professzorok Batthyány Körének elnöke publicisztikájában azt írja a Magyar Időkben, hogy a kutatók ahelyett, hogy a "megvetett állam csecsein csüngenének" és vehemensen ragaszkodnának évtizede művelt témájukhoz, inkább saját maguknak kéne máshol forrást keresniük kutatásukra. Szerinte türelemmel kellene viszonyulni a kormányhoz és figyelembe vehetnék szempontjaikat, ahelyett, hogy tüntetni mennek.

Hosszú publicisztikában megy neki Náray-Szabó Gábor akadémikus, a Professzorok Batthyány Körének elnöke a Magyar Időkben tudótársainak. Szerinter ők állnak annak útjában, hogy a magyar kutatás jobban teljesíthessen. Náray-Szabó úgy véli, igenis a kormányzatnak kell eldöntenie, hogy az akadémikusok milyen kutatásra kapjanak pénzt. Azt írja:

Mindenki azt kutat, amit akar, de – teszem én hozzá – a szükséges anyagi forrásokat valakinek: az államnak, a gazdaság szereplőinek, esetleg egy magánembernek biztosítani kell. Kutatási forrás nem jár alanyi jogon senkinek. A finanszírozónak szíve joga, hogy a neki tetsző témákat kiemelten, a kevésbé tetszőket ímmel-ámmal, a nem tetszőket pedig egyáltalán ne finanszírozza. 

Náray szerint közmegegyezés uralkodik abban, hogy növelni kell a versenyképességünket, ennek pedig nélkülözhetetlen eleme az innováció növelése. Fordulatnak kell lezajlania a fejekben, rá kell állni a versenyképességünket növelő pályára. Ez csak úgy megy, ha a felek bizalommal viseltetnek egymás iránt, készek a váltásra, az állam pedig okosan növeli a forrásokat, írja. Lehet, hogy hozzá kell nyúlni az intézményekhez is, de ehhez türelem és a másik szempontjai­nak nagyvonalú figyelembevétele szükséges. Ha sikerül, jelentősen növekedhet a versenyképességünk, és Mari néni is jól jár - fogalmaz Náray-Szabó. Szerinte azonban

nálunk a bizalmatlan szabadságharcosok utcára mennek szabadon választott té­máik védelmében, mégis előszeretettel csüngenének a megvetett állam csecsein.

A mindenkori kormányzat eddig megértő volt ezzel a magatartással kapcsolatban Náray szerint és általában ráhagyta a tudósokra, hogy azt kutassák, ami nekik tetszik, de a tudomány irányítói és finanszírozói ezidáig elmulasztottak feltenni maguknak egy kérdést: miért jó Mari néninek, vagyis az átlagos adófizetőnek, ha szabadon virul Magyarországon az alapkutatás? Szerinte nem várható el a magyar adófizetőktől, hogy majd valamikor másutt hasznosuló alapkutatásokat finanszírozzon.

Náray-Szabó szerint történelmi tapasztalatokra vezethető vissza, hogy a magyar kutatók nem szeretnek kockázatot vállalni és a biztonságot helyezik előtérbe.

A legöbb kutató vehemensen ragaszkodik az évtizede művelt témájához és az ezt támogató állami forrásokhoz, eszébe se jut, hogy másokat keressen, bár ma már megnyílt a világ,

komoly pályázati pénzeket lehet szerezni például az Európai Tudományos Alaptól. Megállapítása szerint. A Vincent blog erre reagálván azt írja: a kémiában, azaz Náray-Szabó kutatási területén az elmúlt tizenkét évben egyetlen magyar szerzett csupán pályázati támogatást az Európai Tudományos Alaptól. A szenior kutatók által pályázható ösztöndíjat Magyarország összesen húsz alkalommal kapta meg, míg Izrael több mint százszor, Svájc pedig évente több mint húsz alkalommal nyerte el ezt az elmúlt időszakban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Államosíthatják az MTA kutatóintézeteit, 25 milliárdot kap Palkovics

Az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz rendelték az MTA összköltségvetésének csaknem felét, több mint 25 milliárd forintot. Információink szerint a forrongó Akadémián rendkívüli elnökségi ülést hívtak össze péntekre, s felvetődött egy rendkívüli közgyűlés ötlete is.