A nők foglalkoztatása nem esélyegyenlőség, hanem diverzitás kérdése. A sokszínű munkahely ugyanis jobban működik - fogalmazott Ferenczi Andrea, a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség (MNKSZ) elnöke a Diplomás nők esélyei a munkaerőpiacon című, közelmúltban rendezett konferencián.
Ki a karrierista?
A karrier szóhoz manapság pejoratív értelem társul, főleg ha nőkről beszélünk. Ennek oka a társadalomban és a nyelvben keresendő - mondta Palasik Mária tudományos főmunkatárs, egyetemi docens. A karriert gyors, sikeres előmenetelként, érvényesülésként határozza meg az értelmező szótár. Magyarországon a gyakorlatban elterjedt nézetek szerint az a karrier, ha valaki egy szervezeti ranglétrán egyre magasabbra kerül, minél nagyobb ismertségre tesz szert. A hétköznapi értelemben vett karrierista olyan ember, aki törtető, személyes érvényesülése érdekében esetleg a tisztességtelen eszközök felhasználásától sem riad vissza, a karrierizmus pedig hajsza az egyéni sikerért. Így a nő és a karrierizmus csak negatív értelmezést kaphat. A francia eredetű carriere szó életpályát, életutat, pályafutást jelent. Az angol eredetű carriageway pedig úttestet, a folytonosságot idézi.
Egyre több diplomás nő munkanélküli
A kutatások azt mutatják, hogy az egyetemi végzettségű nők foglalkoztatási szintje háromszor nagyobb, mint az általános iskolai végzettségűeké, az alapfokú iskolai végzettséggel bíró nők negyede, a diplomával rendelkező nők több mint háromnegyede foglalkoztatott. Ugyanakkor európai uniós összehasonlításban Magyarország kedvezőtlenebb helyzetben van e téren, ennek a nem megfelelő képzettség, a munkatapasztalat és a gyakorlat hiánya az oka. Az Európai Bizottság szóvá is tette, hogy a pályakezdő diplomás munkanélküliek munkaerő-piaci integrálására nagyobb gondot kellene fordítania a kormánynak. A különböző programok ugyanis nem érték el céljukat: nemhogy javult, inkább romlott a diplomás pályakezdők - ezen belül a nők - elhelyezkedési esélye - mutatott rá Dr. Koncz Katalin, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára (Women's Studies Központ).
Miért nem tudnak elhelyezkedni a diplomás nők?
Elégtelen munkahelykínálat, a diplomás túlkínálat, a gyakorlat hiánya, álláskeresési technikákban való járatlanság, a gyenge mobilitási készség következtében a pályakezdők több mint nyolc százaléka nem tud elhelyezkedni - mondta a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára. Hozzátette: a fiatalok nem tudják magukat jól menedzselni, főleg a nőknél figyelhető meg ez a hiányosság, sokkal szerényebbek, mint a fiúk. Ez is közrejátszik abban, hogy kevésbé tudnak jól érvényesülni. Mi lehet a megoldás?
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegét elolvashatja itt.