Lassan kimerül az új napenergiás pályázat
Már annyi támogatási igény érkezett be, ami kimeríti a teljes keretet, ha mindenki a maximális támogatási összegre hajt. A pályázatok ötödét már el is bírálták a Napenergia Plusz programban.
Már annyi támogatási igény érkezett be, ami kimeríti a teljes keretet, ha mindenki a maximális támogatási összegre hajt. A pályázatok ötödét már el is bírálták a Napenergia Plusz programban.
Először fordult elő, hogy egy hónap leforgása alatt több napelemek segítségével megtermelt áramot fogyasztottak a texasiak, mint amennyit a szénerőművektől kaptak.
Csak az uniós program ad némi lendületet a napelemek telepítésének, ám az a kivitelezői finanszírozás miatt torzítja a piacot. Kiutat a megtermelt áram szabad értékesíthetősége kínálna.
A rendkívül alacsony fogyasztású Mercedes Vision EQXX a Közel-Keleten ért el új rekordot.
A helyi Solar Duck vállalat egy 5 MW-os naperőművet telepít Hollandia nyugati partjához.
Az erőteljes kínai konkurencia miatt az uniós napelemgyártás vergődik, ezért az Európai Bizottság azt szeretné, ha a tagállamok közös nyilatkozatban fejeznék ki szándékukat uniós napelemek vásárlására. A brüsszeli Politico megszerzett egy belső dokumentumot ezzel kapcsolatban.
Kiszámíthatatlan a jogi környezet, visszaható hatályú a jogalkotás, veszélyben a beruházói és befektetői bizalom a kormány háztartási méretű napelemes rendszereket érintő intézkedései miatt – mondja a Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja.
Egymásnak esett Nagy Márton és Matolcsy György, közben a forint öthavi mélypontjára került; megkapták az új napelemes program első pályázói a visszajelzéseket; kiderült, hogy még a felújítás sem kezdődött meg az egykori OPNI helyén, ahol már működnie kellene a nemzetközi elitiskolának. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Mit jelent a háztartási napelemeknél a szaldós helyett január 1-jétől életbe lépett bruttós elszámolás? Milyen feltételekkel lehet mostantól magánszemélyeknek napelemet üzemeltetni, mire kell odafigyelni, hogy az megérje? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Soha nem volt még olyan hatékony egyetlen teljesen átlátszó, vagy legalább félig átlátszó napelem sem, mint amit dél-korai mérnökök most kifejlesztettek.
Árgus szemekkel figyelhetik ezekben a napokban e-mailjeiket a Napenergia Plusz program leggyorsabb jelentkezői: vajon pozitívan bírálták-e el a pályázatukat? Van, aki már tudja. A kormány 75 milliárd forintból segít hozzá 15 ezer háztartást, hogy energiatárolókkal kombinált napelemes rendszert telepíthessenek. Sokan bíznak a programban, bár közel kétszeres a túljelentkezés, de egyelőre feleannyian adtak be pályázatot is, mint ahányra pénz van. Az egyes háztartások elvileg jól járhatnak, de az összképet illetően vannak még kérdések és szakértő segítségével mutatjuk be a buktatókat.
A héten elkészültek az első támogatói okiratok, az államtitkár tavasztól ígéri az első kifizetéseket.
A gondok nem most kezdődtek.
A "láthatatlan" napelemes paneleket gyártó Dyaqua alapítója évekig csak házalt az ötlettel, de se megrendelése nem akadt, se pénze nem volt, hogy beindítsa a tömegtermelést. Aztán jön egy történelmi megrendelés.
Bár van egy kiskapu a szabályozásban, ami az erkélyre telepíthető napelem-rendszerek kiépítését lehetővé teszi, ez nem az a megoldás, ami egész Európában elterjedt és népszerű.
Már bő egy hete elbírálhatta az első pályázók előregisztrációját a Napenergia Plusz program lebonyolítója. Az akkumulátorral kiegészített napelemes rendszerek telepítését támogató program kerete 15 ezer háztartásra elég, de 25 ezren jelentkeztek. Mostantól indul a versenyfutás: azok mehetnek biztosra, akik még bőven a keret kimerülése előtt letudják a szerződéskötést és a szükséges papírmunkát. Közben gyorsan kell dönteni egy sor műszaki kérdésben: érdemes-e rámenni a nagyobb teljesítményű napelemekre és a nagyobb kapacitású akksikra? És vajon mire jó az aszimmetrikus inverter? Itt vannak a válaszok.
A Michigani Egyetem kutatóinak sikerült olyan anyagot kifejleszteniük, amelytől tartósabbak lehetek a perovszkit kristállyal épülő napelemek. A kutatók szerint a technológia, amint piacra kerül, jelentős áresést hozhat.
A NASA lát fantáziát abban a repülőgépben, amely napelemekkel gyűjtene magának energiát ahhoz, hogy évente 16 ezer kilométert repüljön a Marson.
Átalakult a kivitelező cég, a rendszer pedig nem tudta ezt jól kezelni. Állítólag nem egyedi a probléma.
Újból működésbe lépett, és már felvételeket is készít a környékén található kőzetekről a japán holdszonda – több mint egy héttel azután, hogy átmenetileg pihenőre küldték a szakemberek energiaellátási gondok miatt.