Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A technológiai innovációk terén folytatott harc újabb fejezeteként Egyesült Államok külügyminisztériuma szigorítja a vízumkiadást bizonos kínai állampolgárok, többek között a műszaki területen tanuló diákok számára.
Az amerikai kormányzat szerdán arra utasította a Kínában dolgozó diplomatáit, hogy szigorítsanak a vízumkiadáson. A konzulátusi munkatársaknak kiadott minisztériumi utasítás következményeként - a The Wall Street Journal című lap külügyi forrásokból származó értesülései szerint – várhatóan bizonyos diákvízumokat rövidebb időtartamra adnak ki, illetve egyes üzleti látogatásra szóló vízumokra hosszabb ideig kell majd várakozni. A State Department (külügyminisztérium) nem kommentálta az amerikai sajtóban nyilvánosságra került információkat, csupán annyit szögezett le: bármiféle változás június 11-én lép hatályba.
Az új intézkedés az AP amerikai hírügynökség elemzője szerint elsősorban a robotikát, aviatikát, illetve csúcstechnológiákat alkalmazó területeken tanulmányokat folytató diákokat célozza meg, és illeszkedik Donald Trump elnök tavaly decemberben meghirdetett nemzetbiztonsági stratégiájához is. Ennek egyik eleme az amerikai csúcstechnológiákhoz történő hozzáférés megszigorítása, ami elsősorban Kínát és Oroszországot érinti. Az Egyesült Államok ezt a két országot jelölte meg a nemzetbiztonságára nézve legnagyobb fenyegetésként. Már a 67 oldalas nemzetbiztonsági stratégiában is szerepelt a szigorúbb vízumkiadás mindazoknak, akik potenciális hírszerzők lehetnek, és az amerikai álláspont szerint közéjük tartoznak többek között a műszaki területeken tanulmányokat folytató diákok is.
Hosszú évek óta rendszeresen éri az a vád a kínai technológiai vállalatokat, hogy nem tartják tiszteletben a szabadalmakat, nagytételben másolják mások mellett az amerikai innovatív fejlesztéseket is. Mivel mára szinte minden nyugati technológiai óriás a telefontól a tévéig Kínában gyártatja le készülékeit, így egy esetleges ipari kémkedéshez még csak messze sem kell menniük a feltörekvő helyi cégeknek.
A vízumkiadás korlátozására vonatkozó tervezett intézkedés jól illeszkedik a Trump-adminisztráció elmúlt hónapokban tanúsított hozzáállásába. Az Egyesült Államok úgy érezheti, hogy Kína előretörése veszélyeztetheti az amerikai dominanciát a technológiai szektorban. Többek között emiatt kerülhetett sor arra is, hogy az amerikai kormányzat – az iráni embargó megsértésére hivatkozba – lényegében ellehetetlenítette a második legnagyobb kínai telefongyártó, a ZTE működtetését. A cég három hete le is állította a készülékgyártást.
Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.