Egy beteg vallomása: Minden, amit bárcsak tudnának az egészséges emberek a demenciáról
A demencia az egyik legrejtélyesebb betegség, egy brit beteg mégis arra vállalkozott, hogy megossza a nagyvilággal, mi történik az agyában. Az Alzheimer-kórral együtt élő Wendy Mitchell könyveiben rengeteg olyan tünetről mesél, melyeket néha még a közeli hozzátartozóknak is nehéz megérteniük. Hallucinációk, fekete lyuk a falon, hal a fehér tányéron, és állandó telefonos ébresztő, hogy ne felejtsen el enni.
Néhány évvel ezelőtt egy napsütéses délután a brit Wendy Mitchell éppen egy csésze teával áll az ablakban, amikor meglátta édesapját a kertben. A férfi a kinyúlt kardigánjában figyelt, Wendy még apja nikotintól elsárgult ujjaira is jól emlékszik. Mosolyogva nézték egymást néhány másodpercig, majd az alak egyik pillanatról a másikra köddé veszett.
Wendy édesapja ekkor már több mint húsz éve halott volt, látványa pedig egyike volt azoknak a hallucinációknak, melyeket a demenciában szenvedő nő az elmúlt években átélt. Vízeséssé változó mozgólépcső, furcsa lényekkel megelevenedő szőnyeg, köddé változó emberi formák – pillanatok, melyek egyre gyakrabban fordulnak elő az életében.
A most 67 éves Mitchellt 2014-ben, mindössze 58 évesen diagnosztizálták demenciával, miután memóriaproblémái kezdődtek, futás közben pedig többször is elesett. A demencia egy gyűjtőfogalom, mely azokat a betegségeket takarja, melyek során az agyban található idegsejtek funkciója károsodik. Wendy Mitchell esetében ez vaszkuláris demenciát és korai Alzheimer-kórt jelent.
Robbanásszerűen nő majd a demenciában szenvedők száma, elmondjuk, mit lehet tenni a betegség ellen
Magyarországon 2050-re a halálozási listán is első helyre kerülhetnek a demenciát okozó betegségek, hatalmas terhet jelentve nemcsak az egészségügynek, hanem a hozzátartozóknak is. Pedig a rizikófaktorok csökkentésével az esetek több mint 40 százaléka megelőzhető lenne.
Emlékszoba és kék kapcsolók