szerző:
K.G.
Tetszett a cikk?

A cseh sört mindig egyfajta nimbusz övezte Magyarországon. Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel, Staropramen, Braník – ugye ismerősen csengenek a nevek? Nem véletlen, hogy a hazai sörgyárakat tulajdonló három multicég közül kettőnek is szerepel cseh sör a szortimentjében. A Heineken azonban egészen az idén márciusig nem kínált a magyar fogyasztóknak cseh sört.

Holott már régóta övéké a brünni Starobrno, és még több cseh sörmárka – így a Březňák , a Hostan, a Zlatopramen – és 2007 óta a Krušovice is. Azért említünk sörmárkákat, mert több sörgyárat – Kutna Hora, Louny, Krásné Březno és Znaim – a felvásárlás után bezártak. A 2010-es években így is 3 millió hektoliter körül értékesítettek a három – Brünn, Krušovice és Ústí nad Labem – aktívan üzemelő sörgyárban főzött sörökből. Bár termelését tekintve a Starobrno a legnagyobb, mégis a Krušovice lett a nemzetközi brand, azaz a cég exportmárkája, ami 28 országban van jelen. S most már nálunk is.

Zirig Árpád

A Krušovice a privatizáció során került előbb a német Oetker-csoport tulajdonába, ami a ismertségben felzárkóztatta a márkát felzárkóztatta a legnagyobbak – a budějovicei Budvar, a Pilsner Urquell és a Staropramen mellé. A Heineken 2007-ben lett tulajdonosa a csehországi üzemnek és nagyon jelentős összegeket invesztált a gyár felújításába. Ennek látványos része, hogy a régi malátázó és a főzőház régi funkciója megszűnt, a felújított épületekbe irodákat költöztettek. Az új épületek racionálisak, a régiekhez képest akár igénytelennek is mondhatnánk, de falaik között a legkorszerűbb technikával főzik a sört.

Zirig Árpád

Itt készül a Magyarországon 2016 márciusa forgalmazott, tízes világos és barna sör is. kínálata ennél természetesen szélesebb, a tizenkettes Imperial, a tizenhármas Malvaz és bajor búza Pšeničné mellett, abszolút újdonság a klasszikus belga recept alapján főzött Wit búzasör, de a Krásné Březno-i gyár bezárása óta itt készülnek a Zlatopramen sörök is.

Zirig Árpád

A szerencsés sörturista, akinek sikerül bejutnia a gyárba, kigyönyörködi magát a régi malátázó és főzőház épületén és a gyárat egykor tulajdonló Fürstenbergek kastélyán. Végigvezetik az üzemen, és végül a hatalmas, 1500 hektoliteres erjesztőtartályok alatt futó, összességében több kilométeres csővezetékeket megcsapolva – gyakorlatilag közvetlen a tartályokból – kóstolhatja meg a fickósört, ezt az egészen elképesztően finom, természetesen még szűretlen sört. Sajnos pompás ízeivel csak itt ismerkedhet meg a fogyasztó, hiszen a hátralevő fázisokban a sört tükrös tisztaságúra szűrik és pasztörizálják – a tartósság  illetve a hosszabb szavatosság oltárán felmutatott "áldozat" lesz a fickó.

Ami utána lesz, azért nagyonis ott van a nagy cseh befutók között. A hazai fogyasztók –a  megszokott kínálat mellett – az Utolsó Budavári Sörfesztiválon kóstolhatják a Krušovice-t, és további  sörökkel is megismerkedhetnek. Kell még újabb indok, hogy ellátogassanak a legnagyobb hazai sörfesztiválra, melyet idén utoljára rendeznek a Budai Várban? 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!