szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A néhai orvos úgy végrendelkezett, hogy halála után nem vehetnek tőle DNS-mintát. A családjától azonban több tárgyat lefoglaltak már és az exhumálás sem kizárt.

Huszonhárom, mesterséges megtermékenyítéssel született holland állampolgár követelte pénteken bíróságon egy spermabank nemrég elhunyt volt igazgatójának DNS-tesztjét, akiről feltételezik, hogy ő a biológiai apjuk. Szülők és gyermekeik azzal vádolják az április elején elhunyt szakorvost, hogy a spermabankból kiválasztott minta helyett a saját spermáját adta a megtermékenyítéshez.

Jan Karbaat, a Rotterdam közelében működött klinika egykori igazgatója azt állította, hogy hatvan, mesterséges megtermékenyítéssel fogant gyermek biológiai apja.

A felperesek pénteken azt kérték: vegyenek DNS-mintát a volt igazgatótól, hogy összehasonlíthassák az övékével. "Ez önazonosság kérdése, ez segíthet valakinek a személyisége kialakításában" – mondta Tim de Bueters, a családok ügyvédje a rotterdami polgári peres bíróságon.

Az ügyvéd elmondta, hogyan merült fel a gyanú, amikor az egyik lombikbébi nő barna szemű, holott a donornak kék szeme van, egy másik férfi pedig egyáltalán nem hasonlít a donornak tartott apjára.

Az elhunyt orvos feleségének ügyvédje, Lisette de Haan azt mondta, hogy egyáltalán nincs bizonyíték arra, hogy Jan Karbaat maga lett volna a donor, és magánélet tiszteletben tartásához való jogra hivatkozott. A mesterséges megtermékenyítés úttörőjének számító orvos végrendeletében meghagyta, hogy a halála után nem vehetnek tőle DNS-mintát – tette hozzá a jogi képviselő.

A családok kérésére azonban egy végrehajtó és a rendőrség május 2-én több tárgyat elkobzott Karbaat otthonából.

Bueters szerint elsődlegességet élvez valamilyen személyes tárgyról, így az orvos fogkeféjéről történő mintavétel, de nem zárta ki, hogy az orvos törvényes gyermekétől vegyenek mintát, vagy exhumálják a holttestet.

A közigazgatási szabálytalanságok miatt 2009-ben bezárt klinika ügyében két közegészségügyi vizsgálat is folyik. Karbaat meghamisította ugyanis a spermadonorok adatait, szűrővizsgálatait és leírását, és a donoroknak az általánosan elfogadott hatnál jóval több gyermekük vol
Ítélethirdetés a perben június 2-án várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!