Karrier és stílus: a belső iránytű nem hazudik
Önismerettel, önbizalommal és tudatosan építjük karrierünket, s ebbe az is beletartozik, hogy s mint jelenítjük meg benne magunkat.
Önismerettel, önbizalommal és tudatosan építjük karrierünket, s ebbe az is beletartozik, hogy s mint jelenítjük meg benne magunkat.
Újra megtörtént: főnököd kijött sodrából és rajtad töltötte ki a mérgét, káromkodott, esetleg nyilvánosan ledorongolt? A helyzet kellemetlen, ilyenkor ugyanis többnyire nincs mód arra, hogy kioktasd vagy hasonló hangnemben visszavágj. A tisztelet és az önbecsülés határmezsgyéjén egyensúlyozva azonban megvédheted magad. Ötletek.
Fiatal(os) munkavállalót keresünk - kezdődnek az álláshirdetések, mintha a 40-50-es korosztály tagjai már leharcolt aggastyánok volnának. A cégek manapság félnek több generációval feltölteni a munkaerő-állományukat, mondván, ha az idősebbek még meg is találják valahogy a fiatalokkal a közös hangot, nem tudják majd felvenni pergő ritmusukat.
Rettegsz, hogy lebőgsz az állásinterjún, és képzeletben már a legvadabb képek villannak föl benned: hogy elfelejted, vagy hibásan ejted az interjúztató nevét, szánalmasan hebegsz-habogsz, nem tudsz válaszolni a legkézenfekvőbb kérdésekre sem, miközben alaposan – és látványosan – leizzadsz? Tippek lámpalázas pályázóknak.
Felmérések szerint minden második nő állás nélkül marad, ha szülni megy. Gyakran találkoznak azzal a problémával, hogy gyermekük világrajötte után nem sikerül visszailleszkedniük a munka világába. Gyakorló édesanyákat kérdeztünk.
A huszonéves pályakezdő arra panaszkodik, hogy túl fiatalnak tartják, nem jut végzettségének megfelelő színvonalú feladathoz, mert nincs szakmai tapasztalata. A harminc körüliek dúskálnak a lehetőségek közt, kivéve a nehezítő körülményeket: elkésett pályakezdés, többszöri pályakezdés, gyermekvállalás. Mi jellemzi az ötvenes és hatvanas korosztályt?
Felfrissülés pár perc alatt? Hogyan kapcsolódhatsz ki az irodában, hogy a munka is jobban menjen, és ne érezd úgy magad estére, mintha kifacsartak volna? Ötletek.
Szakmai tevékenységünkben, munkahelyünkön testestül-lelkestül jelen vagyunk, ennek minden támogató és gátló tényezőjével egyetemben. Külsőnk, erőnlétünk, testi adottságaink éppúgy meghatározó, mint belső, személyes tulajdonságaink.
Mi a tehetségmenedzsment és mivel jár? Alkalmazzák-e a hazai vállalatok? Elméleti és gyakorlati kérdések.
A főnök mindenki előtt letol, megszégyenít? Esetleg elvárja, hogy kiszolgáld, miközben saját munkáddal is haladnod kell? Ötletek türelmesen malmozóknak és türelmetlenül feszengőknek.
Háború dúl a munkaerőpiacon: az nyer, akinek jobb a gárdája. Így a vállalatok már tanulmányaik alatt lecsapnak a hallgatókra: például ösztöndíjat kínálnak nekik azzal a feltétellel, hogy tanulmányaik végezetével náluk kamatoztassák tudásukat. A hazai lehetőségek és cégek ösztöndíjai következnek.
A civil szervezeteknél végzett önkéntes munka nyugaton ugyanolyan munkatapasztalatnak számít a karrier szempontjából, mint a "for-profit" szektorban eltöltött évek. Ugyanakkor Magyarországon erre még nincs kialakult gyakorlat, vagy a fejvadászok, munkáltatók nem tekintik egyenértékűnek az ilyesmit.
„Válságban ne válogasson az ember, becsülje meg, ha van munkája” – bizonyára sok álláskereső és tartósan munkanélküli osztja e véleményt. De hogyan lehet felülkerekedni a rossz érzésen, és úgy dolgozni, hogy közben csak pozitív gondolatok járjanak a fejedben, miközben szabadulnál munkahelyedről? Tanácsok.
A járt utat a járatlanért? A biztosat a bizonytalanért? A rosszul fizetőt a jól fizetőért? A közszférát a versenyszféráért? Sorolhatnánk a végtelenségig, milyen kérdések villódznak agyunkban, amikor szakmaváltásra adjuk a fejünket. De mielőtt belevágnánk, érdemes elgondolkodnunk karrierutunkon.
Megríkattad kollégádat, és hiába töröd a fejed, nem jut eszedbe, mit mondtál neki, mitől törött el a mécses? Egy rosszindulatú megjegyzés, az érdeklődés hiánya vagy egy váratlan szópárbaj felkorbácsolhatja az indulatokat. Durvaságok és szerencsétlen pillanatok az irodában.
A család jelentősége gyakran eltörpül a pénzkeresés, a karrier mellett. Pedig a munka és a magánélet harmonikus egyensúlyával érhető el a legjobb egyéni teljesítmény. Ám nemcsak az összeomlott családi háttér rontja a munkahelyi teljesítményt, hanem a folyamatos hazudozás is, hiszen rengeteg energiát emészt fel a kiötlött történet szinten tartása - mondja a családterapeuta.
Március első napjaiban készült el a 370 oldalas, fiatal diplomás pályakezdőknek és szakembereknek szóló kézikönyv, a HVG Karrier Plusz.
Növeli-e saját versenyképességünket, ha nagynevű multinacionális vállalatoknál szereztünk többéves tapasztalatot? Hogyan alkalmazzuk más vállalatoknál az ott megszerzett tudást, és mi jellemző a hazai cégkultúrára? Kitekintés.
Miért gondolják azt a munkaadók, hogy egy egyedülálló alkalmazott bármikor rendelkezésükre áll? Valóban kedvezmények illetik meg a családos dolgozókat? Érvek és ellenérvek, elmélet és gyakorlat. Tippek.
A nők képzettségük, tudásuk ellenére sem tudnak érvényesülni a munka piacán. Az is növelheti hátrányukat, ha eleve olyan szakmát választanak, ami nem kelendő. Ráadásul hiába tesznek meg mindent karrierjükért, az „üvegplafon” megakadályozza őket a vezetővé válásban. Mi lehet a megoldás?