2025-ben szállt fel, de 2024-ben landolt egy ázsiai légitársaság repülőgépe
A Cathay Pacific XC880-as járatának utasai Hongkongból Los Angelesbe repültek, ami nemcsak egy 12 órás utat, hanem egy dátumugrást is eredményezett.
A Cathay Pacific XC880-as járatának utasai Hongkongból Los Angelesbe repültek, ami nemcsak egy 12 órás utat, hanem egy dátumugrást is eredményezett.
A Holdon gyorsabban telik az idő, mint a Földön. A különbség ugyan csekély, idővel azonban összeadódhat, ami már veszélybe sodorhatja a nagy pontosságot igénylő küldetéseket. A NASA ezért egységes időzónát vezet be, amit majd a holdi telepesek is használhatnak.
Ha az ember átutazik több időzónát, és főleg, ha ezt kelet felé teszi, megtapasztalhatja a jetlag kellemetlen jelenségét. Azt hihetnénk, hogy a sok ezer kilométert is repülő vándormadaraknál és az egyéb vándorló állatoknál is hasonló a helyzet, azonban nem ismerik ezt az állapotot. A magyarázat meglepően egyszerű.
A Holdon lévő űrhajósok nem használhatják a hagyományos földi időmérést, mert gyorsan aszinkronba kerülnének a bolygónkkal. Két éven belül meg kell oldani a problémát.
Az Antarktiszon nehéz megállapítani, hogy éppen hány óra van. Emiatt a kutatóknak cselhez kell folyamodniuk, hogy tájékozódni tudjanak az időben, és legyen egy napi ritmusuk. Az Északi-sarkon azonban már ennél is furcsább a helyzet: mindenki maga dönti el, hogy nála mennyi az idő.
Elvileg ezen a hétvégén vasárnap állítjuk át utoljára az óráinkat téli időszámításról a nyárira, a gyakorlatban azonban belátható időn belül nem szűnik meg az órák évi kétszeri tekergetése. A tagállamok nem tudnak, de úgy tűnik, nem is akarnak dönteni ebben a kérdésben.
Még csak a böngészőt sem kell megnyitni a Windows-t futtató gépeken ahhoz, hogy kiderüljön, a világ másik felén mennyi az idő.
Az időzónák hátrányait az eltörlésükkel számolná fel két amerikai tudós.
Az Európai Bizottság segítene tárgyalni, hogy a szomszédos országok ne nagyon válasszanak más időzónát. Az EP illetékes bizottsága is úgy gondolja, hogy 2021-ben el kell törölni az óraátállítást.
Lehet, hogy csak egy viccet vettek túl komolyan, amikor először felvetették az óraátállítás ötletét; volt, hogy másfél évig tartott a nyári időszámítás; megesett az is, hogy az óra állítgatása helyett a munkaidőt hozták korábbra. Összegyűjtöttünk néhány kevésbé ismert tényt az óraátállításról.
Telente csak reggel nyolc után lenne világos, de legalább kétnapi idegeskedést megspórolnánk magunknak, ha a javaslatra mindenki rábólint, akinek kell.
A Spiegel szerint az európai konzultáción válaszolók 80 százaléka azt kérte, hogy ne legyen több óraátállítás.
Az Európai Bizottság erről konzultál az uniós polgárokkal, bár némi időzavarba kerülhetett.
Jobban zavarjuk mi a vadon élő állatokat, mint ahogy ők bennünket, erre jutott egy, az egész világra kiterjedő kutatás. Az állatok kerülik a turistákat, a mezőgazdasági gépeket, ezért inkább éjszaka élnek.
Az óraátállítás 1980-as bevezetése óta egyszer sem voltunk még olyan közel a nyári időszámítás eltörléséhez, mint most. De egyáltalán nem biztos, hogy jól járnánk, ha soha többet nem kéne átállítanunk az óráinkat.
Évi négymilliárd forint hasznot hoz az országnak az óraátállítás, de nem csak ezért valószínűtlen, hogy eltörlik. Az időzónaváltás indokoltabb lehetne, de sokkal jobb üzlet Berlinnel és Béccsel egy időzónában lenni, mint Bukaresttel és Kijevvel.
A világ kinyílt, egyre gyakoribbak a nemzetközi csapatok. Az időeltolódást is figyelembe vevő zökkenőmentes kapcsolattartást segíti az alábbi weboldal.
Észak-Koreában megújul a hivatalos idő, 30 perccel visszaállítják az órákat a japán uralom alóli felszabadulás emlékére – adta hírül pénteken a Yonhap dél-koreai hírügynökség a kommunista ország hírügynökségének jelentésére hivatkozva.
Egy egy órás időzónaváltás élettani hatása nem olyan jelentős, míg az óraátállítás évi két alkalommal okozhat problémákat (napokig tartó alvászavart, fáradékonyságot), ami miatt például megemelkedik a közlekedési balesetek száma is – mondta a hvg.hu-nak a Meteo Klinika igazgatója. Pintér Ferencet azután kerestük meg, hogy a Facebookon kezdeményezés indult Magyarország kelet-európai időzónához csatolására.
A közép-európai időzónából való kilépést és a greenwichi időre való átállást fontolgatja Spanyolország.