A vártnál is durvábban drágulnak az építőanyagok
A tavaly már látható áremelkedést tovább fokozta a háború és egyelőre nem látni a folyamat végét.
A tavaly már látható áremelkedést tovább fokozta a háború és egyelőre nem látni a folyamat végét.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint április 3-án "el kell zavarni" a kormányt az általános drágulás megállítása érdekében – mondta a párt elnökhelyettese, aki szerint a megélhetési válságot a stabil euró bevezetése akadályozhatja meg.
A megugró termelési költségek miatt kényszerülnek áremelésre a piaci szereplők.
A nemrégiben rangos elismerést bezsebelt villanyautó Hyundai testvérmodelljének ugyancsak megemelték az árát.
„Ha a baloldalon múlna, már brutális háborús infláció lenne” – ezzel a címmel adott ki közleményt a Fidesz arra reagálva, hogy 15 éve nem látott szintre, 8,3 százalékra nőtt az infláció. A közlemény megismételte azt, amit Nagy Márton, a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója nyilatkozott: a magyar infláció az európai középmezőnyhöz tartozik. Nagy Márton ehhez még azt tette hozzá, hogy az ármaximálás 3-4 százalékponttal vitték lejjebb az inflációt. Megnéztük, mi igaz ezekből az állításokból.
A tíz legnagyobbat dráguló termék közül hét élelmiszer, de még az üzemanyag is bekerült a tízes lista végére, annyival drágább, mint tavaly ilyenkor volt. Négy olyan termékcsoport van a 140-ből, amelynek csökkent az ára.
Az élelmiszerek és a benzin árának maximálása is csak egy kicsit tudta lassítani az infláció száguldását, 2007 augusztusa óta nem volt akkora drágulás, mint most. Az árbefagyasztással nem érintett termékek közül a margarin ára 25,8 százalékkal, a kenyéré 25 százalékkal nőtt. Ráadásul az orosz–ukrán háború gazdasági hatásai még csak nem is látszanak ezeken a számokon.
A megtámadott ország a világ legnagyobb napraforgóolaj-termelője, a termék egyik legnagyobb felvásárlója pedig az Európai Unió. Raskó György szerint amint lejár a kormányzati árstop, a magyar kisboltokba is berobban az orosz agresszió hatása.
Egész Közép- és Kelet-Európában nagy gondokat okoz az infláció, Magyarország a rosszabb állapotú helyek között van. Az EU-ban Franciaország tudja a leginkább féken tartani az árakat.
Még annál is nagyobb tempóban nőttek januárban az albérletek árai, mint amekkora drágulás korábban volt. Most már nem Soroksár a legolcsóbb budapesti kerület.
A Durex és a KitKat gyártója is a gyártási költségek növekedésével indokolja az áremelést.
Ahogy minden év elején, most is átalakította a KSH az infláció számításának módszertanát egy kicsit, hogy passzoljon a fogyasztói szokások változásához. Megnéztük, mi minden változott.
Eltűnt az egydolláros pizza, és a csőd szélére sodródott egy ázsiai ország - és a folyamatnak még messze a vége.
A vendéglátóipar legnagyobb kérdése, hogy az elkövetkezendő időszakban hogy lesznek képesek nem veszteségesen működni.
2007 óta nem látott inflációt mért januárra a KSH, és ez lassan csökkenhet a kormányzati intézkedések ellenére – vagy épp azok miatt.
A tíz legnagyobbat dráguló termék közül nyolc élelmiszer. Öt olyan terméket is sikerült találni, amelynek csökkent az ára az elmúlt egy évben.
2007 nyarán volt utoljára magasabb infláció, mint most, még a 2021. decemberi, 14 éves rekordot jelentő szintről is tovább gyorsult az árak emelkedése.
Egyre többen ingáznak egyre több autóval, a garázsok és parkolóhelyek száma viszont nem tartja a lépést ezzel a növekedéssel. Az eredmény: kilőttek a garázsárak. Budapesten öt év alatt a duplájára drágultak, de a szegedi árakat meg sem tudják közelíteni.
Ársapka nélkül a gázolaj litere már 530 forintba kerülne.