Sötétszélcsend: Németország úgy égeti a szenet, mintha nem lenne holnap
Mélyponton van a megújuló energia termelése, a legszennyezőbb forrásból pótolják a hiányt.
Mélyponton van a megújuló energia termelése, a legszennyezőbb forrásból pótolják a hiányt.
Novemberben újra nagyot szólt az úgynevezett sötétszélcsend. Európa jelentős részén hirtelen kilőttek a másnapi tőzsdei áramárak, ilyenkor Magyarországon különösen nagy a drágulás. Az árrobbanás fő oka, hogy ilyenkor – napfény és szél híján – leáll Németország óriási megújulóerőmű-parkja. A szakértő szerint ilyenkor itthon szeretnek Németországra és a zöldpolitikára mutogatni, miközben igazából nálunk van a probléma, a mi régiónkban nincs elég kapacitás. A rossz hír az, hogy időről időre újra beáll a sötétszélcsend, és lesz miatta tőzsdei árrodeó, miközben a jelenség annál bonyolultabb, hogy el lehessen intézni egy sima németezéssel.
Az energiaminiszter a szivattyús-tározós erőművekről is beszélt, azt mondta, itthon is kell belőlük legalább egy, és az erről szóló megvalósíthatósági tanulmány várhatóan még idén elkészül.
A HVG-nek nyilatkozó szakértő szerint a sok eső és hó egyelőre kedvező az energiapiacnak, az pedig biztosra vehető, hogy a 2024-es esztendő is a gázról szól majd. Elvileg újra lehet szélerőműveket építeni, a napelemes háztartások csatlakozhatnak a hálózathoz.
Az Európai Unió továbbra sem vezet be közös szankciókat az orosz gázra, helyette a tagállamok kezébe adja a bosszú eszközét - noha mára már teljesen valószínűtlenné vált, hogy Moszkva megint elkezdené tekergetni a gázcsapokat. Mindeközben Bulgária zsarolása célt ért, csak nem Moszkvánál, hanem Bécsnél, Szerbia pedig nincs már kiszolgáltatva a Gazpromnak. Döcögünk tovább az orosz energiáról való leválás útján.
Eddig is voltak bajok a globális energiapiacon, az izraeli válság csak ront a helyzeten.
Energiaspórolásra ösztönzés helyett megint pazarlásra noszogatná a lakosságot az Orbán-kormány minap közzétett tervezetcsomagjának rezsireformáló intézkedése. A kabinet a RepowerEU-forrásokért fűt-fát ígér Brüsszelnek, de a koncepció java része tényleg jónak tűnik. A lakásfelújítási program viszont továbbra is mostohagyerek: már a terve is csak a kirakatba jó.
A geotermikus energia hasznosításába nagy olajmultik is beszállnak. Egyre gyakrabban áramot termelnek a föld hőjéből.
Az unió azt várja a közös gázbeszerzéstől, hogy plusz gázmennyiséget vonz a kontinensre, miközben alacsonyan tartja az árakat.
Az eddigieknél nagyobb üzletekre és idővel nemzetközi terjeszkedésre számít a tőzsdei energetikai cég, az Alteo alapító igazgatósági tagja, ifj. Chikán Attila vezérigazgató, miután a többségi tulajdonos a Mol, valamint Tiborcz István és Jellinek Dániel lett. Interjú.
Orbán Viktor a múlt heti EU-csúcson büszkén dobolta ki: elérte, hogy a hosszú távú beszerzési szerződések ne essenek a tervezett, államszövetségi gázársapka hatálya alá. Hogy ezt tényleg ő harcolta-e ki, az nem tiszta, de ennél fontosabb, hogy egyelőre az sem nyilvánvaló, ténylegesen hogyan maradunk ki a közös tőzsdei ármanipulációból, ha a Gazprommal kötött, hosszú távú szerződésünk árazását pont a holland tőzsdei árak mozgatják.
A Gazprom leállította a gázszállítást Olaszország felé, de az energiaügyi miniszter szerint lesz elég gáz - kérdés, milyen áron.
Hogyan változik az energiapiac a háború hatására? Milyen jövőképe lehet az orosz gáznak kitett kelet-közép-európai országoknak? Mivel tarthatja sakkban Vlagyimir Putyin a gázon kívül ezeket az országokat, például Bulgáriát? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Budapest Fórum egyik csütörtök délelőtti előadása.
Amióta Putyin csapatai február 24-én átlépték az ukrán határt, megindultak az olaj- és földgáz árak fölfelé. Pénteken viszont már “csak” 94 dollárba került egy hordó Brent olaj a globális piacon.
A miniszterelnök és a Mol vezére szerint hosszú évekbe és óriási vagyonokba kerülne, ha át kellene alakítani új olajtípusok feldolgozására az orosz olajra belőtt magyar finomítókat. Csakhogy a világpiacon vannak az orosz olajhoz nagyon hasonló alternatívák is, melyek feldolgozását meg lehetne úszni komolyabb átkalibrálások nélkül is. Az orosz olajjal való szakítás azonban még ebben az esetben is óriási kihívásokat jelentene. Az orosz gázról való leválás meg pláne.
A rezsicsökkentés miatt még nem érezni a drágulást, de a paksi bővítésben kifizetik a különbséget az adófizetők a Telex szerint.
Jövő év elején már németországi ipari nagyfogyasztóknak értékesítene gázt a MET Csoport frissen alapított cége. Később villamosenergiát is kínálnak, 2022-től pedig lakossági ügyfeleket is kiszolgálnak. Mindehhez bőséges gáztárolói kapacitást vásároltak csütörtökön.
Az Európai Bizottság egyszerűsített összefonódás-ellenőrzési eljárás keretében vizsgálta az ügyletet. Úgy találták, a tervezett felvásárlás nem vet fel versenyjogi aggályokat.
Egyelőre stabilizálódott az olaj ára, a szénhidrogének iránti kereslet 2022–23-ban érheti el a válság előtti szintet. De az is lehet, hogy a megújuló energiaforrások térnyerése mellett soha többé.
Az olaj- és a gázkitermelés is csökken idén Oroszországban, az exportárak jóval alacsonyabbak, mint korábban.