Körözik Oroszországban a Metro 2033 szerzőjét
Dmitrij Gluhovszkijt egy bűnügyi nyomozással kapcsolatban keresik.
Dmitrij Gluhovszkijt egy bűnügyi nyomozással kapcsolatban keresik.
Minden idők legnagyobb Ünnepi Könyvhetét rendezik meg az idén, miközben egyik válság a másik után sújtja a világot. Az orosz–ukrán háború miatt még borsosabb ára lesz az amúgy is drasztikusan dráguló papírnak, a vásárlóknak viszont az infláció miatt megy össze a pénztárcájuk.
Danyi Zoltán A rózsákról című, nagyszerű és letaglózó regénye minden tekintetben hatalmas meglepetés: nemcsak minősége miatt, de azért is, mert minden látszat ellenére csodálatosan működik ez a nagyon különös szöveg.
Nyerges András 2010 és 2022 között született írásait gyűjtötte össze A falra hányt borsó esete az erkölcsi tőkével című új kötetében, amelyből ismét kiderül, hogy már-már mazochistán követi a híreket, s gyakorta támad aha-élménye.
A mostani választási eredményben nincs semmi meglepő, az uralkodó beidegződéseket nehéz eltörölni, az élet megy tovább – mondja Márton László író, aki A kárpótlás című új kötetében bemutatja, hogyan tett tönkre a történelem egy családot.
A Magyartanárok Egyesülete a gyereknap alkalmából tett közzé egy albumot, amelyben magyar írók, költők láthatók gyerekkorukban.
Tanárnő, életmód-influenszer, politikusfeleség, író: hétköznapi magyar nők Mán-Várhegyi Réka új, Vázlat valami máshoz című regényének főszereplői, akik a Covid alatt küzdenek a körülményekkel és önmagukkal.
És ezeket már nehéz is volna leválasztani egymásról – véli a humorista, aki nemrég közönségdíjas lett a Mulat a manézs című szatírájával.
A görög hős szirénes kalandját idézte fel elavult prezentációval is feldobott miniszterjelölti meghallgatásán szerdán Csák János, a kulturális és innovációs miniszteri poszt várományosa, de nem pont úgy, ahogy azt Homérosz megírta. Erre Péterfy Gergely hívta fel a figyelmet.
Az Oscar-pofon és Bruce Willis visszavonulásának az utózöngéi, a választás utáni kiábrándultság, Johnny Depp és Amber Heard mocskos pere és egy súlyos, tanodai zaklatási ügy uralta az áprilist a hvg.hu Kultúra és Élet+Stílus rovatában. De mitől üt A besúgó és mitől unalmas a Bridgerton? Miért létfontosságú a közéleti humor a NER 12. évében, és miért döntött úgy egy litván rendező, hogy a színpadon szól be Orbán Viktornak? Kiderül havi összefoglalónkból.
Az író, költő felidézte: a hajléktalanság kriminalizációjának története már az első pillanatban szó szerint a küszöbéig ért, ez az esemény pedig arra sarkallta, hogy kiálljon a kirekesztettek mellett.
Nem felelt meg annak, amit egy női szerzőtől elvártak volna, és meg is rökönyödtek rajta a kortársak, ő viszont nem félt frappáns szövegekben kifejezni a véleményét. Szendrey Júlia feledésbe merült elbeszéléseit most először olvashatjuk nyomtatásban Gyimesi Emese kutatónak köszönhetően. Szendrey egy forrongó, gyökeres átalakulások előtt álló korban alkotott, és nemcsak múzsa volt, hanem a saját útját járó alkotó ember is.
Életének 93. évében meghalt Görgey Gábor, Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító, dramaturg, rendező, aki 2002 és 2003 között a nemzeti kulturális örökség minisztere volt – értesült a Blikk.
"A politika az irodalmi életbe különösebben nem szólt bele, az államhoz közel álló óriáskiadók is megjelentethettek keményen rendszerkritikus könyveket" - mondja M. Nagy Miklós műfordító az orosz irodalom korábbi helyzetéről, ám hozzáteszi, az orosz irodalom szereplőinek egy része már "lecsatlakozott" a putyini rendszer mellé, míg mások, érezve a helyzet keményedését, fizikailag is kivonultak az oroszországi kulturális térből.
Régóta az orosz elnök és rendszere bírálói azok az írók, akiket egyebek közt pornográfiával és belső ürességgel vádol a putyini propaganda. Ezek a művészek Magyarországon is szinte teljes életművükkel vannak jelen.
Bodor Ádám angol fordításban megjelent műve egyike a tíz könyvnek, amely elnyerheti a hét és félmillió forint értékű díjat.