Szerdán dönt a kormány arról, maradnak-e az árstopok
Az élelmiszer-infláció még mindig 33 százalékos.
Az élelmiszer-infláció még mindig 33 százalékos.
Az intézkedés negatívan érintheti a vendéglátókat és a szállásadókat.
Megszokhattuk már: ha a kormány Brüsszelt emlegeti, akkor valamit nagyon eltolt itthon. Elemzés.
Az árstopos termékek esetében minden harmadik vásárlónak vannak készlethiánnyal kapcsolatos rendszeres tapasztalatai.
Nem kötött a Belügyminisztérium biztosítást a tűzoltókra és rendőrökre, mert nem volt rá pénz; megvette az MCC a Librit; Soros György a fiára hagyta a pénzügyi birodalmának vezetését. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Az idén vakációt tervező magyarok átlagosan 296 ezer forintot költenek a nyaralásra, szemben az egy évvel korábbi 247 ezer forintos összeggel - derül ki a K&H első negyedéves felméréséből, amely a 30-59 évesek utazási terveit vizsgálta.
Zsinórban a hetedik hónapban a magyar áremelkedés üteme a leggyorsabb az egész EU-ban. Az unió inflációja 7,1 százalékosra lassult.
Az Európai Központi Bank csütörtökön a várakozásoknak megfelelően nyolcadik alkalommal emelte az irányadó kamatlábakat, és további szigorítást jelzett a magas infláció elleni küzdelemben.
Az énekesnő Stockholmban rúgta be a 2023-as világ körüli turnéját, ami túlfogyasztást generált, ennek eredménye volt a drágulás.
A költéseket már nem csak azok fogják vissza, akinek ténylegesen meg vannak szorulva, hanem mindenki óvatosabban ad ki pénzt.
Nagy Márton alapvető váltást javasol a jegybank működésében, mivel úgy látja, elérhetetlen záros időn belül az MNB középtávú inflációs célja, a szigor viszont visszafogja a gazdasági növekedést. Az ötlet sok problémát felvet, és ugyan a jegybank hivatalosan nem kommentálta a gazdaságfejlesztési tárca irányából érkező ötletet, aligha örülnek neki.
Az előttünk álló tíz évben viszonylag magas infláció és az eddiginél kisebb gazdasági növekedés várható világszinten is az Amundi elemzése szerint. Amíg korábban az ingatlanbefektetés és a részvények hoztak szép hozamot, most egyre fontosabbak a kötvények és a kevesebb kockázat vállalása.
A világgazdasági folyamatok, a munkaerő- és tőkehiány hosszú távon, strukturálisan árfelhajtó hatásúak. Az infláció letörése érdekében fenntartott magas kamatok pedig lefojtják a gazdasági növekedést, és az államkasszát is megterhelik.
Az orosz jegybank 4,5 és 6,5 százalék közé saccolja az idei infláció mértékét, miközben Kijevben a tavalyi első negyedévhez mért zuhanás ellenére optimisták, mivel az évvégi számokhoz képest 2,4 százalékos javulást regisztráltak.
Adóemelést jelentett be a kormány; szükség is van erre, mert annyira nincs pénz a költségvetésben; lassul, de még így is hatalmas az inflációnk. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Ez az árstopok és a kötelező akciózás után már a harmadik csodafegyver, amit az infláció letörésére vet be a kormány, amely a pénzromlás csökkenését várja attól, hogy listázza, hol, mennyiért kapható például a spagettitészta vagy a kígyóuborka.
Sem az idén, sem jövőre nem várható, hogy a globális gazdaság a korábbi tempóban növekedjen – állapítja meg az OECD jelentése. Az euróövezet gazdasága már recesszióba is került.
Májusban már könnyű volt a rezsicsökkentési korlát alatt maradni, a benzin sem annyira drága, mint pár hónapja, a használt autókért pedig kevesebbet kell fizetni, mint tavaly ilyenkor - nagyjából ezért került most csökkenő pályára az infláció. Persze még így is nagyon magas, és most, hogy az élelmiszerek és az energia áremelkedése legalább lefékezett, a szolgáltató szektor okozhat nagyon kellemetlen meglepetéseket.
21,5 százalékos volt májusban az infláció, ami még mindig toronymagasan EU-rekorder, de legalább áprilisról májusra már csökkentek az árak. A rezsi az elmúlt egy hónaphoz képest még olcsóbb is lett, az ételek alig drágulnak tovább, a kellemetlen meglepetést viszont az okozza, hogy kilőtt a szolgáltatások ára.
Nem több pénzünk lett, hanem most már a magyarországi infláció miatt jobban megéri külföldre menni. Sokan járnak a határokon túlra bevásárolni is.