szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Antarktiszon nehéz megállapítani, hogy éppen hány óra van. Emiatt a kutatóknak cselhez kell folyamodniuk, hogy tájékozódni tudjanak az időben, és legyen egy napi ritmusuk. Az Északi-sarkon azonban már ennél is furcsább a helyzet: mindenki maga dönti el, hogy nála mennyi az idő.

Annak ellenére, hogy régóta beszélnek az óraátállítás eltörléséről, ez Magyarországon még mindig nem történt meg – de ezzel nem vagyunk egyedül. De mi lenne, ha szabadon választhatnánk meg, hogy melyik időzónához tartozzunk?

Az Antarktiszon pontosan ez a helyzet. Mint ismert, a bolygó sarkvidékein nem különül el a nappal és az éjszaka annyira, mint az Egyenlítő környékén, vagy mint bárhol máshol a Földön. Ha valaki látja a napfelkeltét a Déli-sarkon, akkor csak abban lehet biztos, hogy augusztus, szeptember vagy október van, abban nem, hogy pontosan mennyi az idő.

Bár az Antarktisznak nincsenek állandó lakosai, nyáron nagyjából ötezer, de telente is mintegy ezer kutató él a területen. Mivel az Antarktiszon hol állandó nappal, hol pedig állandó éjszaka van, valahogy dönteni kell az időről, hogy tudják, mikor is kellene reggelizni, dolgozni vagy éppen aludni menni.

A megállapodás szerint egy-egy kutatóbázison épp annyi az idő, mint az azt üzemeltető országban. Vagyis lehet, hogy az egyik bázison épp reggel 8 van, a másikon viszont délután 3 óra. Sőt, olyan bázis is van, ahol az órát évente kétszer is át kell állítani – írja az IFLScience.

Extrém helyzet van az Antarktiszon: sosem volt még ilyen kevés a tengeri jég

Rekordalacsony szintre süllyedt az Antarktisz körüli tengeri jég felülete, a tudósok azt mondják, még sohasem láttak ilyen szélsőséges helyzetet. A jég kiterjedése várhatóan még tovább csökken, mielőtt az idei nyári olvadási szezon véget ér.

A helyzet egyébként az Északi-sarkon is hasonlóan furcsa. Ott a hajó kapitánya dönti el, hogy épp mennyi az idő. Ennek furcsasága akkor ütközik ki igazán, amikor a kutatóhajó, valamint az azt ellátó hajó időzónája teljesen más. Cserébe viszont az Északi-sarkon tényleg olyan időzóna van, amilyet épp választ magának az ember.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!