szerző:
Mátrai Anna
Tetszett a cikk?

Japánon az ezredforduló után hatalmasodott el a kabalaőrület.

Ha azt mondjuk, kabala, akkor a világ nyugati felén az emberek többségének vagy egy nagy nemzetközi sportesemény jut eszébe, vagy a kedvenc sportcsapata. Nekünk, magyaroknak a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokság rackája, Youhuu lehet a legközelebbi élményünk, de vélhetően sokak emlékeiben kísért Bol-dog, a 2017-es vizes vébére tervezett puli is, aki annyira annyira lidércesre sikerült, hogy végül le kellett cserélni. Hozzájuk csatlakozott február a héten a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonjának kabalája, Miska, az integető miskakancsó.

Feltűnése nem meglepő, hiszen Japán a kabalák hazája, ahol mindennek saját jelképe van. De vajon honnan ered az a szokásuk, hogy mindenhez társítanak valami bűbájosnak szánt figurát?

A japán soft power egyik kulcsa az úgynevezett kawaii-, vagyis cukiságkultúra, ami azt jelenti, hogy lényegében mindennek van aranyos változata, még Godzillának is. Japán összes tartományának van kabalája, ahogy a japán cégek is ezekkel a ennivaló, sokszor esetlennek ható karakterekkel igyekeznek felhívni magukra az emberek figyelmét. De még a tokiói rendőr-főkapitányságnak is van saját kabalája.

Piipo-kun

The artist Shimon Minamikawa reports on sites in Tokyo. I have set out primarily to introduce places, people, and events that do not usually appear in foreign guidebooks by selecting sites that I like and find interesting in my daily life in Tokyo.

A kabala funkciója Japánban a város, régió vagy szolgáltatás népszerűsítésén kívül sokszor a gyerekek tanítása is, így játékos formában beszélnek nekik például a tűzvédelemről vagy a helyes közlekedésről. A kabalák szélsőséges elcukisodása a kétezres évek harapózott el, ekkor bukkant fel a juru-kjara kifejezés is (a könnyedséget, lazaságot jelentő jurui és a karakter szavakból), megalkotója, Miura Dzsun szerint a juru-kjara figuráknak három fő ismérvnek kell megfelelnie:

  • erősen kötődjön az adott régióhoz,
  • legyen cuki és tűnjön ügyetlennek,
  • tűnjön lazának és legyen szerethető.

Persze volt mire alapozni, hiszen a japán népi hagyomány eleve bővelkedik a nem emberi karakterekben, így például az alakváltó tanuki (nyestkutya) is számos kabalát ihletett. A cukiságfaktor azonban az ezredforduló után annyira a japán popkultúra része lett, hogy egészen 2020-ig még Kabala Nagydíjat is rendeztek évente. A versenyt rengeteg kritika érte, amiért a beérkező pályázatok egyre kevésbé szóltak az adott régió jellegzetességeiről, és szinte kizárólag arra koncentráltak, hogy a figurák minél cukibb legyen.

A viadalnak komoly gazdasági tétje is volt, 2011-ben például Kumamoto prefektúra kabalája, Kumamon győzelme után a tartomány 11,8 milliárd jen (közel 29 milliárd forint) bevételt könyvelhetett el a kabalát ábrázoló szuvenírekből. Egy másik pozitívnak tartott példa Kócsi prefektúra kabalaállata, Sindzso-kun, akit azért méltattak széles körben, mert a tartományra egykor jellemző, mára azonban kihalt vidrafajról mintázták.

Akad ugyanakkor jó pár meghökkentő kabalaállatka is Japánban. Ott van például az energiaitaltól túlpörgő Usadar,

vagy a Tejútrendszerből érkezve a Földet elfoglalni igyekvő kappa (japán mitológiai alak, amely a vízbe rántja áldozatait), Kappa Dator, egy japán játékgyártó kabalája.

プレデターの予告編をカッパデターでやってみた THE PREDATOR KAPPADATOR

撮影 パップコーン 松谷ヒロキさん twitter @mattsun69 協力 成田デシリットルさん twitter @naritayouhei 2018年の情報です ⭐︎以下プレデターの告知です⭐︎ “伝説”降臨!宇宙最強の戦闘種族・プレデターVS人類の壮絶な死闘を描く、危険度マックスのSFアクション超大作! 【完全進化】したハンターを前に、人類が生き残る道はあるのか…? 9月14日(金) 全国公開 ▼公式Facebookページ:https://www.facebook.com/PredatorJP ▼公式Twitter:https://twitter.com/foxjpmovie ▼公式サイト:http://www.foxmovies-jp.com/the-preda… ▼20世紀フォックス映画公式Youtubeチャンネル:https://www.youtube.com/user/20thFOXjp

De a kabalaőrület annyira elharapódzott a szigetországban, hogy a biztonságos szexnek is van saját figurája, a rózsaszín óvszersisakos nindzsát Jimmy Hattori néven ismerik a japánok.

Nyitókép: Kanagava prefektúra kabalája, az előszereplős változatban is létező halember, Kanpacsiró

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!