Fejtágításra szorul Kína buddhista robotszerzetese
A Sárkányforrás nevű templomban 2015 óta szolgál Hszian'er, a buddhista robotszerzetes, amelyet a szakemberek most fognak még bölcsebbé varázsolni.
A Sárkányforrás nevű templomban 2015 óta szolgál Hszian'er, a buddhista robotszerzetes, amelyet a szakemberek most fognak még bölcsebbé varázsolni.
Sokan tartanak a robotok térnyerésétől, saját lakásába ugyanakkor szinte mindenki szeretne egyet. Valaki a takarításhoz, valaki beszélgetőtérsként, valaki pedig a házőrzéshez.
Mintha csak egy sci-fiből lépett volna elő az Aeolus robotja, takarít, megtalálja az elveszett tárgyakat, sőt kérésre még italt is hoz a hűtőből.
A következő évtizedekben sok helyen kritikussá válhat az orvoshiány, ezért minden olyan technológiai megoldásra szükség lesz, ami terhet vesz le a szakemberek válláról. A lenyelhető robotok sokat segíthetnek a gyógyításban, az elmúlt években pedig sok ígéretes fejlesztés mutatkozott be.
A korábban a Google tulajdonában lévő Boston Dynamics robotgyártó egy új okoskutyával állt elő, ami már sokkal bizalomgerjesztőbb, mint az első változat.
A negyedik ipari forradalom gyökeres átalakulást hozhat a munkaerőpiacon is. Ha nem készülünk fel, a középosztály eltűnik, a jövedelemegyenlőtlenség tovább nő, sőt - mivel a munkavállalók egyben fogyasztók is - a piacgazdaság a ma ismert formájában fenntarthatatlan lesz - véli Martin Ford jövőkutató.
A Fazekas diákjai fődíjat nyertek a washingtoni robotépítő olimpián. Ennek, és a többi nemzetközi diáksikernek mindenképp örülnünk kell, de azt is érdmes tudni, hogy ez a magyar oktatási rendszer teljesítményéről az égvilágon semmit nem mond el.
Angol nyelv, programozás, robotika – szeptembertől saját tantervű délutáni iskolát indít évtizedes táboroztatási tapasztalataira építve egy fiatalokból álló csapat. Megnéztük az első tanévére készülő Funside Schoolt.
Marga de la Torre mindig is szeretett sakkozni, de szklerózis multiplex betegsége miatt nehezen tudja mozgatni a bábukat a sakktáblán. Egy robotnak köszönhetően csupán annyit kell tennie, hogy a számítógép-képernyő különböző pontjaira néz, és a tekintetével vezérelt robot a kívánt mezőre lép.
Van olyan robot, ami úgy mászhat majd a növények között, mint Tarzan, és ebből még jobb is kisülhet, mintha szimplán csak drónokat állítanánk a mezőgazdaság szolgálatába.
Egyre több munkahelyet fenyeget a mesterséges intelligencia és a robotika térnyerése. Erre a kihívásra azonban Európa és Magyarország egyáltalán nincs felkészülve és ez már a közeljövőben súlyos gazdasági problémákhoz vezethet.
A 2001 Űrodüsszeiából ismert szuperszámítógép mellett felsorakozott Bud Spencer és Terence Hill is a nyolcadik RobonAUTon, ahol egy útonálló drónnal is meg kellett küzdeniük a versenyzőknek. A „flúgos futamon” azt is megtudtuk, miért jó lustának lenne, és miért veszélyes a fiatalokra a mérnökhiány.
A Bostoni Egyetem pszichológia professzora szerint semmi gond nincs azzal, ha robotok elveszik a munkánkat. Sőt. Olyan utópisztikus világot vizionál, ahol heti 10 óra munkával biztosítható a tisztes megélhetés, a hátralévő időben pedig végre azt csinálhatjuk, ami minden alkotó tevékenység alapja: játszhatunk.
A LED-fényárban úszó ketrecben szupergyors drónok versenyeznek, a nézőpontjukat mutató kivetítőn a kép szemcsés, hol elmegy, hol visszajön. Gyerekek a Hold felszínét jelképező terepasztalon, testükön keresztülzötykölődik egy kerekes felderítő robot, vagy tömött sorokban a virtuális valóság sátor előtt. Megnéztük a közeljövő technikai újításait a Drone Prix Hungary drónverseny és robotika show-ján.
Ma már kevesen lepődnek meg azon, ha egy turisztikai csomópont zsivajába vagy egy nyaralóhely csendjébe diszkrét drónzümmögés vegyül, valamint a Facebookon posztolt, madártávlatból készített videók is egyre gyakoribbá váltak. Azonban a drónok Usain Boltjairól és a drónversenyzésről egyelőre kevés információ lebeg a köztudatban, pedig a belső nézetből végigizgult száguldás akár a technikai sportok csúcsáig is felrepülhet.
A Mercedes és a Starship bemutatta a logisztika elképzelt jövőjét.
A Varsói Egyetem kutatói olyan robotot fejlesztettek, ami úgy közlekedik, mint egy hernyó, miközben saját súlyánál jóval nagyobb terhet is megmozgat.
Ügyesen manőverezik a lakásban, és már alapdolgokat is meg tud csinálni. A Google egyre okosabb robotkutyájából lehet a jövő háztartási robotja.
Felére lassult az ipari robotok eladásának növekedési üteme 2015-ben, de annak, hogy ez alapvetően Kína megtorpanása miatt történt, van más aspektusa is.