Nem megy szembe a kormánnyal az Állami Számvevőszék
Feltűnően elnéző volt a fideszes Domokos László irányította Állami Számvevőszék a jövő évi költségvetés tervezőivel.
Feltűnően elnéző volt a fideszes Domokos László irányította Állami Számvevőszék a jövő évi költségvetés tervezőivel.
Az MSZP arra kéri a hárommillió magán-nyugdíjpénztári tagot, hogy a következő napokban hívja fel, írjon e-mailt vagy menjen el az országgyűlési képviselőjéhez, és kérje, szavazza meg a parlamentben a szocialisták azon módosító javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy a megtakarításaikról saját maguk dönthessenek.
A szocialisták azt szeretnék, hogy az emberek szabadon dönthessenek arról, hogy az állami rendszerbe vagy önkéntes magánnyugdíjpénztárakba fizetik be az eddigi magán-nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Emiatt törvényjavaslatot nyújtottak be.
Az inflációt jelentősen meghaladó mértékben növelték a magánnyugdíjpénztárak hozamaikat 2010. első kilenc hónapjában. A magánnyugdíjpénztárak száz százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség gyorsjelentése szerint 2009. december 31. és 2010. szeptember 30. közötti időszakban a Növekedési 9,5 százalék, a Kiegyensúlyozott 9,25 százalék, a Klasszikus portfóliók pedig 6,01 százalék átlagos hozamot értek el.
Az inflációt jelentősen meghaladó mértékű hozamokat értek el a magánnyugdíjpénztárak 2010 első kilenc hónapjában: a növekedési portfóliók átlagos hozama 9,5, a kiegyensúlyozottaké 9,25, a klasszikusoké pedig 6,01 százalék volt a Stabilitás Pénztárszövetség gyorsjelentése szerint.
A jövő évi költségvetés a gyorsuló gazdasági növekedés mellett a beruházások jelentős emelkedésével, a háztartások bővülő fogyasztásával és a versenyképesség növekedésével számol, a magán-nyugdíjpénztári átlépések hatását pedig konzervatívan vette számba - ismertette Banai Péter, a nemzetgazdasági minisztérium helyettes államtitkára az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.
Hiába kerüli el a megszorításokat a Fidesz-kormány, gazdasági intézkedései mégis hordoznak politikai kockázatokat a párt számára – vélik egyes szakértők, akik szerint a nyugdíjpénztári befizetések körüli kérdések, az adócsökkentés egyenlőtlenségei, illetve a közszférában várható leépítések akár el is bizonytalaníthatják a Fidesz-szavazók egy részét. De járhat-e bármilyen politikai következménnyel, ha mégsem indul be a gazdasági növekedés a Fidesz által várt mértékben?
Az önkéntes ápolási pénztár célja, hogy a pénztártagok - illetve közeli hozzátartozóik - idős, magukat ellátni képtelen korukban ápolási szolgáltatáshoz jussanak.
Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvelők Szövetségének elnöke szerint az összes vállalatnál gondokat okozott, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való átirányításáról szóló törvényt csak november 2-án hirdették ki.
Vizsgálatot indított a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP) dolgozóinak magán-nyugdíjpénztári befizetései miatt, mert azt ugyan levonták a dolgozók béréből, de a 2010-es befizetéseket – a dolgozók állítása szerint – nem írták jóvá a magán-nyugdíjpénztári számláikon – írja a Népszava a csütörtöki számában.
A magánnyugdíjpénztárak megcsapolását a kormánypárti politikusok azzal indokolták, hogy működésük drága, kevés a hozamuk, s csak a pénztárak menedzsmentje jár jól a jelenlegi rendszerben. Az érvelés sántítani látszik, de legalábbis homályos. A pénzre azonban, amelyet ezekkel az érvekkel szabadítanak fel, a büdzsének nélkülözhetetlen szüksége van.
Az MSZP szerint a 2011. évi büdzsé nem költségvetés, hanem bűvészkedés a számokkal; az állam kiadásai a költségvetés tervezetében döntően pillanatnyi érdekeket és nem a magyar társadalom hosszú távú érdekeit szolgálják.
Az államadósság számottevő csökkenését jövőre még nem tartja reális várakozásnak Gerőcs Tamás, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője, aki más elemzőkhöz hasonlóan felhívta a figyelmet a jövő évi büdzsé keretszámait övező bizonytalanságokra, ugyanakkor tarthatónak látja a keretszámokat.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter - Orbán Viktor nyugdíjakról szóló kijelentéseivel szinte egy időben - olyan törvényjavaslatot nyújtott be a parlament elé, amely kiterjesztette volna a magánnyugdíj-pénztárba kötelezően belépők körét - írja az Index.
Minden nyugdíjjárulékot fizető állampolgár számára lehetővé kell tenni, hogy nyugdíjas éveiről saját választása szerint gondoskodjon, legyen az tisztán állami, vagy vegyes rendszer. Ehhez viszont szükséges a magán-nyugdíjpénztárak működésének hosszú távon való garantálása - mutatott rá Ludvai Judit, a Stabilitás Pénztárszövetség elnökségi tagja a hvg.hu-nak adott interjúban.
A Fidesz alkotmánymódosítási tervei kiverték a biztosítékot a politikai játéktér sok szereplőjénél, és a nézőtéren is felháborodott morajlást hallani. Ha visszatekintünk az előző, 1998 és 2002 között regnáló Fidesz-kormány pénzügyi technikáira, több fény vetülhet a mostani események mozgatórugóira is.
Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott alighanem rátalált a magánnyugdíjpénztárak bajainak fő okozóira, a „luxushasznot” bezsebelő vagyonkezelőkre, akiket ettől hamarosan megfosztanak. A Hírszerzőnek adott interjúban a fideszes képviselő a nyugdíjügyek más vonatkozásairól is beszélt.
Az M1 televízió Ma reggel című műsorában Oszkó Péter volt pénzügyminiszter, a PortfoLion Zrt. vezérigazgatója, majd Selmeczi Gabriella fideszes országgyűlési képviselő a magánnyugdíjpénztárak helyzetéről beszélt.
A Fidesz korlátozná az Alkotmánybíróság jogköreit, miután a testület megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló törvényt. Lövétei István alkotmányjogász szerint ha nem tartjuk tiszteletben, akkor megszűnik a jogállam.
Az Aegon nyugdíjpénztára akkor is életképes maradna, ha a tagok 50 százaléka átlépne az állami nyugdíjrendszerbe, a kisebb nyugdíjpénztárakat azonban a mérsékeltebb arányú átlépés is veszélybe sodorhatja - mondta Ludvai Judit, a társaság vezérigazgatója a Reuters hírügynökségnek.