Gulyás szerint a kormány partnerséget kínál az önkormányzatoknak
A miniszter szerint a következő évet csak nagy nehézségek árán fogjuk túlélni.
A miniszter szerint a következő évet csak nagy nehézségek árán fogjuk túlélni.
Két faluban is úgy számolnak Jász-Nagykun-Szolnok megyében, hogy a fűtési szezonban már nem tudnak a menekültek számára helyet biztosítani. Az egyik településen nem jönnek ki az ellátásra kapott pénzből a durva energiaárak miatt, a másikon meg a helyiségben eleve nem is volt fűtés.
Nem csak a péksüteményen takarékoskodik a közétkeztetési intézmény, bizonytalan ideig az elektromos hálózat túlterheltsége miatt sütőben sült ételeket sem készítenek. Kalocsán az összes önkormányzati intézménynek spórolási tervet kellett készítenie a durván elszálló energiaárak miatt.
A balassagyarmati polgármester szerint most arra kényszerülnek, hogy a pénzügyminisztériumi felügyelettel működő KEF rendszerben szerezzenek a gázra árat a következő egy évre.
Kultúra, sport, óvoda. Ilyen sorrendben zár be a hetvenezres Pest megyei város, Érd, ha nem kapnak állami támogatást. Csőzik László ellenzéki polgármester szerint önkormányzati ársapkára vagy olcsó paksi áramra lenne szükség. Interjú.
Kezdenek tornyosulni az önkormányzatok előtt az új energiaszerződések tarifái alapján fizetendő cechek. A települések kivéreztetésében ötletdús volt a kormány, most viszont nincs pénz a menzákra, a világításra, a villamosok működtetésére.
Az energiaár-robbanás miatt a településeken nincs pénz világításra, fűtésre, menzára.
Az energiaválság miatt ellehetetlenülő vízművek feltett kézzel kerülhetnek át a Nemzeti Vízművekhez. Augusztus elején kaptak ajánlatot az önkormányzati szolgáltatók, novemberben már le is zavarnák az államosítást.
A rendelet veszélyezteti a védett hazai erdőket és az állatvilágot, és évtizedekkel is hátráltathatja hazánk védekezését a klímaváltozással szemben - írják.
A benzinkutak sorra vezetnek be mennyiségi korlátozást; az élelmiszerek kapcsán a kisboltosok panaszkodnak arról, hogy nem tudnak elég terméket venni a nagykereskedőktől; új törvényjavaslatok sorát nyújtották be nemcsak a vármegyékről és az ispánokról, hanem az adókról, a dohánypiacról és a vagyonnyilatkozatokról is. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A lehetőségek a ciklus második felébe lépve inkább romlani látszanak, köszönhetően többek közt annak, hogy az önkormányzatokat kizárják a rezsicsökkentésből, ami újabb lyukat üt a helyi költségvetéseken.
A város rezsiköltségei többszörösére ugorhatnak, Csach Gábor szerint ez pedig hosszú távon akár az államra is visszaüthet.
Tíz éve már tervbe vette a Fidesz, hogy egyszerre tartja az európai parlamenti és az önkormányzati voksolást, de csak most – amikor az ellenzék pártjai az előbbin önállóan, a másikon közösen akarnak indulni – készül ezt alaptörvénybe vésni. Karácsony Gergely főpolgármester szerint az ellenzék így is, úgy is nyer.
A különleges gazdasági övezetek nagyberuházásaiból befolyó helyi adókból eddig 3 százalékot tarthattak meg, innentől 20-at.
Soha nem látott tempóban népesülnek be Budapest és néhány vidéki város agglomerációs övezetei. A kormány addig fűtötte a lakáspiacot, amíg a fejlesztőkön kívül mindenki más rosszul járt.
Van, ahol a még megmaradt szolgáltatások megnyirbálásával próbálkozhat a városvezetés, de a legtöbb helyen állami támogatás nélkül nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy a kormány kizárta a rezsicsökkentésből az önkormányzatokat.
„Az önkormányzat, szemben a kormánnyal nem vethet ki nyakló nélkül extraadókat, amelyeket végül úgyis az emberekkel fizettetnek meg” – fogalmazott Józsefváros ellenzéki polgármestere.
A székesfehérvári fideszes polgármester elmondása szerint borúlátó azzal kapcsolatban, hogy mindenhol ki tudják majd gazdálkodni a magasabb energiaárakat.
Rangsorba állítottak 30, vegyesen ellenzéki és kormánypárti vezetésű önkormányzatot. A példamutatók között Baja, Ferencváros, Újbuda és Székesfehérvár is ott van, leghátul kullog Debrecen és az V. kerület.