#interjú

 

"A jobb oktatástól még a végén válogatóssá és kritikussá válnának a szavazók" – Interjú Cristian Mungiu rendezővel

A bőrszínük miatt elüldözött, egy erdélyi pékség vendégmunkásaiként dolgozó Srí Lanka-iak esetéről készített filmet az egyik leghíresebb román rendező. Cristian Mungiu szerint ma mindenki szabadon utazhat, de a szabadság következményeivel senki nem számolt, a politikai korrektség pedig még azt sem engedi, hogy nevén nevezzük a problémát. Interjú a magyar kormány politikájának következményeiről, állatias emberekről és az R.M.N. című filmről.









Egy magyar tanya a fogyatékkal élő menekültekért
 

Egy magyar tanya a fogyatékkal élő menekültekért

Az Ukrajnában zajló háború emberek millióit hozta drámai és sok esetben kilátástalan helyzetbe. Különösen igaz ez a fogyatékkal élőkre, hiszen az ilyen családok szállást, ellátást is sokkal nehezebben kapnak. A Szabadszállás mellett működő Strázsa Tanya hosszú évek óta segíti a fogyatékos, értelmi sérült embereket, és – a United Way Magyarország, valamint az SOS Gyermekfalvak Magyarországi Alapítványa támogatásával – ugyanerre vállalkozik az ukrajnai menekültek esetében is. Videónkban ezt a rendkívüli kezdeményezést mutatjuk be közelebbről, és a szociális szövetkezet igazgatónőjével, illetve az ott lakókkal beszélgetünk a tanya mindennapjairól.

United Way United Way




Nagyjából egyetértek önnel... – Tamás Gáspár Miklós interjúja saját magával a HVG-ben, 1993-ban
 

Nagyjából egyetértek önnel... – Tamás Gáspár Miklós interjúja saját magával a HVG-ben, 1993-ban

Hérakleitosz példabeszédét a világ egyre változásáról, a kétszer nem lehet egyazon folyóba lépni tételét egykoron úgy fordította le magának egy igyekvő diák, hogy „csak az az állandó, hogy semmi sem állandó”. Más a tételt megtoldotta még azzal is, hogy nemcsak a folyó változik, hanem a belelépő láb is. A valóság – és benne az azt tükröző-értelmező tudat – az utóbbi években (Magyarországon is) felpörgött változásai közepette filozófus legyen a talpán, aki meglátja a konstanst. Ezúttal Tamás Gáspár Miklós, a parlamentben szabaddemokrata színekben helyet foglaló, de magát konzervatívnak (is) valló képviselő tette fel kérdéseit a Filozófiai Intézet igazgatójának, Tamás Gáspár Miklósnak (45 éves) – és viszont. Az alábbi cikk a HVG 1993. december 25-i számában jelent meg, a most elhunyt Tamás Gáspár Miklósra emlékezve közöljük újra.

Tamás Gáspár Miklós Tamás Gáspár Miklós

„A történelem nem szolgája az ideológiának” – interjú II. Andrásról és az Aranybulla-sorozatról Zsoldos Attila történésszel
 

„A történelem nem szolgája az ideológiának” – interjú II. Andrásról és az Aranybulla-sorozatról Zsoldos Attila történésszel

Az Aranybulla-sorozatban megjelenő, pozitív II. András kép alapját lényegében Zsoldos Attila történész, akadémikus kutatásai adták, aki 2010-ben szakított azzal a 2-300 éves trenddel, miszerint a király csak sodródott az eseményekkel és ami jót tett, arra is úgy kényszerítették rá az alattvalói. Mindezek ismeretében nem csoda, hogy Zsoldost is megkeresték a sorozat alkotói, hogy vegyen részt szakértőként a munkában, ám ő a forgatókönyv láttán nemet mondott. Vele beszélgetünk II. András politikájáról, az Aranybulla jelentőségéről, az ellenállási záradék félreértéséről, illetve a történelem és az ideológia viszonyáról. Kiderül az is, valóban egy balkáni összeesküvés végzett-e Gertrúddal, mint azt a sorozat sugallja.