szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harag, aggodalom, féltés, szülés az óvóhelyeken, napokon át tartó menekülés a férjeket, fiúkat hátrahagyva, vagy éppen csatlakozás a fegyveres erőkhöz: jelenleg ez az ukrán nők valósága. Az ukrán külügyminisztérium közölte: a legfrissebb felmérés szerint a hadseregükben több mint 15 százalékos a nők aránya, de hozzátették: azoknak a nőknek a számát egyenesen lehetetlen felmérni, akik most más módon védik Ukrajnát. A nemzetközi nőnapon bátorságuk, elszántságuk és kitartásuk előtt tisztelgünk képgalériánkkal.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában
Az élet csak a mesékben igazságos. Ez a március 4-ei fotó azután készült, hogy megérkezett egy 350 fős, kijevi menekültekkel teli vonat az egyik varsói vasútállomásra. Naponta több ezren menekülnek Lengyelországba, de számos magán-és állami kezdeményezésnek, illetve a helyi önkormányzatok erőfeszítéseinek köszönhetően tárt karokkal fogadhatják az Ukrajnából érkezőket: menedéket, ingyenes élelmiszert és ingyenes közlekedést is biztosítanak a számukra.
STR / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Az evakuálás egyik pillanata Sztojanka és Kijev között.
ARIS MESSINIS / AFP
A Total Resistance nevű kezdeményezés harci tapasztalattal rendelkező oktatói Kalasnyikov puskák famásolatával tartanak gyakorlatot az ukrán fővárosban, Kijevben, január 30-án. A tréning taktikai, mentős és akadálypályás kiképzésből állt akkor, amikor az orosz csapatok már tömegével jelentek meg a határon. Később az ukrán fegyveres erők tartalékosai is tartottak katonai gyakorlatokat a fővárosban.
Sergei SUPINSKY / AFP
Ukrajnában jelenleg senki nincs teljes biztonságban: a Kijevtől mintegy 25 kilométerre található Irpinyt a hétvégén lényegében lebombázta az orosz haderő. A helyi lakosok és a helyszínen lévő tudósítók elmenekültek a tűz alatt tartott városból.
Aris Messinis / AFP
Emberség az embertelenség közepette: meglepetésbulit szerveztek egy hétéves, születésnapját ünneplő ukrán kislánynak a romániai Szeretvásár menekülttáborának önkéntesei és katasztrófavédelmi munkatársai. A kis Ariana arra jött ki a sátorból, hogy a tábor munkatársai a Happy Birthdayt éneklik neki, de még egy rózsaszín csákót és kis ajándékokat is kapott. Az egyik tűzoltó felemelte a kislányt, hogy elfújhassa az édesanyja és az önkéntesek által készített tortát.
News Bucovina
A háromgyerekes Mariana Jaglo fegyverét tartja a kezében, miközben telefonos interjút ad kijevi lakásában január 28-án. Ekkor már egyre csak nőtt a félelem a lehetséges orosz invázió miatt, de Jaglo, a hadsereg 52 éves tartalékosa eldöntötte, hogy harcolni fog az országáért.
Sergei SUPINSKY / AFP
A háború második napján, február 25-én a romokat és a törmelékeket takarítja el egy nő Kijev egyik külvárosi részében, ahol egy katonai lövedék csapódott egy lakóépületbe.
Daniel LEAL / AFP
Félmeztelen aktivista tiltakozik a lányával az ukrán elnöki hivatal előtt Kijevben, 2022. január 27-én, miután a főváros decemberben előírta a nők katonai nyilvántartásba vételét. A rendelet szerint a 18 és 60 év közötti - meghatározott szakmákban dolgozó - munkaképes nőknek regisztrálniuk kell a tervezetbe, hogy készen álljanak egy esetleges katonai, polgári védelmi szolgálatra. Ez azonban nem jelenti azt, hogy konkrétan harcolniuk kellene, a folyamatban a szakmai tudásukat vennék igénybe. A nyilvántartásba 2022 végéig kell regisztrálni, a rendelet 2023-tól lép életbe. Aki addig nem jelentkezik be, azt megbüntethetik.
Sergei SUPINSKY / AFP
Egy fiatal pár beszélget a kijevi metróállomáson február 24-én, aznap, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök katonai hadműveletet jelentett be Ukrajnában, nem sokkal ezután pedig országszerte robbanások hallatszottak.
Daniel LEAL / AFP
Március 2., kismama egy kijevi szülészeti kórház egészségügyi részleggé alakított alagsorában. A rögtönzött állomást az orosz támadások alatt óvóhelyként használják.
Aytac Unal / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
Menekülés Kijevből február 28-án. A főváros állomásai teljesen megteltek a háború első napjaiban, a káoszban a gyerekek sírtak, a rendőrök ordítottak. A háború sújtotta fővárosból nemcsak nyugati, hanem déli irányba is próbáltak elmenekülni az emberek, de a szerelvények többórás késéssel indultak.
Túry Gergely
Menedéket keres anya és gyermeke Kijev egyik metróállomásán, február 24-én, az orosz invázió kezdetének napján.
Daniel LEAL / AFP
Március második hetében már a Kijevtől nyugatra fekvő Irpiny városából is menekülniük kellett a lakóknak: az orosz erők a levegőből, a szárazföldről és a tengerről csaptak le Ukrajna városaira. A rémült civilek bőröndökkel, állataikkal menekültek az ostrom alatt álló területekről.
ARIS MESSINIS / AFP
Az ukrán hatóságok nőnapon egy csapat katonaruhát viselő nőről készült felvételt osztottak meg. A nők a videón azt mondják, a gyerekeiket már biztonságba helyezték, és most csatlakoznak a védelemhez. Az oroszoknak azt üzenték: 'minden gyerekért, nőért, öregért, romos házért, utcáért, még pajtáért is lelövünk, mint a veszett kutyákat. Dicsőség Ukrajnának! Halál az ellenségnek!'
Twitter / SSSCIP Ukraine
Egy megsemmisített híd közelében üldögél egy ukrán nő, miközben heves ágyúzások és bombázások során igyekeznek kiüríteni Irpiny városát március 5-én, tíz nappal azután, hogy Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen.
Aris Messinis / AFP
Menekülés Dnyipróból. Ez a város volt a rakétacsapások egyik célpontja, amikor február 24-én megkezdődött az orosz invázió. A kelet-ukrajnai Dnyipróban található gyermekkórház intenzív osztályának újszülöttjeit például az épület alagsorában helyezték el, az erről készült felvételek, amelyeket az osztályvezető Denis Surkov küldött el a New York Times-nak, bejárták a fél világot. 'Ez az újszülött intenzív osztály. Egy óvóhelyen. El tudják képzelni? Ez a mi valóságunk' - magyarázta Surkov a Times-nak.
Andrea Carrubba / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
A kimenekítettek egyik ideiglenes táborát a lengyelországi, Ukrajnával határos Przemyslben hozták létre 2022. március 1-jén. A 3 éves Iri és édesanyja, a 29 éves Melina az önkéntesektől kapott banánt tartja a kezében. Anyát és lányát a kelet-ukrajnai Donyeck megyéből evakuálták. Miután néhány napot egy lengyelországi ismerősüknél töltöttek, Németország felé vették az irányt. „Nagyon nehéz elhagyni a szülővárost” – mondta Melina. Iri apja Ukrajnában maradt, hogy harcoljon Oroszországgal.
Kunihiko Miura / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP
A január 20-án készült fotón, amelyet az ukrán elnök sajtóirodája jelentetett meg, egy anya látható, halott fia portréjával a kezében. A kijevi védelmi minisztérium azokra a katonákra emlékezett, akik az állam szabadságáért, függetlenségéért és területi integritásáért haltak meg. A megemlékezésen közölték annak az 54 férfinak a nevét is, akik a háború különböző éveiben haltak meg az ország keleti részén, köztük annak az 51 katonának a nevét, akik 2015. január 20-án haltak meg a donyecki repülőtér védelme közben.
STR / Ukrainian President press-service / AFP
Egy ukrán nő az utcán, miközben a háború első napján fekete füst száll fel egy Harkiv közelében lévő katonai reptérről.
Aris Messinis / AFP
Nők menekülnek Irpinyből március 7-én.
WOLFGANG SCHWAN / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
Március 3-án a civilek egy része még mindig a Kijev alatti metróállomásokon húzta meg magát. Amikor tudósítóink a háború első napjaiban a helyszínen jártak, nem tapasztaltak pánikot az óvóhelyeken.
Wolfgang Schwan / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
Február 24-én légicsapás rongált meg egy lakóparkot és tette tönkre az ott élők életét
Wolfgang Schwan / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
Egy kiborgként emlegetett ukrán katona anyja az orosz-ukrán háborúban elesett katonák emlékfalánál, Kijevben, január 21-én. Az emléknapon azokra a kitartásukról híres katonákra emlékeznek, akik részt vettek a Szerhij Prokofjev donyecki repülőtér védelmében 2014. május 26. és 2015. január 22. között az Oroszország által támogatott kelet-ukrajnai szakadárokkal vívott háború során.
Sergei SUPINSKY / AFP
Ukrán nő, akinek ma Lengyelország jelenti a biztonságot.
ABDULHAMID HOSBAS / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!