Összeomlott a lakáspiac, de a vásárlóknak ebben van jó is
A pandémia legsúlyosabb hónapjaiban, előtte pedig a 2008-as válság után járt olyan mélységekben a magyar lakáspiac, mint most. A megmaradt vevők erős alkupozícióban vannak.
A pandémia legsúlyosabb hónapjaiban, előtte pedig a 2008-as válság után járt olyan mélységekben a magyar lakáspiac, mint most. A megmaradt vevők erős alkupozícióban vannak.
Óriásit esett vissza a lakások iránti kereslet az ingatlan.com adatai szerint. Általában januárban sokan néznek lakást, ez a hullám idén a bizonytalan gazdasági helyzet miatt elmaradt.
A kisebb fővárosi lakásokra még mindig nagy a kereslet.
25 százalékkal nőttek a nagyobb vidéki városok lakásárai az elmúlt egy évben az Otthon Centrum számítása szerint.
Még mindig kérdéses, mi lesz az uniós támogatások sorsa; a lakáspiac egyre megfizethetetlenebb lesz, a lakáshitelezés pedig összezuhan; az MNB feje fölött is átnyúlva újabb kamatstopot vezetett be a kormány. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Nehéz idők jönnek a hazai lakáspiacon, a hitelezés leáll a magas kamatok miatt, a háztartások jövedelmét elviszi a száguldó infláció, az állami támogatások év végén kifutnak. Az ingatlanállomány jelentős része energetikailag pazarló, de a felújítások költségesek.
A magas kamatok miatt lefullad az ingatlanhitelezés, a gazdasági válság miatt a lakáspiacon zuhan a kereslet, egyre többen nem tudják maguknak megengedni, hogy lakást vegyenek, különösen azok, akik nem jogosultak állami támogatásra. Eközben a kínálat is szűkül. Az árak drasztikus emelkedése is megállt már.
Építőket, tulajdonosokat, bérlőket is súlyosan érinthet, hogy sok kereskedelmi ingatlanhoz euróban vettek fel hitelt. Különösen nagy veszély fenyegeti a kiskereskedelemmel foglalkozó kis és közepes cégeket.
Átlagosan itt költenek a legtöbbet ingatlanra.
November pedig vízválasztó lehet: ebben a hónapban dönthet a kormány az év végén kifutó támogatások meghosszabbításáról.
Minden ötödik lakásprojektjét elhalaszthatja a lakosság, és minden tizedik emberét utcára teheti az építőipar, ha az állam nem avatkozik be – jósolja Koji László, az Építési Vállalkozások Országos Szakszövetsége elnöke.
A bérlők a „rezsivédett” lakásokat keresik, vagyis pusztán a bérleti díj helyett egyre fontosabb a lakhatás összköltsége – mondta el a hvg.hu-nak Görög Áron, a Cordia értékesítési igazgatója.
Az építőipart is súlyosan érinti az infláció. A gazdaságfejlesztési miniszter új lakáspolitikát sürget.
Egyre kevesebb a hitelképes ügyfél az egész régióban. Közzétette az intatlanözvetítő a harmadik negyedéves adatait.
Kezd egymástól elszakadni az eladó lakások és házak piaca, aminek oka főként az energiadrágulás, ezzel összefüggésben a rezsiszabályok változása – derül ki az ingatlan.com legújabb elemzéséből, amely a kereslet és a kínálat szeptemberi alakulását vizsgálta.
Budapesten a téglaépítésű lakások átlagos négyzetméterára az elmúlt hetekben elérte az 1 millió forintos szintet, onnan viszont már nem tud tovább növekedni.
Egy elemzés szerint a következő időszakban sokkal keresettebbé válhatnak azok az ingatlanok, amik korszerű, energiatakarékos rendszerrel vannak felszerelve.
Tempót váltott az országos és a fővárosi albérletpiac, májusban a korábbinál gyorsabb ütemben drágultak az albérletek – derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adataiból.
Két hónap alatt 6 százalékkal több ingatlan került a piacra, de közben a hirdetések iránti érdeklődés érezhető csökkenésbe kezdett.
Az elmúlt tíz év alatt nagyra nőttek az elővárosok Budapest, illetve néhány nagyobb ipari centrum körül. Nem volt egyenletes a változás, míg Szabolcs-Szatmár folyamatosan ürül ki, addig állandó növekedésről csak két megye számolhat be. Az elvándorlás Budapestet is érinti.