Évekig egyhelyben toporgott ez a különös napelemes vállalkozás, aztán egyszer csak kisütött rá a Nap

A "láthatatlan" napelemes paneleket gyártó Dyaqua alapítója évekig csak házalt az ötlettel, de se megrendelése nem akadt, se pénze nem volt, hogy beindítsa a tömegtermelést. Aztán jön egy történelmi megrendelés.

  • HVG HVG
Évekig egyhelyben toporgott ez a különös napelemes vállalkozás, aztán egyszer csak kisütött rá a Nap

A 79-es vulkánkitörés által lerombolt és konzervált római város, Pompeji egyik leglátványosabb épülete a Vettius-ház, amit a turisták elsősorban kitűnő állapotban fennmaradt mitológiai témájú, de még inkább erotikus freskói miatt keresnek fel. Kevesen sejtik közülük, hogy a tetőn is lenne mit nézni. A kétezer éves agyagcserepek között ugyanis 2018 óta megbújik 223 „kakukktojás”, azaz a terrakotta tetőfedő elemekre megtévesztésig hasonlító high-tech napelem: ezek segítségével világítják meg odalenn a pajzán ábrázolásokat. Az igazat megvallva persze nincs is rajtuk semmi látnivaló, hiszen az Invisible Solar panelek, mint elnevezésük is sugallja, láthatatlanul gyűjtik magukba a nap sugarait.

A különleges cserép ötlete egy Vicenza melletti kisváros egyik családi vállalkozása, a Dyaqua alapítója, Giovanni Battista Quagliato fejében fogant meg a kétezres évtized végén. Világítástechnikai vállalkozása akkor még csak kőnek, téglának, betonnak „álcázott” LED-lámpákat gyártott, kül- és beltéri hangulatfény céljából. Ő viszont olyan napelemcellákról álmodott, amelyek úgy állítanak elő tiszta energiát, hogy közben nem szennyezik a városképet. Más szóval Olaszország bármelyik, örökségvédelmi oltalom alatt álló épületének tetejére lehet őket telepíteni.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.