szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor nem kapott felhatalmazást arra az EU-tól, hogy Grúziába utazzon – jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője annak kapcsán, hogy a magyar miniszterelnök Tbiliszibe utazik. Az EU továbbra is a dokumentált választási visszaélések kivizsgálását követeli.

Az eddig jelentések alapján sem a grúziai választási kampány, sem pedig a választás napjának a történései nem felelnek meg a demokratikus elvárásoknak – ezt erősítette meg az Európai Bizottság szóvivője. Nassrabi Nabila a testület déli sajtótájékoztatóján hivatkozott Josep Borrell külügyi főképviselő nyilatkozatára, valamint az OECD nemzetközi megfigyelői missziójának jelentésére is.
A dokumentumok szerint megfigyelhető voltak egyrészt az egyenlőtlen kampányfeltételek, illetve a választókra nehezedő politikai nyomás is. Az uniós intézmények álláspontja az, hogy a szabálytalanságokat ki kell vizsgálni.

Orbán új frontot nyitott az EU-val Grúzia kapcsán

Miközben Orbán Viktor váratlan grúziai látogatását készíti elő, az uniós intézmények egymást követően adnak ki nyilatkozatokat, amelyekben a felmerült választási törvénysértések kivizsgálását követelik. Brüsszelben attól tartanak, hogy a magyar miniszterelnök, mint az EU Tanácsának soros elnöke, idő előtt legitimálja az oroszbarát grúz vezetést.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök, az EU soros elnökségét ellátó kormány vezetője már a grúz hatóságok által véglegesnek nyilvánított eredmény kihirdetése előtt gratulált a Grúz Álom pártnak, amelyet EU-szerte nyíltan oroszbarátnak minősítettek. A grúz kormány olyan jogszabályokat is hozott, amelyek korlátozzák a grúz polgárok jogait, különösen ide kell sorolni a külföldi ügynöktörvényt. Ez nagy felháborodást keltett Grúziában is, a grúz köztársasági elnök pedig nem jegyezte ellen a jogszabályt.

Az uniós tagállami vezetők tavaly decemberben feltételekkel járultak hozzá, hogy Grúziát tagjelöltté nyilvánítsák, idén júniusban azonban – mivel a grúz kormány álláspontja nem változott, és továbbra is a demokrácia visszaesését lehetett tapasztalni – az állam- és kormányfők, ideértve Orbán Viktort is, az egész integrációs folyamat felfüggesztéséről döntöttek.

Az Európai Tanács felszólítja a grúz hatóságokat, hogy tegyék egyértelművé szándékaikat jelenlegi intézkedéseik visszavonásával, amelyek veszélyeztetik Grúzia európai uniós útját, de facto a csatlakozási folyamat megállításához vezetve

– áll a csúcstalálkozó után kiadott következtetések között. A szóvivő kijelentette, hogy Orbán Viktor látogatása kizárólag a Magyarország és Grúzia közötti kétoldalú kapcsolatok keretében történhet.

Orbán Viktor miniszterelnök nem kapott felhatalmazást az EU Tanácsától arra, hogy Tbiliszibe látogasson

– jelentette ki a szóvivő több alkalommal is. A témával minden bizonnyal napirendre fog kerülni a külügyminiszterek novemberi tanácskozásán, illetve a jövő heti budapesti informális EU-csúcson is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!