"Ha nem mentjük meg az ápolókat, nem lesz betegellátás"
Kiégéssel és depressziós tünetekkel küzd a magyarországi egészségügyi szakdolgozók közel fele – derül ki egy friss kutatásból. Ennek fő oka, hogy minden szempontból kizsigerelik őket.
„Hazánkban a betegek gyógyulási esélye alatta van annak, amit az egészségügyi ellátórendszerünk képes lenne biztosítani, köszönhetően részben annak, hogy a betegeket ellátó egészségügyi szakdolgozók súlyos lelkiállapotban vannak” – ezzel a megállapítással zárul a Kiégés és depresszió az egészségügyi szakdolgozói társadalomban című cikk, amelyet a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara szakmai tudományos folyóirata közölt.
Az év elején online kiküldött kérdőívekre tízezernél is több válasz érkezett, így az kellően reprezentálja a szakma állapotát. Az összkép meglehetősen lesújtó:
a válaszadók – akik átlagosan 22 éve dolgoznak az egészségügyben, többségük az állami szektorban – 42 százaléka számolt be súlyos, további 22 százalékuk enyhe kiégés jeleiről.
Enyhe depressziótól a válaszadók közel 20 százaléka, mérsékelt, illetve középsúlyos tünetektől 15 százalék, míg súlyos panaszoktól közel 7 százalékuk szenved.