Videóüzenetben mondott köszönetet Merkel a magyaroknak
A kancellár a harminc évvel ezelőtti páneurópai piknikre emlékezik.
A kancellár a harminc évvel ezelőtti páneurópai piknikre emlékezik.
Aki kifizeti ezt az összeget, az egy olyan időgépet kap, mely a 36 évvel ezelőtti NSZK-ba repíti vissza.
Azért tiltották be a sárkányrepülést, hogy nehogy átrepüljenek fölötte a disszidensek. Évekig tartott felépíteni, de egy pillanat alatt omlott össze a berlini fal.
Pedig volt ilyen, csak nem húzta sokáig. És tudta, hogy ekkor startolt el a 311-es Wartburg?
Az elnyomott népek felszabadítóinak, náciellenesnek, antifasisztának tartották magukat, miközben együttműködtek a legszélsőségesebb Izrael-ellenes erőkkel – ez a német RAF 40 évvel ezelőtti akcióinak az egyik ellentmondása.
Bahr az NSZK külpolitikájában a hidegháború idején a szembenállás helyett a kapcsolatépítés és normalizálás politikáját támogatta.
Micsoda szégyen, hogy az adósságválságban fuldokló görögökkel ilyen szigorúan bánnak (elsősorban) a németek, hiszen fordított helyzetben, 1953-ban az athéni politikusok sokkal nagyvonalúbbak voltak az NSZK-val - háborognak hetek óta sokan az interneten.
Hiába igyekezett szemmel tartani az NDK-s állambiztonság a Magyarországon vakációzó németek legtöbbjét, erőfeszítései nemigen hajtottak hasznot – derül ki egy új, az eddigieknél részletesebb kutatásból.
Meg lehet állapítani 25 évvel a berlini fal leomlása után, hogy kelet- vagy nyugatnémettel állsz szóba, vagy hogy a főváros keleti vagy nyugati városrészében sétálsz? Számít még a németeknek, hogy ki jön a vasfüggöny mögül? Nem erőltetett ez az Ossi–Wessi-kategorizálás? A különbségek mindenesetre még mindig léteznek, ha tetszik, ha nem – erről kérdeztünk egy kelet-, valamint egy nyugatnémet történészt.
Nagyon sokat kellett bulizni a Budapesten a határnyitásra váró keletnémetekkel, hogy legalább átmenetileg oldódjon a feszültségük, de többnyire jól bírta mindenki. Hogyan zajlottak egy Moszkva téri lakásban tűkön ülő majd' tucatnyi NDK-s utolsó napjai? Miből állt az emigrációs alapcsomag 1989-ben? Melyik keletnémet menekültből lett milliomos rockzenész? Az egészet első kézből megtudhatják egykori szállásadójuktól, kollégánktól, Molnár Csabától.
A volt NDK lakóinak látványosan megnőtt a várható élettartama, miután a kommunista állam összeomlott és a Német Demokratikus Köztársaság egyesült a virágzó Német Szövetségi Köztársasággal – derült ki egy új tanulmányból.
25 évvel ezelőtt, szeptember 10-én este a Magyar Televízió A Hét című műsorában Horn Gyula bejelentette, hogy az ország szeptember 11-én 0 órától kiengedi a határon a keletnémet menekülteket. Geopolitikai jelentőségű konfliktushelyzetben – az elmúlt fél évezredben legalábbis – ritkán tett akkora jelentőségű lépést a magyar politikai elit, mint amilyet 1989 őszén ezzel a döntéssel.
Puskásék éppen hatvan évvel ezelőtt veszítették el a vébédöntőt az NSZK válogatottja ellen, éppen akkor, amikor mindenki a négy éve veretlen Aranycsapat könnyű diadalára számított. Bár a kudarcban számos olyan tényező is szerepet játszott, amelyről a játékosok nem tehettek, a csalódott szurkolók kisebb forradalmat robbantottak ki Budapesten.
Negyven évvel ezelőtt, 1973. december 21-én a Német Szövetségi Köztársaság (vagyis a akkori Nyugat-Németország, NSZK) és Magyarország felvette egymással a diplomáciai kapcsolatot. Ezáltal megszűnt az NDK, azaz Kelet-Németország monopóliuma a német-magyar viszonyban.
Nemcsak az NDK-ban, hanem az egykori NSZK-ban is volt államilag finanszírozott, rendszerszerű doppingolás az élsportban egy német tanulmány szerint, amelynek alapján az Aranycsapatot legyőző nyugatnémet válogatott sikerében is lehetett szerepe teljesítményfokozó szernek az 1954-es labdarúgó világbajnokság döntőjében.
Nemcsak az NDK-ban, hanem az egykori NSZK-ban is volt államilag finanszírozott, rendszerszerű doppingolás az élsportban – legalábbis egy német tanulmány szerint. Az Aranycsapatot legyőző nyugatnémet válogatott sikerében is lehetett szerepe teljesítményfokozó szernek az 1954-es labdarúgó világbajnokság döntőjében.
A Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) több mint egymilliárd márkát fizetett 1968 és 1989 között a Ceausescu vezette kommunista Romániának azért, hogy jóváhagyja az erdélyi szászok és a bánsági svábok kitelepedését - írta hétvégi számában a Jurnalul National című román lap a német közszolgálati rádió riportját ismertetve.
Rég nem voltak olyan boldogok a németek, mint most. Legalábbis ez tűnik ki abból a kutatásból, amelynek eredményeit Berlinben tették közzé. A Die Welt című napilap szerdai számában részletesen ismertette Németország 2011-es "boldogságatlaszát". Eszerint az ország északi csücskében, továbbá délen a legboldogabbakaz emberek, ugyanakkor az egykori NDK-hoz tartozó, keleti Türingiában a legmagasabb a boldogtalanok száma.
Szabadlábra helyezik a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) nevű hírhedt német szélsőbaloldali terrorista szervezet utolsó, még börtönben lévő tagját.
Egy amerikai professzor, egy német közvélemény-kutató és egy magyar író-történész elemezte többek között a német egység kérdéseit csütörtökön az Andrássy Egyetemen tartott konferencián. A legérdekesebb talán egy Gorbacsovról szóló dokumentum közlése volt, amiből az 1990-es egyesítés előzményei derülnek ki. Cikkünk végén kronológiát is közlünk az újraegyesítésről.