A CarrierBuilder nevű amerikai álláskereső oldal friss felméréséből kiderül, hogy az egyedülálló munkavállalók 21 százaléka úgy gondolja, a vállalat inkább a házas alkalmazottaknak kedvez. A felmérésben részt vett, házasságban még nem élt dolgozók 30 százaléka állítja, hogy cége sokkal rugalmasabban kezeli a házas kollégák kötöttségeit, mint a többiekét. Miért van ez így? Kiket érint?
Munka gyerekkel. Édes teher © Dripnet |
A szinglik szempontjából hátrányos megkülönböztetésnek számos oka lehet. Ken Wisnefski, egy amerikai értékesítési vállalat igazgatója úgy véli, minden munkavállalóhoz meg kell találni az utat, mégpedig úgy, hogy meg kell ismerni életkörülményeiket. Véleménye szerint azért egyszerűbb az egyedülálló dolgozókat behívni, ha valami gond van a vállalatnál, vagy plusz munka adódik, mert nekik nincs családjuk, gyerekeik, akiknek napirendje meghatározza – behatárolja – életüket. Nem csak a családos alkalmazottak esetében indokolt a megértő viselkedés, ugyanúgy tekintettel kell lenni a vidékről bejárókra is, akiket jóval nehezebb ugrasztani vészhelyzet esetén, mint azokat, akik munkahelyük közelében laknak – véli a cégvezető. Ugyanakkor fölmerül a kérdés: azért, mert valaki egy ugrásra lakik az irodától, arra van kárhoztatva, hogy állandóan készenlétben álljon, hátha soron kívül be kell mennie a céghez? Elvárható-e egy (még) nem családos embertől, hogy szorítsa háttérbe a magánéletét munkája érdekében?
Akadnak olyan vállalatok, amelyek nem kivételeznek alkalmazottaikkal, sőt, felvételkor kikötés, hogy bármikor a cég rendelkezésére kell állniuk, akár hétvégén is előfordulhat, hogy be kell ugraniuk, vagy túlórázniuk kell. Ezeknél a vállalatoknál – vagy egy-egy munkakörben, mert a munkaidő minősége pozíciótól is függ – a vezetőség nincs tekintettel a dolgozó családi állapotára, a körülményekre, amelyek miatt esetleg nem tudja teljesíteni vállalt kötelezettségeit. Ha az alkalmazott nem tudja elvégezni munkáját, más állás után nézhet. Ezt azonban általában a munkaszerződésben is rögzítik, így a munkavállalót nem érheti meglepetés.
Megkülönböztetés és családi állapot
Ha főnököd hajlik rá, hogy a családos kollégák helyett rád ossza a plusz munkát, és erről előzőleg nem állapodtatok meg, beszélj vele. Ha úgy érzed, túlterhelt vagy, és nem tudsz megbirkózni a többletmunkával, kérj segíséget. Előfordulhat, hogy főnököd nincs tisztában magánéleteddel, családi körülményeiddel – párkapcsolat, kötelezettségek –, ezért nem árt, ha már az elején tisztázzátok, mennyit vállalsz.
Rugalmas munkaidő?
Ha tudod, hogy családi kötelezettségeid vagy egyéb elfoglaltságaid miatt csak meghatározott időben érsz rá – például reggel nyolctól délután négyig –, figyelj arra, hogy munkaszerződésedben is ez szerepeljen. Ne vállalj munkát rugalmas időbeosztásban, ha tudod, mindig ugyanakkor érsz rá, este és hétvégén nem tudsz dolgozni, ahogy azt sem tudod megoldani, ha főnököd soron kívül, váratlanul telefonál, hogy azonnal ugorj be az irodába. Ha életritmusod miatt a rugalmas munkaidő kedvezőbb, munkaköröd lehetővé teszi ezt és főnököd is belemegy, készülj fel rá. A rugalmas időbeosztás azoknak kedvezhet, akik rendszeres délelőtti vagy délutáni elfoglaltságaik miatt nem tudnak egyvégtében nyolc órát lehúzni.
Otthon vagy az irodában?
Ha távol laksz munkahelyedtől, vagy szabadúszóként egyszerre több cégnek is dolgozol, jó megoldás lehet a távmunka. Ehhez azonban be kell szerezni a szükséges munkaeszközöket. Mielőtt felmondanál – mert nem tudsz teljes munkaidőben, az irodában dolgozni –, kérdezd meg főnöködet, mit szólna, ha távmunkásként dolgoznál tovább. Előfordulhat, hogy vevő az ötletre, ahogy arra is esély van, hogy ajtót mutat. Ha a vezető meg akarja tartani az értékes munkaerőt, hajlik majd a kompromisszumra.