Az ázsiai Cathay Pacific légitársaság egyik járatának utasai kétszer is megünnepelhették az új év első napját. A Flightstats adatai szerint a CX880-as járat 2025. január 1-jén, helyi idő szerint éjfél után 21 perccel szállt fel a hongkongi nemzetközi repülőtérről. Ezután valamivel több mint 12 órát repült, majd végül 2024. december 31-én, helyi idő szerint 20:33-kor landolt Los Angelesben.

Természetesen ehhez a fajta időutazáshoz semmilyen idegen technológiára nem volt szükség: a dupla élményhez a nemzetközi dátumválasztó vonal (International Date Line, IDL) járult hozzá. Ez egy képzeletbeli, cikcakkos vonal a Föld felszínén, ami a földrajzi keleti hosszúság 180 foka mentén halad észak-déli irányban, és különböző dátumú területeket választ el egymástól.
Amikor egy repülőgép nyugatról kelet felé haladva átlépi az IDL-t, egy naptári napot „visszaugrik” az idő, így olyan, mintha a járat azelőtt landolna, hogy felszállt volna.
Ahogy az IFLScience rámutat, a hatáshoz nem feltétlenül kell átlépni az IDL-t. Még 1999/2000-ben az Air France lehetőséget kínált néhány utasának, hogy kétszer is megünnepeljék a millenniumot egy Concorde fedélzetén, amely 2000. január 1-jén, helyi idő szerint hajnali 1 órakor indult a párizsi Charles de Gaulle repülőtérről, és a New York-i John F. Kennedy repülőtéren landolt 1999. december 31-én, helyi idő szerint 23 órakor.
Mivel a gép szuperszonikus sebességgel haladt, elég gyorsan tudott mozogni ahhoz, hogy megelőzze a Föld forgását.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.