szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Holdon gyorsabban telik az idő, mint a Földön. A különbség ugyan csekély, idővel azonban összeadódhat, ami már veszélybe sodorhatja a nagy pontosságot igénylő küldetéseket. A NASA ezért egységes időzónát vezet be, amit majd a holdi telepesek is használhatnak.

Az Egyesült Államok, Kína és Oroszország is azt tervezi, hogy embereket küld majd a Holdra, a tudósok pedig folyamatosan jelen lesznek az égitesten. Ehhez számos problémát kell még megoldani addig – például ki kell alakítani egy állandó otthont számukra, ami védelmet nyújt a sugárzás és az extrém hőmérséklet-ingadozás ellen –, de olyan egyszerűnek tűnő dolgot is ki kell még találni, mint például, hogy milyen időzónába essen a Hold.

A válasz egyáltalán nem egyszerű, ezért a NASA bejelentette, hogy elkezd a Hold számára egy saját időzónát kifejleszteni. A cél az, hogy 2026-ra elkészüljön, és szabvány legyen az egész égitestre nézve – nagyjából úgy, ahogy most a földi időzónák jelentik a szabványt.

A koordinált holdidőre (Coordinated Lunar Time, LTC) a relativitáselmélet miatt van szükség. Mivel Einstein elmélete szerint az idő múlása a sebesség és a gravitáció függvényében változik, így a Holdon gyorsabban fog telni az idő. Persze ez nem jelent őrült gyorsaságot: egész pontosan 24 óra leforgása alatt 56 milliszekundummal jár a Hold órája gyorsabban a földinél, ami az adatok továbbításánál, valamint az űrhajó indításánál komoly problémákat okozhat. Erről itt írtunk korábban.

A Fehér Ház még áprilisban utasította a NASA-t, hogy dolgozza ki az LTC-t, a kezdeményezéshez pedig már 43 ország csatlakozott. Ezek között sem Kína, sem pedig Oroszország nincs ott.

Az időzónára vonatkozó legfőbb elvárás a skálázhatóságrugalmasság, hogy a jövőben akár a Marsra is alkalmazni lehessen.

Ha sikerül az LTC létrehozása, az óriási előrelépés lehet a jövőbeni Hold-küldetések felé. A tervek szerint a NASA 2025 szeptemberében négy embert küldene el a Holdhoz, majd egy évvel később már le is szállnának az asztronauták az égitest felszínén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!