Lipovecz Iván levele Halasi Endre írására
A HVG 2010. november 6-iki számának Vélemény rovatában jelent meg Halasi Endre Mind megette című írása. Ezúttal Lipovecz Iván, a HVG volt főszerkesztőjének erre írt levelét olvashatják.
A HVG 2010. november 6-iki számának Vélemény rovatában jelent meg Halasi Endre Mind megette című írása. Ezúttal Lipovecz Iván, a HVG volt főszerkesztőjének erre írt levelét olvashatják.
Önmagában a többségi kormányzásra megsértődni, azt antidemokratikusnak minősíteni értelmetlen dolog. A Gyurcsány-kormány 2006 ősze után elveszítette a közvélemény bizalmát, amit a Bajnai-kormány sem szerzett vissza, de kormányoztak egy korábbi felhatalmazás alapján. A népek ordíthattak az utcán, az ellenzék kivonulhatott a parlamentből, követelhettek előrehozott választásokat – a 2006 tavaszi választási legitimáció érvényes volt 2010 tavaszáig.
A Népszabadság szerint száztizennégy autóra és nyolcvannégy sofőrre havi 58,5 millió forintot költ a második Orbán-kormány. A miniszterelnök egyelőre csak azt a kisbuszt használja, amellyel ellenzéki pártelnökként is rendszeresen utazott, s amelyet az állam jelképes összegért bérel egy magáncégtől.
A Fidesz adópolitikája láthatóan a felsőosztálynak, illetve a középosztály felső rétegének kedvez, a kormánnyal szembeni elégedetlenkedők pedig a legszegényebb rétegek közül kerülhetnek ki. Kérdés, a „Gyurcsány, takarodj!” után vajon lesz-e „Orbán, takarodj!”.
Nagy Kálmán, a kisebbik kormánypárt egészésgügyi szakpolitikusa szerint a kórházi finanszírozás veszteségeinek további növelését elkerülendő a veszteséges kórházak pénzügyi terveinek folyamatos felülvizsgálatára, úgynevezett követő konszolidációra van szükség.
A Népszava keddi számában azt írja: eltűnt Áder János fideszes EP-képviselő arra vonatkozó javaslata, hogy az előzetes letartóztatások mindaddig fennmaradjanak, amíg a büntetőeljárás jogerősen nem fejeződik be.
A hamarjában előkapott alkotmánymódosítás nem pusztán az Alkotmánybíróság egyetlen döntése ellen szól; Orbán Viktor miniszterelnök ténylegesen gazdaságpolitikájának lényegét félti az Alkotmánybíróságtól - mondta az MR1-Kossuth rádió kedd reggeli műsorának nyilatkozó Tölgyessy Péter.
Kedden kezdődik a parlamenti vitája annak a három alkotmánymódosító javaslatnak, amelyet a Fidesz frakcióvezetője nyújtott be, miután az Alkotmánybíróság visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló törvényt. Várhatóan kedden dönt a Ház az úgynevezett médiaalkotmányról, ezen a héten dönthet a parlament a kolontári iszapkatasztrófa körülményeit vizsgáló eseti bizottság felállításáról is.
A Blikk keddi összeállításából kiderül: minisztériumonként átlagosan 64 munkaügyi pert indítottak, és ha ennek felét az elbocsátott dolgozók nyerik meg, akkor - a közszolgálati dolgozók átlagbérével számolva - a kormánynak több mint 2,4 milliárd forintot kell majd kifizetnie. A kamatokkal és a kártérítéssel együtt pedig az összeg elérheti az ötmilliárd forintot is.
Voltak előjelei annak, hogy a kormány inkább saját döntéseihez akarja igazítani a jogszabályokat, nem pedig fordítva, de az Alkotmánybíróság hatáskörének megnyirbálására tett fideszes javaslatnak ezek az "akciók" a nyomába sem értek.
Az első Orbán-kabinet még saját fennhatósága alá akarta rendelni az ügyészséget. Vajon miért indul el most ezzel éppen ellentétes irányba a koalíció?
A Nemzetközi Valutaalap 2010-re egy százalékos bruttó hazai termék (GDP) növekedést, és az idei év végére 3,75 százalékos inflációt, a fizetési mérlegben többletet vár Magyarországon, 2011-re pedig 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol - mondta Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi tárgyalódelegációjának vezetője a nemzetközi pénzintézet éves gazdaságpolitikai konzultációjának lezárásaként tartott hétfői sajtótájékoztatón Budapesten a Nemzetgazdasági Minisztériumban.
A Magyar Nemzet értesülései szerint kéthavi bérnek megfelelő jutalmat kapott az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) valamennyi munkatársa, pedig a kormány júniusban felfüggesztette az irányítása alá tartozó intézményeknél a jutalmak kifizetését.
A legjobb esetben is csak egy-két alapvető élelmiszer esetében csökkenhet az áfa mértéke jövőre - írta keddi számában a Magyar Nemzet Czerván Györgyre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkárára hivatkozva.
A választók többségének tetszik a Fidesz lendületes kormányzása. De vajon így is fog maradni?
Az első Orbán-kormány indította el az első PPP-beruházást - emlékeztet csütörtöki cikkében a Világgazdaság. Orbán Viktor az elmúlt héten jelentette be, hogy kudarcnak ítélik a PPP-beruházásokat, s újabb szerződést nem kötnek.
Tömeges elbocsátásra készül az Orbán-kormány a közszférában jövő év elejétől - írja csütörtöki számában a Népszava.
Az észtországi példát is figyelembe veheti a magyar kormány a magánnyugdíjpénztári befizetések állami rendszerben tartásánál, illetve a felfüggesztett befizetések későbbi elismerésénél. De hogy történik ez az észteknél?
A közvélemény többségének eddig összességében tetszik az Orbán-kormány határozott, a rendszert gyors döntésekkel átalakító kormányzati stílusa. Van azonban a növekvő állami hatalomnak kockázata is: ha a felsőbb szinten vezetők hibáznak, a hatalom központosított jellege és a visszacsatolás nehézkessége miatt nehezebb a hibákat korrigálni, illetve már eleve elkerülni. Mint Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója megállapítja: Orbán Viktor kormányzásának nagy kérdése, lehet-e jól kormányozni az IMF-fel és a multinacionális cégekkel szemben.
Fájdalmas többletterhek nélkül teljesülni tetszik a magyarok megannyi régi vágya: részben a külföldi tőkére kivetett különadó fedezi az érdemi hazai személyi jövedelemadó-csökkentést. Csakhogy lehetséges-e ingyenebéd a világkapitalizmus rendjében? - kérdezi Tölgyessy Péter elemző az MR2-Kossuth honlapján megjelent interjúban.