Hogy működhet a gyakorlatban az új rezsicsökkentés, amit a kormány megígért az EU-nak?

12 perc

2023.08.02. 04:30

Energiaspórolásra ösztönzés helyett megint pazarlásra noszogatná a lakosságot az Orbán-kormány minap közzétett tervezetcsomagjának rezsireformáló intézkedése. A kabinet a RepowerEU-forrásokért fűt-fát ígér Brüsszelnek, de a koncepció java része tényleg jónak tűnik. A lakásfelújítási program viszont továbbra is mostohagyerek: már a terve is csak a kirakatba jó.

Néhány nappal ezelőtt közszemlére bocsátotta a kormány a friss tervezetcsomagját arról, hogy mire költené azokat az európai uniós forrásokat, melyeket az államszövetség szándéka szerint a zöldítés mellett hangsúlyosan az orosz energiáról való leválásra lehetne felhasználni. Ez a REPowerEU nevű program, mely még a koronavírus-krachra válaszul elindított helyreállítási programból nőtt ki, miután tavaly február végén Oroszország lerohanta Ukrajnát, és végképp sürgőssé vált a szakítás Moszkva szénhidrogénjeivel.

Az energetikai fejlesztésekre elkölthető REPowerEU-források összesen nagyjából 2600 milliárd forintot jelentenek. Ezek egy része vissza nem térítendő pénz, a másik része hitel. Az előbbit már igényeltük, a vonatkozó költési tervezet beadásával. A terveket tavaly év végén jóvá is hagyta az EU, de az összeg folyósítását még blokkolják, mert nem teljesítettük az utalásért cserébe feltételül szabott 27 szupermérföldkövet. A REPowerEU hitelrészét augusztus 31-ig kell igényelni, megint csak egy költési tervezettel - ez az, amit a kormány most augusztus 11-i határidővel társadalmi vitára bocsátott.

A rezsicsökkentés átalakításával próbálja közelebb lavírozni magát a kormány az uniós pénzekhez

Ugyan ezt egyelőre más fórumon nem kommunikálták, ám az Európai Bizottság számára összeállított helyreállítási terv új anyagából kiderül, hogy a kormány olyan konstrukcióban gondolkodik, ami lehetővé tenné a lakosság számára, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot a rezsivédett, jelenleg 2523 kWh-s éves fogyasztás mennyiségén felül.

Minden, amit Brüsszel hallani szeretne

A dokumentum átfogó reformcsomag, és a benne sorolt tervek többnyire szépen is hangzanak. Nagy hangsúlyt fektet például a nap- és szélenergiás fejlesztések mellett az ország villamoshálózatának fejlesztésére is. Ezek azért létfontosságúak, mert ha tényleg elkezdünk nagy ütemben megújuló energiás erőműveket a hálózatra kapcsolni, és emellett közlekedésben áttérünk az elektromos járművekre, épületklimatizálásban meg a hőszivattyúkra - márpedig jelen állás szerint ezek elkerülhetetlen lépések - akkor a rendszer össze fog omlani, mert képtelen lesz kezelni a betáplálási és a fogyasztási oldal robbanását. Ráadásul nem csak a lakosság fogja tovább terhelni a hálózatot, a kormány ipari szinten is elképesztő fogyasztási és betáplálási felfutással számol, elég csak az egymás után bejelentett új akkumulátorgyárakra és a korábban belengetett gázerőmű-építési programra gondolni.