1300 pályázó fejezte már be a támogatott napelemfejlesztést
Mérleget vont az energiaügyi tárca államtitkára.
Mérleget vont az energiaügyi tárca államtitkára.
Hatalmas potenciál rejlik az agroszolárban, vagyis a mezőgazdasági termelés és a megújuló energiatermelés kombinálásában. Magyarországon, bár az adottságok kitűnőek, még nincs ilyen projekt, akad viszont a szomszédban és távolabb egyaránt.
A 2000-ben alapított LONGi a nagy hatékonyságú fotovoltaikus (PV) termékek fejlesztése iránti elkötelezettségéről ismert, és mára a világ legnagyobb napenergia-rendszer gyártójává nőtte ki magát. A vállalat célja, hogy a napenergia-technológia határainak folyamatos feszegetésével fenntartható energetikai jövőt teremtsen ebben a még mindig jórészt szénalapú és fosszilis energiahordozókra hagyatkozó világban. A vállalat Budapesten megtartott LONGi Tech Talk nevű rendezvényén kérdeztük Liam Tang-ot, az európai értékesítésért felelős vezetőt, és a régiós üzletfejlesztést irányító kollégáját, Pásztor Dánielt a napenergia-technológiáról, illetve a zöld hidrogén előállítását szorgalmazó erőfeszítéseikről a megújuló energiaforrások integrációjának globális előmozdításában.
Jövőre minden akadály elhárul a bruttó elszámolási rendszerben lévő háztartási napelemesek elől, hogy a hivatalos átvételi árnál jellemzően magasabb piaci áron adják el a többlettermelésüket. Az első szolgálató már megjelent, bár több kétséget is felhoztak az ajánlattal kapcsolatban. Van már engedélyük? Fogják tudni menetrendezni a teljesítményt? Mennyire biztos a jelenlegihez képest háromszoros átvételi ár? Egyáltalán mikor indulhat a szolgáltatás? A PentaSun alapítója válaszol.
A hivatalos átvételi ár “akár háromszorosát” kínálva igyekszik háztartási napelemes ügyfeleket szerezni egy vállalkozás. A PentaSun Magyarországon elsőként kínál aggregátori szolgáltatást a bruttó elszámolásban lévő háztartásoknak, ám egyelőre korainak tűnik az ígéret. Az ilyen szolgáltatás részletes szabályai még nincsenek kidolgozva, sok a kétség a technológiai háttérrel és a háromszoros átvételi árral kapcsolatban is.
Az építési szabályokban két kiskapu is nyitva maradt azok számára, akik erkélynapelemet telepítenének.
Elképesztően megugrott a negatív áras órák száma, vagyis az áram termelője fizet azért, hogy átvegyék tőle az energiát. Az órák egyre ráfizetésesebbek, ami a további telepítések lendületét jelentősen korlátozhatja.
Átlépte a forint a 400-as szintet, ezúttal nemcsak magyarországi hatások miatt; váratlanul átírták a napelemek szabályait; most álltak munkába a júniusban megválasztott új önkormányzatok. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Nem értik, mire fel kell mindenestül betiltani az erkélynapelemeket a friss építési szabályozásban, amelynek több, a napelemeket korlátozó pontját is túlzónak tartják napelemes ágazati forrásaink. A rendelettervezet előkészítése, elfogadásának módja, a társadalmi egyeztetés hiánya felháborította a szakmai szervezeteket is, amelyek szinte az utolsó pillanatban, véletlenül szereztek róla tudomást.
Jelentősen szigorítják az eddigi építési feltételeket.
Olasz kutatók olyan eljárást fejlesztettek ki, amivel minden eddiginél hatékonyabb, és nem mellesleg környezetbarát módon lehet kinyerni a napelemekből az ezüstöt. Ez radikális változást hozhat a panelek újrahasznosíthatóságában.
Augusztus 23-án minden korábbi mérést meghaladva 3334 megawattot ért el az ipari naperőművek negyedórás termelése – írja az Energiaügyi Minisztérium a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) adataira hivatkozva.
Elkezdődött Tereske mellett az új napelempark próbaüzeme.
Megtalálták ausztrál kutatók annak a módját, hogy káros anyag kibocsátása nélkül állítsanak elő ammóniát, illetve ammónium-nitrátot, ami nélkülözhetetlen alapanyaga a mezőgazdaság számára oly fontos a műtrágyáknak.
Az amerikai Virtus Solis nevű vállalat a világűrben szerelne össze egy egykilométeres átmérőjű napelemet.
Kissé borsos áron, de piacra dob egy olyan napelemet az EcoFlow, mellyel a tűző nyári napsütésben is tölteni tudja a mobilját, a lehető legkörnyezetbarátabb módon.
Egy norvégiai futballstadion tetőszerkezetére telepítették a világ eddigi legnagyobb tetőre helyezett függőleges napelemrendszerét. Tervezői szerint jóval hatékonyabb az eddigi megoldásoknál.
Csak le kell kezelni a hagyományosnál sokkal hatékonyabb perovszkit napelemeket egy felületaktív anyaggal, így minden akadály elhárulhat a piaci bevezetésük előtt.
8000 hektáros területet alakítanának napelemfarmmá ott, ahol az 1940-es évek elején még az atombombákon dolgoztak.
Tavaly már a globális áramtermelés közel harmadát a megújuló energiaforrások adták, 2030-ra pedig megduplázódhat az arányuk. Ám a légkör szén-dioxid-tartalma továbbra is vészes ütemben nő.