Kétszer annyi antidepresszánst szednek a magyarok, mint 20 évvel ezelőtt
Felmérték, hogyan változott 20 év alatt világszerte a depresszió elleni gyógyszerek fogyasztása. A magyarországi eredmények nem túl jók.
Felmérték, hogyan változott 20 év alatt világszerte a depresszió elleni gyógyszerek fogyasztása. A magyarországi eredmények nem túl jók.
Azt tudjuk, hogy a felnőttkori lelki problémák sok szálon kötődnek a gyerekkorhoz – de vajon hogyan jelennek meg a „fiússág” frusztrációi a felnőtt férfiak mentális helyzetében? Katonadolog című sorozatunkban a férfi mentális egészség mítoszait igyekszünk eloszlatni, a második részben Polányi Viktória tanácsadó szakpszichológussal beszélgettünk arról, hogyan kell tudatosan (fiú)gyermeket nevelni, hogy belőlük beilleszkedni tudó, mégis önazonos, egészséges felnőttek legyenek.
Azok, akik éjszaka is dolgoznak és esznek, könnyebben lehetnek depressziósak. Ha azonban legalább az utóbbin változtatnak egy kicsit, az pozitívan hathat a mentális egészségükre.
A kutatók szerint nem a táplálékbevitel miatt több a depressziós a vegetáriánusok körében, mint a húsevőkében.
A Covid-járvány idején tapasztalt pénzügyi és alvási problémák egyértelműen kapcsolatba hozhatók az egyetemi hallgatók mentális egészségének romlásával – állítják brit kutatók.
Kiégéssel és depressziós tünetekkel küzd a magyarországi egészségügyi szakdolgozók közel fele – derül ki egy friss kutatásból. Ennek fő oka, hogy minden szempontból kizsigerelik őket.
A mind gyakrabban jelentkező aggasztó tünetek hátterében a személyes kapcsolatok visszaszorulása és az alváshiány is fellelhető.
Egy friss kutatás szerint érdemes lenne nagyobb hangsúlyt fektetni a depressziót kezelő terápiára, mielőtt gyógyszereket kezd el szedni valaki.
Ritkán születik olyan korrekt bocsánatkérés, mint amit a műsorvezetők tettek közzé nemrég.
Leginkább a lezárások és a megnövekedett alkoholfogyasztás számlájára írható a jelenség.
Gáspár Győző nemrég arról beszélt egy interjúban, hogy több mint egy évtizednyi pánikbetegség és két be nem fejezett öngyilkosság után most alig várja, hogy visszatérjen a kórházba. A Life TV egyik műsorában közölték vele, hogy nem úgy néz ki, mint aki depressziós, úgyhogy szedje össze magát. Azaz elhangzott a legkárosabb mondat, amit csak mondani lehet egy mentális betegséggel élőnek.
A fiatalkori depresszió, szorongás és a különböző függőségek sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a gyerekeinkre, mint a nemátalakító műtétek – állítja Hodász András, aki szerint nem népszavazás kell, hanem meg kellene szabadulni a teljesítménykényszertől.
Az év eleji komor hangulat, a januári mélabú már-már természetes jelenség. Az ünnepek elmúltával a szürke hétköznapok újra beköszöntenek, emiatt január első heteiben könnyen ránk törhet a kilátástalanság érzése, ezzel együtt pedig a csillapíthatatlan szomorúság. Talán segít, ha tudjuk, mindezzel nem vagyunk egyedül, néhány hasznos tipp pedig segíthet kilábalnunk a reménytelennek érzett időszakból.
A remény gazdag tartalomvilágú érzelmi-kognitív állapot, amiről évtizedes kutatási eredmények bizonyítják, hogy jót tesz nekünk. Miért fogyatkozik mégis ínséges időkben, és mit tehetünk azért, hogy ismét felbőgjön bennünk a motor?
Hetente huszonöt férfi vet véget az életének Magyarországon, mégis a lelki egészségről szóló diskurzus gyakran kikerüli a férfiakat. Pedig a probléma égető: a férfiak sokkal kevésbé kérnek segítséget, ha lelki gondokkal küzdenek, a Covid pedig csak felerősítette az eddig is létező, lesújtó statisztikákat. És ezen nem segít az sem, hogy a magyarországi pszichiátriai ellátás romokban van, és szinte csak krízisellátásra van kapacitás terápiás kezelések helyett.
A cariprazine hatásos kiegészítő kezelésként a major depresszióban (MDD) szenvedő betegeknél az újabb vizsgálatok szerint.
A fluvoxamint hagyományosan a depresszió vagy a kényszerbetegségek kezelésére használják.
Van egy jó tanácsunk a negyedik hullám előszobájában: szokjunk rá a testmozgásra.