Találtak 128 új holdat a Szaturnusz körül
Egy nemzetközi kutatócsoportnak köszönhetően mostantól már csak a második legtöbb holddal rendelkező bolygó a Jupiter, a Szaturnusznál ugyanis sokkal több van, mint eddig ismert volt.
Egy nemzetközi kutatócsoportnak köszönhetően mostantól már csak a második legtöbb holddal rendelkező bolygó a Jupiter, a Szaturnusznál ugyanis sokkal több van, mint eddig ismert volt.
Két furcsa jelenséget is sikerült megfigyelniük a tudósoknak a Tejútrendszer szívének közelében. A King’s College London kutatói úgy vélik, hogy mindkettő mögött egy feltételezett részecske húzódhat meg, ami akár a sötét anyag iránti kutatást is felgyorsíthatja.
Március 11-én közelségbe kerül egymással a Vénusz és a Merkúr sarlója, a bolygóegyüttállás szabad szemmel is megfigyelhető lesz.
Japán kutatók két, a Földtől azonos irányban lévő objektumot fedeztek fel, ám a tulajdonságuk minden szempontból zavarba ejtő.
Hamarosan szabad szemmel lehet majd egymás mellett látni az esti égbolton a Vénuszt és a Szaturnuszt, egy kisméretű csillagászati távcsővel pedig még utóbbi gyűrűrendszere is megfigyelhető lesz.
Annyira zavarja a csillagászokat a SpaceX rengeteg fénylő műholdja, hogy a cég most alacsonyabb pályára irányított közülük néhányat. Ezzel megoldottak egy problémát – és generáltak egy másikat.
4,2 kilométer átmérőjű az az aszteroida, ami hamarosan eléri látszólagos fényességének csúcsát. Távcsővel könnyen megfigyelhető az objektum.
1859-ben olyan erős napkitörés történt, hogy a Napból kiáramló részecskék miatt kigyulladtak az akkor elterjedőben lévő távíróberendezések. Emiatt sokan úgy vélik, egy hasonló esemény ma, amikor a technológia jóval nagyobb mértékben átszőtte a mindennapokat, valóságos összeomlást váltana ki a társadalom mindennapi működésében. A kockázat nem nulla, de azért van mivel hűteni a kedélyeket.
A szoláris év és a naptári év közötti különbséget eddig még nem sikerült tökéletesen kiküszöbölni, de a Gergely-naptár közel van ehhez. De mi történne, ha nem lenne szökőév, és minden évben 28 napos lenne a február?
A japán Fudzsii Dajcsi még december 8-án rögzítette, ahogy a Hold felszínén egy fényes villanás jelent meg néhány pillanat erejéig. A szakember úgy véli, a Geminidák meteorraj egyik tagja lehetett.
A Sombrero-galaxist még 1781-ben fedezték fel, a Hubble pedig már készített róla fotót. A James Webb űrteleszkópnak köszönhetően most alaposabban szemügyre lehet venni.
Száz lélegzetelállító képet mutatnak be az év legnagyobb asztrofotós eseményén.
Újabb óra készült az Omega és a Swatch együttműködésében. A legújabb MoonSwatch nemcsak a Hold, de a Föld fázisait is megmutatja.
A HVG fotósának is sikerült elcsípnie a C/2023 A3 üstököst.
A napokban válik a legkönnyebben megfigyelhetővé a C/2023 A3 üstökös, ami folyamatosan távolodik a Naptól.
Túlélte a Nap közelségét a Tsuchinshan-ATLAS nevű üstökös, így hamarosan ismét látható lesz a nyugati égbolton. A horizont környékén bukkan majd fel, a legjobban október 20-án lehet majd látni.
Ttöbb olyan műholdat is sikerült lencsevégre kapnia az osztrák Felix Schöfbänkernek, amelyeket felderítésre és nyomon követésre használ az Egyesült Államok. Az amatőr csillagász azt mondja, nem fél attól, hogy ebből problémája lehet.
Izraeli kutatók szerint a fekete lyukak valójában nem fekete lyukak, hanem fagyott csillagok, amelyek korábban is létrejöhetnek, mint azt eddig gondolták.
A csillagászok számítása szerint 2025 márciusától alig lehet majd a Földről látni a Szaturnusz gyűrűit.
Hamarosan a Föld közelébe kerül az 2024 PT5 kódjelű aszteroida, aminek pályáját a Föld gravitációja módosítja.