Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Tesco és az Auchan áruházláncok görögdinnye kiárusítási akciója ellen tiltakoznak a termelők - mondta kedden Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
A szakember közölte: a termelők úgy vélik, hogy az áruházláncok görögdinnye árusítási akciója egyértelműen árletörő jellegű. Ezért levélben kérik az agrártárca vezetőjét Gráf Józsefet, hogy tartassa be az áruházláncokkal a törvényeket. Szeretnék, ha nem lehetne beszerzési ár alatt értékesíteni a terméket, valamint az ellenőrzésekkel szűrjék ki az esetleges számlázási manipulációkat, valamint ne lehessen hamis származási helymegjelölést alkalmazni.
Mártonffy Béla példaként említette a Tesco áruházláncot, ahol jelenleg - augusztus 9-ig - 29 forintos kilogrammonkénti áron adják a görögdinnyét a vásárlóknak. Az árut magyar tartályládákban, másodosztályú minősítéssel és görög származási helymegjelöléssel kínálják.
Az ügyvezető igazgató aláhúzta, jelenleg a magyar görögdinnye-piacon nincs túltermelés, ezért indokolatlannak tartják az akciózást, különösképpen másodosztályú áruval. Emellett az áru eredete is kérdéses, mivel ilyenkor Görögországban már nincs görögdinnye, szezonja egy hónappal ezelőtt véget ért.
Ezért a Tesco akcióját, valamint az ehhez csatlakozó Auchan ármérséklését is - ez utóbbi 25 forintos kilogrammonkénti árat jelent - manipulatívnak és tisztességtelennek tartják. Mártonffy Béla úgy fogalmazott: "az áruházláncok orruknál fogva vezetik a kormányt, és az ágazatokat is, fütyülnek mindenre".
Jelenleg Magyarországon a görögdinnye beszerzési ára 30-40 forint között van kilogrammonként, átlagosan 35 forintot adnak egy kiló görögdinnyéért a felvásárlók. Magyarországon évente átlagosan 200-250 ezer tonna dinnye terem, amelyből mintegy 40 ezer tonnányi a belföldi fogyasztás, a többit kiviszik az országból. A dinnye eladásából a termelők éves árbevétele 8-10 milliárd forintot tesz ki.
Magyarországra évente általában 6-10 ezer tonna import dinnye érkezik, főként Spanyolországból és Görögországból. Ám július elejétől általában már csak magyar dinnye kapható a hazai piacon.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.