szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két tenyérben elfért, ma már több mint három kiló, és az étvágya is jó.

Kiengedték a kórházból a világ legkisebb súllyal született, életben maradt fiúcsecsemőjét. A japán kisfiú augusztusban látta meg a napvilágot, mindössze 268 grammal. Olyan kicsi volt, hogy két tenyérben elfért.

A kisfiú, aki a 24. hétre született császármetszéssel, a múlt héten mehetett haza szüleihez. A gondoskodásnak hála ma már teljesen egészséges, 3 kiló 20 deka és az étvágyával is minden rendben.

„Csak annyit mondhatok, hogy nagyon örülök, hogy ilyen nagyra nőtt, mert őszintén nem voltam benne biztos, hogy túléli” – mondta a kisfiú édesanyja.

A csecsemő kezelőorvosa, Takesi Arimitszu a BBC-nek azt mondta, a fiú volt a legkisebb csecsemő, akit valaha is hazaengedtek egy kórházból. Azt is meg akarták mutatni, hogy az ilyen kis súllyal született babákból is lehet egészséges felnőtt.

AFP / Keio University Hospital / handout

A Keio Egyetemi Kórház adatai szerint az egy kilogramm alatt született babák túlélési esélye Japánban 90 százalék, de a 300 gramm alattiak közül csak minden második marad életben.

A korábbi csúcstartó egy német kisfiú, aki 274 grammal született. A legkisebb életben maradt kislány 2015-ben született, ő 252 grammos volt, amikor világra jött. A koraszülött babák közül egyébként sokkal több lány marad életben, mint fiú. Az orvosok még nem találtak pontos magyarázatot a jelenségre, de azt sejtik, hogy a kisfiúk tüdeje lassabban fejlődik az anyaméhben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hercsel Adél Élet+Stílus

"Az én szememben a koraszülöttek gyönyörűek"

A találkozás egy koraszülöttel majdnem mindig traumatikus élmény a szülőknek, de az első sokk után már ők is nagyon szépnek látják, és gyorsan beleszeretnek a babájukba – mondja a Richter Aranyanyu Díj egyik idei kitüntetettje, Schill Beáta neonatológus, akinek így nemcsak az extrém koraszülöttekkel, hanem a családjukkal is foglalkoznia kell. Milyen esélyei vannak a koraszülötteknek? Hogyan közli az orvos szülőkkel, ha el kell engedni egy babát? Mi az a kenguruzás? Interjú.