Globálisan is példaértékűnek tartott lépéseket tesz Marokkó a felmelegedés káros hatásai ellen
Az észak-afrikai és a közel-keleti térségben kiemelkedő Zöld Marokkó-program a fenntartható gazdasági fejlődést és a turizmust is segíti.
Az észak-afrikai és a közel-keleti térségben kiemelkedő Zöld Marokkó-program a fenntartható gazdasági fejlődést és a turizmust is segíti.
Április végén könnyített a kormányzat a napelemes pályázatok lebonyolításán: júliustól jelentősen egyszerűsödik a projektek adminisztrációja és elszámolása, de az érintettek szerint elkéstek vele, és más fontos kérdéseket is tisztázni kellene. Azok persze örülhetnek, akik a lassú elbírálás okozta csúszás, a mostani változásokig nehézkes adminisztráció, az emelkedő költségek és a majdani elszámolással és a rendszerek hálózati visszatáplálásával kapcsolatos bizonytalanságok ellenére mégis kitartottak. Van olyan cég, ahol három pályázóból csak ketten maradtak.
A zöldítési célok eléréséért tíz éven belül fel kell futtatni az elektromos autózást, a hőszivattyúk beépítését és a megújuló erőművek integrálását. A fogyasztási és az ellátási oldal borítékolható robbanása külön-külön is megoldhatatlan kihívások elé állítaná a kontinens villamos hálózatát, együtt meg pláne: nincs rá felkészülve, hiszen nem is erre tervezték. A teljes körű modernizálásért az EU hét év alatt közel 600 milliárd eurót tolna a rendszerbe.
Freiburgban adták át azt a 300 méteres kerékpárútszakaszt, ami fölé napelemes tetőt szereltek. Dél-Koreában is van egy hasonló, de az 9 kilométer hosszú.
A vártnál vastagabb porréteg lehet a kínai Mars-járó,a Csu-zsung napelemein, emiatt pedig nem termelődik elég áram ahhoz, hogy fel tudják ébreszteni a szerkezetet a mérnökök.
Hamarosan kereskedelmi célokat is szolgálhat az a napelemes reaktor, ami semmit nem hagy kárba veszni: a hidrogén előállítása során keletkező hőt és oxigént egyaránt hasznosítja, előbbi fűtésre, utóbbi pedig az orvoslásban használható.
Az Ember kutatóintézet friss felmérése után egyik szemünk sír, a másik nevet.
Az Energiahivatal augusztus végéig készíti el az első javaslatát, amely alapján a kormány eldönti majd, hol tartja fenn és hol oldja fel a tavaly októberben bevezetett zárolást.
A Sun-Ways nevű startup cég könnyen telepíthető és felszedhető napelemeket fejlesztett, hogy azok a sínek között termeljenek áramot. Amikor épp nem jár arra vonat, márpedig ilyen gyakran van. Kitalálói szerint az innovációt a világot behálózó vasúti pálya felét lehetne erre használni.
Március 31-ig egy sor megújuló energiás vállalást kell teljesítenie a kormánynak ahhoz, hogy biztosan hozzájusson az uniós helyreállítási és ellenállóképességi terv keretében rendelkezésre álló, de egyelőre befagyasztott 5,8 milliárd eurós támogatáshoz. Pár nap maradt arra, hogy a kormány bemutassa, társadalmi egyeztetésre bocsássa és hatályba léptesse például a szélerőművek engedélyezését, a napelemes kiserőművek hálózati betáplálás tiltásának felülvizsgálatát, és a megújuló erőműves beruházások jóváhagyásának egyszerűsítését.
Jelentősen csökkentsük a gázfelhasználást és növeljük a megújuló energiatermelést. Tartsunk ki Paks II. mellett, de lehetőleg ne orosz fűtőanyaggal – többek között ezeket javasolja a hazai energiapolitika alakítóinak az Egyensúly Intézet. A további ötletek között még: mélyfelújítások, nyugati energiaimport, Robin Hood-adó alóli mentesség a megújulóknak.
A naperőművek egyre másra döntik az energiatermelési rekordokat és ez csak durvább lesz, amint megérkezik a tavaszi és a nyári jó idő.
Jeff Bezos űrcége, a Blue Origin kitalált egy újfajta technológiát, ami kapcsán azt ígéri, nemcsak napelemet, de az áram szállítására alkalmas vezetékeket is képes vele a holdporból készíteni.
A Pán Péter című meséből ismert tündér, Csingiling ihlette meg a finn Tampere Egyetem mérnökeit, akik egy fény és a szél által működtetni képes repülő robotot hoztak létre.
A napelemek tisztán tartásában és a karbantartásukban is segíthet a BladeRanger robotja, mely gyakorlatilag teljesen önállóan tud működni, és már tesztelik a drónos kihelyezését is.
Az olasz és amerikai kutatók szerint olyan napelemeket kell telepíteni a mezőgazdasági területek fölé, amelyek csak a fény egy bizonyos spektrumát engedik át. Ezzel nemcsak a növények járnak jól, de még energiát is lehet termelni.
A perovszkit napelemek olcsóbbak és hatékonyabbak lehetnének a szilíciumalapú technológiánál, ám instabilitásuk miatt eddig nem terjedtek el. Most azonban áttörést értek el a fejlesztésükben a svájci tudósok.
Az energiaválság közepén mindenkinek fejleszteni kell, ha nem akar lemaradni.
Az amerikai mérnökök egy olyan napelemet készítettek, ami csupán 15 mikrométer vastagságú, így egy szövetre felragasztva gyakorlatilag bárhol bevethető.
Egy magyar származású amerikai feltaláló már akkor hitt abban, hogy a napenergia segítségével megváltoztatható az emberek élete, mikor még kevesen gondolták így. Ő Telkes Mária, a napenergia kutatásának egyik úttörője, akinek munkássága ma, az energiaválság idején mindennél fontosabb.