Minden erejével megpróbálja a kormány pörgetni a lakáspiacot
Az ideinél 30 százalékkal több pénzt szán a kormány lakástámogatásra a 2023-as költségvetés tervezetében, amire szükség is van, ahogy a kamatok nőnek.
Az ideinél 30 százalékkal több pénzt szán a kormány lakástámogatásra a 2023-as költségvetés tervezetében, amire szükség is van, ahogy a kamatok nőnek.
Drágulás, korlátozott kínálat, szigorodó hitelkondíciók, kiszámíthatatlan állami támogatások jellemzik a koronavírus után a szomszédban folyó háborút is megsínylő lakáspiacot.
Az infláció, az emelkedő kamatok és a háború miatti bizonytalanság megtette a hatását, jóval alacsonyabb a kereslet az ingatlanpiacon, mint egy évvel ezelőtt. A kínálat hosszabb idő után egy kicsit nőtt.
Gyakorlatilag állandósult a drágulás az országos albérletpiacon – derül ki az ingatlan.com legújabb elemzéséből.
Szűkül a lakáskínálat, de még jobban szűkül az olcsóbb ingatlanok száma. Budapesten 100-ból alig 3 lakást kínálnak 25 millió forint alatt, országosan 16 százalékos az arányuk, új építésű szinte nincs is ennyiért.
2021 utolsó negyedévében 19,5 százalékos volt a növekedés.
A lakosságarányos adatok alapján – a rendszer indulása óta – Győr-Moson-Sopron, valamint Pest megyében igényeltek a legtöbben támogatást.
A koronavírus-járvány előttinél többen érdeklődnek az új és használt ingatlanok iránt, de a tavalyinál kevesebben.
A leggyorsabb áremelkedés Nyugat-Magyarországon várható.
765 millió forintért kelt el 2021 legdrágább háza az ingatlan.com-on, a legolcsóbb pedig 350 ezerért. 5,5 millió forintért már lehetett 7 négyzetméteres lakást találni a VII. kerületben.
Egyedül Prága produkált a budapestihez hasonló áremelkedést a régió fővárosainak ingatlanpiacán. Az átlagos négyzetméterár még így is jócskán elmarad Bécstől, Berlintől és Prágától is.
A legnagyobbat a megyék közül Tolnában, a városok közül Salgótarjánban nőttek az ingatlanárak, Budapesten a Krisztinaváros és a Tabán drágult a legjobban az idei első kilenc hónapban. Az újraindult növekedés hátterében a támogatási rendszer, az inflációs félelmek és a még vonzó hitelek állnak.
Magyarországon az okoslakás-kínálat szegényesnek tűnik, de országszerte találni ajánlatokat. Az igény növekszik, ám érdemes alaposan utánajárni, mit ért az eladó okosság alatt.
Legjobban a tégla, a gipszkarton és az üveggyapot drágulhat.
Nyolcezer forinttal többet kérnek el átlagosan a kiadó budapesti lakásokért, mint egy évvel korábban, de az albérletbe költözést tervezők is hajlandóak többet fizetni.
Az adásvételek száma is felpörgött az idei második negyedévben: tavalyhoz képest 62 százalékos volt a növekedés.
Visszafogottabb volt tavalyhoz képest az októberi használtlakás-forgalom, de az újlakás-piac élénkül. Eközben a történelmi csúcshoz közelít a lakáshitelpiac, a használt lakások 52 százaléka esetében vettek fel hitelt a vevők az idei első félévben.
Már a járvány előtti szint fölé nőttek az árak. A legdrágább Gazdagrét, ahol most 646 ezer forint az átlagos ár négyzetméterenként.
A legnagyobb mértékben a XI.és XII. kerületben drágultak a használt lakások, de még mindig az V. kerületben kell a legtöbbet fizetni egy négyzetméterért.