szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észtország többé már nem sorolható az alacsony bérű országok közé. Közvetlenül a bérek, illetve a járulékos költségeket tekintve vezető új EU-tagállamok - Szlovénia, Magyarország és Csehország - mögé érkezett.

Észtországban a bérek, illetve a bérköltségek magasabbak, mint két balti szomszédjánál - állapította meg elemzésében a finn Osthandel-Newsletter. A balti köztársaságban 1999-2003 között a bérek évente átlagosan 6,4 százalékkal emelkedtek. Jelenleg 626 euró az egy munkavállalóra jutó összes bérköltség Észtországban, 390 euró Lettországban és 460 euró Litvániában.

A legalacsonyabb bérű országok közé sorolta a finn elemzés Szlovákiát, Lengyelország viszont felzárkózóban van Észtország mögé.

A bérek, illetve a járulékos költségek a többi új EU-tagállamban - Szlovéniában, Magyarországon és Csehországban - magasabbak, mint Észtországban.

Az igazán olcsó bérű országok között van Ukrajna, havonta 125 eurónak megfelelő bérköltséggel, és igen alacsony a költség Romániában, Bulgáriában és Oroszországban is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Rugalmasság az európai bérköltségekben

A munkabérek tekintetében Nagy Britannia, Írország, Lengyelország, Magyarország és balti köztársaságok is nagyobb rugalmasságot tanúsítanak, mint Ausztria – derül ki az osztrák nemzeti bank (OeNB) által közzétett tanulmányból.

Karrier

Az EU munkaerőpiaca: senki sem megy sehová

Az EU-csatlakozás óta eltelt hónapok adatai szerint nagyon kevés magyar állampolgár vállal munkát az unió valamely országában, ezért Magyarországnak érdemes érvelnie azért, hogy a munkaerő szabad áramlására vonatkozó korlátozások két év múlva szűnjenek meg. Erről Gottfried Péter, a Külügyminisztérium Integrációs és Külgazdasági Államtitkárságának vezetője beszélt.

Karrier

Nemzetközi összehasonlításban is drága a nyugat-német munkaerő

Nyugat-Németország a béreket tekintve változatlanul a nemzetközi élbolyban foglal helyet - tette közzé felmérésének eredményét kedden a kölni Institute der deutschen Wirtschaft (IW). A 27,09 eurós órabérrel a nyugatnémet gazdaság a harmadik helyen állt 2003-ban Norvégia (28,15 euró) és Dánia (27,33 euró) után.