Jelentős drágulás várható márciusig az építőiparban
Több tényező miatt 10-15 százalékkal drágulhatnak az építőanyagok március végéig.
Több tényező miatt 10-15 százalékkal drágulhatnak az építőanyagok március végéig.
A fa építőanyagok kereskedelmével foglalkozott a GVH.
Az építkezéseknél és a felújításoknál nem csak az építőanyagárak jelentenek problémát: a logisztika, a telekárak és a munkaerőköltség emelkedése is a drágulás irányába mutatnak.
Áruhiányra nem kell számítani, de arra viszont igen, hogy minden építkezés átlagosan tíz százalékkal drágább lesz.
Tudósok egy csoportja létrehozott egy anyagot, amelyet akár az első marsi „téglának” is nevezhetnénk. Csakhogy ebben másfajta alkotóelemek vannak, mint az igazi téglában.
Stabilizálódott az építőanyag-piac, de árcsökkenés helyett inkább a forgalom csökken, a kereskedők árrését felzabálta a drágulás, és több magánberuházó is eltántorodott. Ellátási hiány azonban nincs, és a stabil árak révén már végre tudnak számolni az új lakások építésében utazó nagyberuházók: 200-300 ezer forinttal magasabb négyzetméterárakkal.
Az építőiparnak egyre több sóder és homok kell, a lelőhelyek pedig megművelt területek alatt húzódnak. Így sok helyen összekaptak a földön a gazdák és a kavicsbányászok, akik amúgy mindannyian haszonélvezői az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának.
A hulladéklerakóknál hasznosabb helyekre is kerülhetnének a kiselejtezett gumiabroncsok: amerikai szakemberek nemrég megmutatták, hogyan válhatnak betonerősítő adalékanyagokká.
A felszökött ár miatt rosszabbul járnak, kisebb a nyereség.
Sokan örülnek, ha az alap elkészül, állnak a falak, és a tető legalább az év végéig felkerül. A többi talány, csak tippelni lehet, hogy kétszer, vagy háromszor annyiból jön ki az építkezés, mint amennyiből tervezték felhúzni.
Új munkakörben próbálkozhat az egykor a szabálytalan várbeli beruházásokat irányító Gyutai Csaba.
A tárca ezután segít felderíteni, hol van helyettesítő termék.
Azt ugyanakkor nem ismerik el, hogy bármi közük lenne hozzá, viszont most már gyors válaszreakciót ígérnek.
Azért is vizsgálódnak, mert bizonyos alapanyagok piacát kevés eladó uralja.
Az újHáz Centrum tartott sajtótájékoztatót a környezetbarát építkezésről, felújításról, ezen hangzott el, hogy felvásárlási egyelőre ugyan nincs, de aki felújítana, az legyen türelmes. Hőszigetelésnél például a korábbi 2-4 nap helyett 2-4 hét is kell, mire megérkezik az alapanyag. Közben a drágulás is jelentős.
A Dolomit Kft. annak ellenére rendszeres beszállítója a nagy állami beruházásoknak, hogy drágábban dolgozik a konkurenciánál.
Az építőanyagok drágulásának oka még a 2008-as válságban gyökerezik. Jó hír a megrendelőknek, hogy a szakértők szerint mostantól nem kell anyagár-emelkedéssel számolni – a rossz hír pedig az, hogy ezt egy lakossági vásárló nem feltétlenül fogja észrevenni.
Építési szándék van, munkaerő és alapanyag nincs, és mire a még tervasztalon fekvő lakóingatlanok megépülnek, megugorhat a kivitelezés ára. Az idén várhatóan 5-10 százalékkal emelkedő anyagárakat ugyan nem a növekvő kereslet, hanem a világpiaci folyamatok gerjesztik, de ez sovány vigasz az építkezőknek.
Beszakadhat az ellátási lánc az építőiparban; az építőanyag-hiány miatt kialakult áldatlan helyzetet logisztikai nehézségek fokozzák, a szakértők dominóhatástól tartanak.
A múlt év eleji erős kereslethez képest is sokkal nagyobb most a tégla iránti igény. Annyira, hogy néhol 2-3 hetet kell várni az építőanyagra.