Drágulást jósolnak és támogatást kérnek az építőanyag-gyártók
Több termék 10-20 százalékkal kerül majd többe jövőre.
Több termék 10-20 százalékkal kerül majd többe jövőre.
Emelkedett a takarmány ára, és a halhozam sem volt túl jó idén.
Tovább súlyosbodik a globális chiphiány, az autóipar mellett begyűrűzött a számítástechnikai eszközök piacára is, súlyosan érintve azt. A kialakult helyzetnek számos oka van, köztük a koronavírus-járvány, amelynek hatására drasztikusan megnőtt a kereslet az elektronikai eszközök és alkatrészek iránt. A felújított laptopokkal foglalkozó Furbify szakértői szerint a videokártyákat szinte lehetetlen beszerezni és ha mégis, az eredeti ár többszörösével kell számolnia a vevőknek. A jelenlegi tendenciák alapján készlethiány, káosz és áremelkedés várható idén karácsonykor.
Továbbra is vegyesen mozognak az albérletárak az országos piacon: Budapesten gyorsabban nőttek októberben, az azon kívüli piacon viszont lassult a tempó.
Negatív csúcsokat döntő árfolyamváltozással reagált a forint a nemzetközi környezet zavaraira, azaz a piaci szereplők nem méltányolták a nemzeti bank eddigi kamatemeléseit.
Aki új lakás vásárlása helyett szeretné felújítani a régit, nem biztos, hogy sokkal olcsóbban jön majd ki. A fa- és vashiány mellett a többi építkezési termék ára is folyamatosan növekszik, a mesteremberek fél év alatt akár 25 százalékot is emeltek a munkadíjukon, a bútoriparban pedig a szállítmányozási problémák miatt folyamatosak a késések és a termékhiányok.
A gondok az egyik magyar gyártó szerint legfeljebb 2023 vége felé oldódhatnak meg.
Van, ahol csak 21 ezer forint a négyzetméterár, van, ahol kétmillió.
Áruhiányra nem kell számítani, de arra viszont igen, hogy minden építkezés átlagosan tíz százalékkal drágább lesz.
Egy szekrénysor akár több tízezer forinttal is többe kerülhet a tavalyi árakhoz képest.
Az üzemanyagok most 30 százalékkal drágábbak, mint egy évvel ezelőtt, de az élelmiszerek és a szolgáltatások is felfelé húzzák az inflációt.
6,5 százalékos volt az infláció októberben – tette közzé a KSH. Utoljára ennél nagyobb áremelkedést kilenc éve mértek.
Eddig olcsóbb volt a piacról áramot venni, így nem volt rá szükség, de most megfordult a helyzet. Várhatóan tömegesen menekülnek be az önkormányzatok a rezsicsökkentett áramár lehetőségét biztosító egyetemes szolgáltatási körbe. Kérdés, hogy sikerülhet-e tartani a rezsicsökkentett árat.
A szakértők szerint az egy hónappal ezelőttinél is magasabb inflációs adatot fogunk kapni kedd délelőtt, a kérdés az, hogy a 2012. októberi 6 százalékos szintet is túllépi-e. Az energiaárak elszállása mellett a gyenge forint és a szolgáltató szektor nyitás utáni áremelései is rontják a helyzetet. A kormány abban bízhat, hogy a választás előtti osztogatásban egy több tízezres vagy több százezres tétel érkezése a számlákra akkora élmény lehet, amekkora már sokak számára elfeledteti azt, hogy egyébként minden egyes vásárlásuk megdrágult.
Megnőttek a nyersanyagárak is, ezt pedig az IKEA a vásárlóira terheli.
14 százalékkal voltak magasabbak idén szeptemberben az ipari termelői árak, mint egy évvel korábban. Az energiaiparban 30 százalékosnál is nagyobb drágulást mértek.
Drágult a fa, a benzin, az energia és a munka, drágultak a temetkezések is. Tavalyhoz képest 10 százalékkal többe került most temetni.
Hiányra nem kell számítani a temetőknél.