szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vermeer festménye még mindig képes meglepni a művészettörténészeket.

A világ egyik leghíresebb és legtitokzatosabb festményét, Johannes Vermeer feltehetően 1665-ben festett Leány gyöngy fülbevalóval című képét ismét vizsgálatoknak vetették alá holland kutatók, és meglepődve fedezték fel, hogy a lány arcán alig kivehetően, de mégis látszanak a szempillák, mint ahogy az is újdonság, hogy a feje mögött egy zöld függöny található.

BART MAAT / ANP / AFP

A kutatók új információkhoz jutottak arról is, hogy Vermeer hogyan festette a művét, milyen változtatásokat hajtott végre rajta és milyen pigmenteket használt – kiderült például, hogy a fülbevalóhoz használt fehér pigment Angliából származik.

A legnagyobb rejtélyt azonban – a projekt vezetője szerint szerencsére – nem sikerült megfejteniük, vagyis nem derült ki, hogy pontosan ki is volt a lány a gyöngy fülbevalóval. „Jó, ha néhány rejtély megmarad, és mindenki találgathat róla. Lehetővé teszi, hogy az emberek maguk értelmezzék, amit látnak, így mindenki személyesen kötődhet a lány tekintetéhez” – mondta Abbie Vandivere, aki szerint többek között épp emiatt a rejtély miatt jönnek vissza az emberek újra meg újra megnézni a festményt, ettől lesz izgalmas.

A szempillák felfedezése azért nagy dolog, mert eddig a kutatók úgy gondolták, hogy Vermeer szempillák nélkül festette meg a lányt, így alkotva meg az arcának egy idealizált verzióját. Hasonlóan érveltek a sötét háttér mellett is, amelyről viszont most kiderült, hogy egy zöld függöny, csak épp fokozatosan elhalványult. Most tehát elmondható, hogy Vermeer valós arcot festett meg egy valós térben.

A kutatást folytatják.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!