szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az állateledelek még az élelmiszereknél is drasztikusabban drágultak: márciusban 62, májusban 51 százalékkal kerültek többe, mint egy éve. Ott tartunk, hogy érdemesebb hatósági áras élelmiszert adni a kutyánknak, még az is olcsóbb, mint az állateledel.

A még mindig 20 százalék feletti infláció sok háztartást kényszerít a kiadások csökkentésére. A helyzeten az sem segít, hogy az átlagembert leginkább érintő élelmiszerárak növekedése ennél jóval nagyobb mértékű, közel fél éven át 40 százalék feletti volt, és még most is jócskán meghaladja a 30 százalékot. Van azonban, ami még az "embereledeleknél" is jobban drágult. Ez pedig az állateledel – számolt be az RTL Híradója.

Akik kutyát, macskát tartanak, azoknak a csúcson, idén márciusban már a 60 százalékot is meghaladta a drágulás, és még májusban is több mint 50 százalékkal volt magasabb az állateledelek átlagos ára az egy évvel ezelőttihez képest – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Kedvenceinknek a háztartási kiadások állandó részét képező etetése tehát egyre többet vesz ki a pénztárcánkból, több mint másfélszer annyit, mint egy évvel ezelőtt. Ezt a boltokat járva is érezhetjük: az olcsóbb, kilós kutyaszalámik ára 500 forintról indul, a jobb minőségű, 300 grammos nedves tápért pedig akár 700-800 forintot is elkérnek a boltok, így a kilónkénti ár 2000-2500 forint körül alakul. A kis alutasakos eledelek még drágábbak, ezeknél akár 3000 forint feletti is lehet a kilogrammonkénti ár.

Mindent összevetve hetente akár több tízezer forint is elmehet a háziállatok etetésére, akár kutyánk van, akár macskánk.

Az élelmiszereket is jóval meghaladó állateledel-infláció pedig azt mutatja, hogy sokan a háziállataikon mintha később kezdenének el spórolni, mint saját magukon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Rácz Gergő Gazdaság

MNB: Nem cipőkanállal kell az év végén tíz százalék alá nyomni az inflációt

Maradt az alapkamat, miközben más fronton folytatta az óvatos normalizációt a Magyar Nemzeti Bank júniusban. A monetáris tanács érdemi csökkenést vár az inflációnál az év második felében, amit részben a kereslet csökkenése magyaráz. A legújabb makrogazdasági előrejelzése alapján a célérték így is csak 2025-ben érhető el, miközben az idei növekedési kilátásokat ugyanazok a bizonytalanságok övezik, mint márciusban.