Befektetési szempontból minimum 50 gramm – interjú
A tudatos befektető általában nem az általános hangulat alapján vesz aranyat, vagyis akkor, ha a piacokon pánik van, és a csapból is az folyik, hogy menekülni kell. És nem is akkor, amikor aránylag megnyugszik a piac – mutat rá Nagy Attila, a SolarGold értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója. Viszont egy biztos: aranyba mindig érdemes befektetni. Hogy miért, az alábbi interjúból ez is kiderül.
Kezdjük azzal, hogy mi a különbség a befektetési és a „normál” arany között?
Általánosságban elmondható, hogy létezik az arany mint anyag, és léteznek ennek különböző megmunkálásai. Így találkozhatunk vele sok helyen, például az emberek testén hordva mint ékszer; vagy az űrben, a műholdak és egyéb eszközök részeként. Mindennapos kapcsolatban lehetünk vele a különböző elektronikai használati tárgyainkon keresztül, és fellelhető az egészségügyi iparban is. Összességében elmondható, hogy az arany velünk van az idők kezdete óta. Nem tűnik el, nem lesz belőle több, csak átalakul. Így számomra nincs normál arany, csak arany van és annak különböző formái.
Mi a jelentősége annak, hogy a befektetési aranyat külön megcímkézik?
Az arany egyik speciális megjelenési formája a befektetési arany. Ez azért fontos, mert ez a fogalom mindenhol a világon ugyanazt a minőséget kell hogy jelentse. Így a befektetők – legyenek azok intézményi vagy magánbefektetők – biztosak lehetnek benne, hogy a nemzetközi standardoknak megfelelő aranyhoz jutnak. Nagyon röviden: ez a 24 karátos, vagyis „négykilences”, 1 grammnál nagyobb, különböző megjelenési formáknak megfelelő arany. Tömbök, lapkák, érmék, lemezek stb. Így kereskedhető mindenhol a világon és lehetett tőzsdei standardizált termék belőle. A tőzsdei kereskedelem az árfolyam áltathatósága miatt is fontos.
Azt szokták mondani, hogy az aranynak nincs kamata, mint például egy bankbetétnek vagy egy állampapírnak.
Aki ezt mondja, nagyon jól mondja. Valóban nincs kamata, mint az említett pénzügyi eszközöknek. Nem szoktam összehasonlítani őket. Hiszen almát körtével… Minden eszköznek megvan a maga szerepe. Tőlünk nyugatabbra a magasabb pénzügyi kultúrával rendelkező országokban éppúgy az állampapíroknak, vállalati kötvényeknek, ETF-eknek és még sorolhatnám mi mindennek helyük van a portfolióban, mint a befektetési arany valamilyen formájának. Ma már tudjuk, hogy az a portfolió, amiben van befektetési arany, hosszabb távon jobban teljesít, mint amiben nincs.
Akkor az árfolyam emelkedése hozhat nyereséget a befektetési arany tulajdonosának?
A befektetési arany több szempontból is különleges jószág. Mindenhol a világon ugyanazt értik alatta, megfogható, hazavihető, az árfolyam követhető, kisebbet nagyobbra, nagyobbat kisebbre lehet konvertálni, csereeszközként funkcionál, könnyen mozgatható és szállítható, bármikor eladható, nagyjából bárhol a világon. Tudnék még pár dolgot sorolni, de véleményem szerint összességében többet jelent ez, mint az árfolyamnyereség.
Lassan 15 éve mondom, hogy nem az arany árfolyama változik, hanem a mögöttes devizák. Jó példa erre az egyik jelenkori példám. 2010 környékén egy kilogramm, azaz 1000 gramm arany ára 7 millió forint körül mozgott. Ennyi pénzért akkor lehetett venni egy felső-középkategóriás autót. Ma ugyanez az 1000 gramm 22 millió forintnál többe kerül. Az arany ugyanaz maradt. Nem lett kevesebb, nem lett több, és ugyanolyan szép aranysárga. Összességében persze mondhatjuk azt, hogy ez árfolyamnyereség, és ezzel nem is kell vitatkozni, de nem véletlenül aranyat halmoz fel számos ország. Nem nyomtatható belőle több, nem lehet elinflálni, nem lehet splittelni (split: részvényfelaprózás, amikor a részvények darabszámát mesterségesen növelik, ezáltal pedig a névérték csökken – a szerk.) stb. Van vagy nincs? Ez a kérdés.
Milyen formákban érhető el a befektetési arany?
A befektetési aranyat nemzetközileg elfogadott méretekben gyártják. Grammokban kifejezve: 2; 5; 10; 20; 31,1 (1 uncia); 50; 100; 250; 500; 1000; 5000 grammosak, a jegybanki tömbök pedig 11-13 kg közöttiek. Általában 5000 grammig elérhető mindenki számára. Bár ez attól függ, hogy melyik gyártó ezekből milyet készít. Ezenkívül számos érme is elérhető a legkülönfélébb méretekben és kiadásokban. Érménél az is előfordulhat, hogy nem „négykilences” a tisztasága, de mégis befektetési arany.
Kik vásárolhatnak befektetési aranyat, van olyan minimumérték, amennyi legalább kell a vásárláshoz?
Nagyjából bárki vásárolhat, aki cselekvőképes, és az előírt azonosítási folyamatokon átesik. Az elmúlt lassan 15 évben nem találkoztam olyan ügyféllel, akinek ne sikerült volna.
Van esetleg egy olyan érték, ami alatt Ön nem javasolja a befektetési arany vásárlását, mivel az nem éri meg?
Mindig onnan közelítem meg a dolgot, hogy mit szeretne az ügyfél, milyen célja van, és mi a mögöttes motiváció. Ha a jövőtől való félelem vagy a bizalmatlanság a motiváció, akkor abban tudok segíteni, hogy a legjobb kiszerelést vásárolja meg. Hiszen mindenféleképpen kell neki és el akarja vinni. Amennyiben nem a félelem, hanem más, például a pénzügyi gondolkodása miatt szeretne befektetni, ott már jobban lehet tervezni a befektetést. A 2 grammos, az elérhető legkisebb méret, de semmi esetre sem a legjobb ár-érték arányú megoldás. Befektetés szempontjából szerintem minimum az 50 grammos az, amiben érdemes gondolkodni. Ugyanakkor van ügyfelünk, aki folyamatosan, rendszeresen 20 grammosokat vásárol.
Meg kell érteni, hogy más-más motivációhoz nem lehet ugyanaz a megoldás. Ezért szeretünk leülni az ügyfelekkel és mindent megbeszélni. Sokan választják az aranyszámlát mint lehetőséget. Itt fontos leszögezni, hogy nem virtuális aranyról van szó. Mivel közvetlenül finomítóval dolgozunk (ezt 1-2 cég mondhatja el magáról), bármennyi aranyat tudunk adni és venni. Sok ügyfelünk így tesz félre havonta összegeket, és amikor szeretné, elviszi tömb formájában. Nincsenek kötöttségek, büntetés vagy apróbetűs rész. Folyamatosan frissülő árjegyzéssel és átlátható szolgáltatásokkal és termékekkel dolgozunk.
Ami nem éri meg, azok a különféle MLM-rendszerekben árusított termékek vétele, vagy azoknál a forgalmazóknál vásárolni, ahol nem lehet kideríteni egyértelműen az árakat.
Egyáltalán, milyen költséggel jár a befektetési arany vétele, tartása és eladása?
Amennyiben valaki eljön hozzánk, akkor az aktuális eladási árfolyamon tud vásárolni. Ha eladni szeretné a meglévő aranyát, akkor az aktuális vételi árfolyamon történik meg az üzletkötés. Erre egyéb költség nem rakódik. A vásárlást követően az aranyat valahol tárolni kell. Ez jelenthet pluszköltséget. Több megoldás is van. Mindenki saját maga eldönti, hogy melyikkel szeretne élni. Arra érdemes odafigyelni, hogy sok esetben ilyen-olyan hivatkozásokkal sokat levonnak a vételi árból, és nem jut hozzá az ügyfél ahhoz a pénzhez, amire számított. Fontos tudni mindenkinek, hogy az arany az arany. Mindegy, hogy van-e hozzá certifikát vagy sérült-e a csomagolása, esetleg magán a tömbön van-e sérülés. Ettől még nem lesz „rossz arany”.
Ha valaki rászánja magát befektetési arany vételére, akkor mennyi idő után juthat hozzá? S mennyi ideig tart, ha meg akar válni a befektetési aranyaitól?
Az elmúlt évtized tapasztalata az volt, hogy szinte azonnal hozzá lehetett jutni bármilyen tömbhöz. Az elmúlt 2 év ezt felülírta. A felgyorsult infláció, majd a kialakult nemzetközi konfliktus is nagymértékben megnövelte a keresletet. A finomítók gyártják az aranyat, de könnyen el lehet képzelni, hogy 5 darab 1000 grammos tömb gyártása vagy 100 darab 50 grammos gyártása vesz-e igénybe több időt és kapacitást. Ezért hónapokig előfordult, hogy 2-3 hetet kellett várni egy tömbre. Bár még mindig jobb a helyzet, mint az autóiparban vagy számos más területen, ahol sokkal többet kell várni, és az ár sem biztos. Itt, ha rögzítjük az árat, akkor az annyi marad. Persze azt se felejtsük, hogy a világ egyik legkeresettebb termékéről beszélünk.
Hol lehet vásárolni befektetési aranyat? Csak személyesen vagy online, csak a tőzsdén, vagy azon kívül is?
Szerintem, ha valaki befektetési aranyat szeretne vásárolni, akkor keressen megfelelő forgalmazót. Megfelelő háttérrel, múlttal és szakembergárdával. Amikor megtalálta (mondjuk minket), akkor telefonon és személyesen is el lehet indítani a folyamatot. Előbb-utóbb úgyis találkozunk személyesen is. Természetesen online és tőzsdén is lehet aranyalapú termékeket vásárolni, de ahhoz más szolgáltatókat kell találni. Azokból a termékekből nem lesz kézzelfogható befektetés.
Van esetleg egyéb hasznos tudnivaló, amivel jó tisztában lennünk?
Több mint egy évtizede mondjuk az ügyfeleinknek, hogy aranyat mindig érdemes vásárolni. Ennek ellenére gyakran kapjuk meg azt a kérdést, hogy mikor lépjünk a tettek mezejére. Akkor, amikor a piacokon pánik van és a csapból is az folyik, hogy menekülni kell? Vagy akkor, amikor aránylag megnyugszik a piac? A tudatos befektető általában nem a hangulathoz köti a befektetési döntéseit. Ugye hallottuk már: pénzt és értékpapírt már rugdostak az utcán, de aranyat még sose.
Az oldalon elhelyezett tartalom a SolarGold megbízásából készült, a cikket egy független szerkesztőség írta, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.