Globálisan is példaértékűnek tartott lépéseket tesz Marokkó a felmelegedés káros hatásai ellen
Az észak-afrikai és a közel-keleti térségben kiemelkedő Zöld Marokkó-program a fenntartható gazdasági fejlődést és a turizmust is segíti.
A sokszínű marokkói táj remek háttérfestése lehetne annak, ahogy az évek óta szárazság sújtotta észak-afrikai arab ország felveszi a küzdelmet a klímaváltozással. A területe nagy részét száraz sivatag borítja, és már az április végén Marrákesbe látogatók a saját bőrükön érezhették az idén 40 Celsius-fokkal megérkezett első hőhullámot. De a királyi városból dél felé haladva feltűnnek a négyezer méternél is magasabbra törő Atlasz hegység hófödte csúcsai, majd átszelve a hegyvonulatot, az Atlanti-óceán partja felé közeledve egyre zöldebb lesz a táj, a dombokat olaj-, argán- és mandulafák borítják, itt-ott datolyapálma-ligetekkel.
Marokkót különösen sújtja a felmelegedés, az Európai Beruházási Bank (EIB) friss felmérése szerint a megkérdezettek 86 százaléka vélte úgy, hogy az éghajlatváltozás hatással van a mindennapi életükre. Sőt a válaszolók több mint fele úgy érezte, a környezeti károk a megélhetésüket is rontják. Különösen a mezőgazdaságban és a halászatban, amelyek együtt a 38 milliós lakosság felét foglalkoztatják – vidéken a háromnegyedét is –, és a GDP 14 százalékát adják.
A klímacsúcs kis lépése nem elég nagy az emberiségnek
Az éghajlati káralap létrehozása a fejlődő országok sikere az egyiptomi klímakonferencián, de háttérbe került a fosszilis energiahordozók kivezetése. Így alig maradt remény arra, hogy a felmelegedés ne haladja meg a másfél Celsius-fokot.
Az utóbbi másfél évtizedben Marokkó több nemzeti stratégiai programot is indított az alkalmazkodásra, amelyek elemzők szerint példaértékűek nemcsak a térségben, de globálisan is. Marokkó a kormányok üvegházhatású gázok visszaszorítására tett intézkedéseit nyomon követő éghajlati kalkulátor (Climate Actions Tracker) szerint a majdnem megfelel kategóriában van a Párizsban 2015-ben megfogalmazott klímacélokat illetően, miszerint a felmelegedés mértéke ne haladja meg a másfél Celsius-fokot. Nemcsak az arab világban egyedüliként, de globálisan is kevés ország kap ilyen értékelést, köztük például Norvégia.