#főiskolák


Megvannak a ponthatárok:
 

Megvannak a ponthatárok: "Nem jelentkeztem külföldre, mert akkor kinn is maradok"

Sorsok dőltek el, meghúzták a felvételi ponthatárokat. Elmentünk a Pont Ott Partyra, hogy megtudjuk, hogy a zuhanó hallgatói létszám ellenére miért vonzó még mindig egyetemistának lenni, és hogy itthon vagy külföldön tervezik-e a jövőjüket a fiatalok. Volt aki azt mondta, azért nem jelentkezett külföldi egyetemre, mert tartott attól, hogy akkor végleg kint maradna. Videó.

hvg.hu hvg.hu



Minden harmadik hallgató kibukik az egyetemről
 

Minden harmadik hallgató kibukik az egyetemről

Elszomorító mértékű a hallgatók lemorzsolódása a magyar felsőoktatásban. A nyelvvizsgák hiánya csak a jéghegy csúcsa, alapképzésben a hallgatók 36, míg osztatlan képzésben 39 százalékos a képzést be nem fejezők aránya. A hallgatók kevesebb mint fele jutott el sikerrel az abszolutóriumig.

hvg.hu hvg.hu


Felsőoktatás: egy kicsit hátrébb, mint a nyolcvanas évek
 

Felsőoktatás: egy kicsit hátrébb, mint a nyolcvanas évek

A Felsőoktatási Kerekasztal keddi ülését követően pár szak esetében visszakozott a kormány, ám újabbak sorsa viszont ugyanúgy kérdéses, mint az egyeztetés előtt. A kabinet az egyetemi polgárok megosztására játszhat, miközben a szereplők számára nyilvánvaló, hogy a kormány(fő) szeszélye legközelebb az ő szakirányukat érintheti. Csendben változhat az egyetemek irányítása is, az intézmények gazdasági működtetéséért felelős kancellár és az egyetemi autonómiát megtestesítő rektor fölé bekerül a konzisztórium, amely túlzott befolyást szerezhet a rektor kontójára. A hallgatói képviseletek is visszaszorulnak.

Bogár Zsolt - Dercsényi Dávid Bogár Zsolt - Dercsényi Dávid

Egyetemek prés alatt
 

Egyetemek prés alatt

Négy éve halogatja a felsőoktatási reform elindítását a kormány, amely ismét a miniszterelnök elképzeléseinek megvalósításával és az intézmények megregulázásával van elfoglalva. Pedig több helyen nagy a baj: nem egy főiskola feladná önállóságát a túlélésért.

Szabó Fruzsina Szabó Fruzsina


Topmenedzserre várnak, pártkatonát kaphatnak az egyetemek
 

Topmenedzserre várnak, pártkatonát kaphatnak az egyetemek

Milliós fizetést kap, milliárdok felett rendelkezik, és vétójogával élve kezére csaphat akár a rektornak is az egyetemek leendő vezérigazgatója, a kancellár, akinek ugyanakkor évente egy állami továbbképzést végig kell ülnie. Az új felsőoktatási posztokra a versenyszférában már bizonyító topmenedzsereket várnak, csakhogy a fejvadász szerint pont számukra nem lesz elég vonzó a lehetőség. Viszont a választások után pórul járt politikusok és csókosaik rárepülhetnek a zsíros állásokra.


Magyar Nemzet: elvennék a mesterképzést a főiskoláktól
 

Magyar Nemzet: elvennék a mesterképzést a főiskoláktól

A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) azt javasolja, hogy a jövőben a főiskolákat főigazgatók vezessék, és csakis az egyetemek első számú vezetőit nevezzék ki rektornak, a testület a mesterképzés lehetőségét is az egyetemek kiváltságává tenné – írta a Magyar Nemzet pénteken.

MTI MTI


Kiskapu került a felsőoktatási törvénytervezetbe
 

Kiskapu került a felsőoktatási törvénytervezetbe

„A főiskola alapképzést, osztatlan képzést, valamint felsőfokú végzettséget nem biztosító képzést folytathat” – a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) által október közepén készített felsőoktatási törvénytervezet e paragrafusa komoly felhördülést keltett néhány főiskolán.

HVG HVG

Felsőoktatás és egészségügy: miért a legrosszabb utat választjuk?
 

Felsőoktatás és egészségügy: miért a legrosszabb utat választjuk?

Az utóbbi évtizedben bármelyik kormány tervezte a költségvetési kiadások csökkentését, első dolga volt, hogy a felsőoktatás és az egészségügy pénzeihez nyúljon hozzá. Mindez a Semmelweis Egyetem rektorát joggal zavarja, hiszen a régi „SOTE” utódja nemcsak az egyik kiemelt fontosságú magyar felsőoktatási intézmény, hanem a hazai orvosképzés fő bázisa. Tulassay Tivadar a Gutmann Fórumon, a privátbank által szervezett előadáson és háttérbeszélgetésen elemezte a magyarországi felsőoktatás és az egészségügy helyzetét.

Szegő Iván Miklós Szegő Iván Miklós