Kilenc gyilkossággal vádolják egy németországi hospice-kórház ápolóját
Az ügyészség gyanúja szerint a férfi azért végzett a betegekkel, hogy zavartalan legyen az éjszakai műszakja.
Az ügyészség gyanúja szerint a férfi azért végzett a betegekkel, hogy zavartalan legyen az éjszakai műszakja.
Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.
A színész azt nem mondta el, melyik hospice-házban történt a felháborító eset.
A demencia az egyik legrejtélyesebb betegség, egy brit beteg mégis arra vállalkozott, hogy megossza a nagyvilággal, mi történik az agyában. Az Alzheimer-kórral együtt élő Wendy Mitchell könyveiben rengeteg olyan tünetről mesél, melyeket néha még a közeli hozzátartozóknak is nehéz megérteniük. Hallucinációk, fekete lyuk a falon, hal a fehér tányéron, és állandó telefonos ébresztő, hogy ne felejtsen el enni.
Az Egyesült Államok 39. elnöke tavaly októberben töltötte be 98. életévét.
A 105 kilométer magas és 63 kilométer széles portré London északnyugati részén látható. A pilóta ehhez több mint két órát repült, összesen több mint 413 kilométert megtéve.
Milyen lehetőségei vannak annak, aki ápolásra szoruló szerettét élete végére nem küldené kórházba? Mennyire működik a kórházat kiváltó otthonápolás, ki kérhet hospice szolgáltatást? Mennyire súlyosbította az ágazat helyzetét a kataszigorítás? Erről beszéltünk a területen dolgozókkal.
Nélkülözhetetlen munkát végeznek, mégis napi szintű finanszírozási gondokkal küzdenek az otthoni szakápolást és hospice ellátást végző szolgáltatók. A több tízezer beteget ellátó, és a kórházakat jelentősen tehermentesítő szolgáltatóknál dolgozó, magasan képzett szakemberek vizitdíja 2017 óta változatlanul mindössze néhány ezer forint. A várólisták már most több hónaposak, de a szakemberek attól félnek, ha nem történik előrelépés, egyes településeken akár meg is szűnhet a szolgáltatás.
„A bennünk lévő halálfélelem nem nő, hanem csökken, ha szembe merünk nézni halandóságunk tényével” – áll a nemrég megjelent A halál életkérdés című kötet előszavában. Bérczes Tibor író, műfordító egy éven keresztül beszélgetett mostani interjúalanyunkkal, Biró Eszterrel, a Magyar Hospice Alapítvány pszichológusával, hogy közösen keressék a választ a halállal, gyásszal, veszteségfeldolgozással kapcsolatos kérdésekre, amelyek valamikor, valamilyen formában egészen biztosan mindannyiunkat érintenek. Az interjúkötet a megrázó téma ellenére igyekszik tudatosítani: az élet végéről szóló beszélgetések legalább annyira szólnak az életről és annak gazdagságáról, mint a halálról.
Hétfő délután elérhetetlenné tette Korózs Lajos azt a videót, amelyen egy magát mentőápolóként bemutató nő arról beszélt, 10 kórházból hazaküldött beteget ápolt, közülük 9-en pár napon belül elhunytak. Az Országos Mentőszolgálat és egy másik magáncég is közölte, a videón szereplő nő nem dolgozik náluk. Korózs kitart amellett, hogy a videóval nincs baj, állítása szerint csak az Országos Mentőszolgálat érzékenysége miatt tették elérhetetlenné.
A magyarok kétharmada – ha választhatna – szerettei körében halna meg, a többség mégis kórházban fejezi be földi pályafutását.
Magyarországon még mindig kuriózumnak számít az adakozás, pedig vannak olyan, társadalmilag rendkívül fontos kezdeményezések, amelyek az adományozók segítőkészségének köszönhetően képesek működni. Ezt ismerte fel a 85 éves Erzsébet, aki szerint ahhoz, hogy adjunk, nem pénz kell, hanem jó szív. Így aztán úgy döntött, hogy a házát a Hospice Alapítványra hagyja, mert a méltó halálhoz mindenkinek joga van.
Ónodi-Szűcs Zoltán szerint minden ilyen ellátással foglalkozó szervezet ugyanazt a normatív támogatást kapja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel kötött szerződés alapján.
Tiborcz István elismerte, hogy tulajdonrésze van a BDPST Zrt.-ben, és arról is panaszkodott egy sort, hogy nem üzletelhet bármivel, mert az apósa a miniszterelnök. Bezárhat az ország egy egyetlen felnőtt hospice háza, Budapesten pedig úgy döntöttek, hogy lebontják a város egyik legcsúnyább épületburkolatát. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.