szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindenki megkapja a magáét a Magyarország Kedvenc Műsorában, mondja Lengyel Tamás, aki először áll színpadra egyszereplős előadással. A színész egyre gyakrabban nyilvánul meg közéleti kérdésekben is, de azt mondja: nem az a baj, ha nem értünk egyet, hanem az, ha a véleménykülönbség miatt elkezdjük kirekeszteni egymást.

A Kitolás Lengyel Tamás színész első egyszereplős előadása, amely Szily László azonos című könyvén alapszik, de a rendező, Horváth János Antal és a színész saját élményei is bele vannak gyúrva. A bemutató apropóján Lengyel interjút adott a 24.hu-nak, amelyben többek között arról beszélt: azzal szokta hirdeti az előadást, hogy személyes sztori és mindenre kiterjedő képi reprezentáció.

„Az is igaz, hogy tele van személyes élményekkel a szöveg, mint a baba neme parti vagy a szülésfelkészítő tréning, amire elmentünk a feleségemmel. Mégsem érzem úgy, hogy ez sértené a családi intimitásunkat olyan módon, mint egy bulvárinterjú, amikor arról kell beszélnem, hogy szarás közben leszakadt a kilincs a vécében” - fogalmazott.

A színész nemcsak a szülőlét szorongásait oldja humorral, hanem a közéleti frusztrációkat is, mint ahogy tette azt a Bűnös városban vagy teszi rendszeresen a Magyarország Kedvenc Műsorában. Lengyel erről azt mondja: úgy érzi, be vagyunk dugva a konnektorba, és kell valami, ami levezeti ezt a hihetetlen feszültséget. A Magyarország Kedvenc Műsorában mindenkit a szájukra vesznek, „legyen az jobb, bal, alsó, felső, középső, szélső, teljesen mindegy”.

„A híradónkban hol Márki-Zay Péter nyit nyaklevesbárt, hol Németh Szilárd pacalkereső oldaláról, a holtunkoljak.hu-ról számolunk be. Szerintem nagyon súlyos, ha már annyira utáljuk egymást, hogy teljesen elvész az önirónia és a párbeszéd képessége. A minap például épp az SZFE-n forgattam, ami ugye már az új, elfoglalt egyetem. Kurvára nem értek egyet azzal, ami ott történt, mégis arra jutottam, hogy csak rontok a helyzeten, ha emiatt nemet mondok egy rendező osztályos hallgatónak, és nem szavazok bizalmat a tehetségének. Nem az a baj, ha nem értünk egyet, inkább az, ha egy véleménykülönbség miatt elkezdjük kirekeszteni egymást, és már szóba sem állunk a másikkal”

– mondta Lengyel és hozzátette: fenntartja a véleményét, hogy az SZFE ledózerolásánál iszonyatosan sérült a demokrácia, és visszataszító, ahogy az iskola új vezetői nyilatkoznak azóta is az ügyről, de ha nem megy el forgatni azokkal a diákokkal, akik minderről nem tehetnek, egyszerűen ezt a szakmát akarják csinálni, azzal csak tovább mélyíti az árkokat.

Lengyelt arról is megkérdezték, hogy húzza meg a határt, hogy milyen ügyekben nyilvánuljon meg. A színész erről azt mondta: amikor az alapvető emberi jogok sérülnek, nem kérdés, hogy meg kell nyilvánulni. „Nálam ez egyelőre annyit jelent, hogy kiírogatok dolgokat a Facebook-oldalamra, amit követnek 95 ezren, vagy feldolgozzuk a szórakoztató műsorunkban. De lehet, hogyha jövőre beszélgetünk, már úgy fogom érezni, hogy ez nem elég: föl kell állni egy színpadra és onnan üzenni az embereknek, vagy hetente kell videót csinálni arról, hogy menjenek el szavazni, mert csak így tudnak részt vállalni az ország jövőjében. Ezt még nem teszem, de elképzelhető, hogy pár hónap múlva kevésnek fogom érezni azt, amit most még elegendőnek tartok.”

Korábban a hvg.hu is interjút készített Lengyel műsorvezetőtársával a Magyarország Kedvenc Műsorában. Rainer-Micsinyei Nóra úgy fogalmazott róla: „Már olyan magasan van az ingerküszöb, hogy nincs, ami kiverje a biztosítékot. Mindent elfogadunk normálisnak. A Magyarország Kedvenc Műsora arra épít, hogy a propaganda amúgy is túlzásba vitt állításait még inkább túlzásba vigye. Ha ez humorral rávilágít arra, hogy amiben élünk, az egyáltalán nem normális, azzal már elért valamit.” Az interjú itt olvasható:

Rainer-Micsinyei Nóra: Amiben élünk, az egyáltalán nem normális

Rainer-Micsinyei Nórát támadták már kormánypártiak egy újévi államfői beszédet parodizáló videó miatt: mint elmondja, a cél az lenne, hogy észrevegyük, valójában nem normálisak a propaganda állandó túlzásai. A színész most egy sci-fiben játszik, amelyben egy űrlény szeretné elrabolni rajongása tárgyát, Zalatnay Saroltát. Interjú.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!