Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 8,78 százalékkal csökkent, 20146 ponton zárt pénteken.
Folytatódott a borús hangulat a világ tőzsdéin, a piaci szakértők szerint ez okozza a BUX szinte folyamatos esését, a belpolitikai események rövid távon közvetlenül nem befolyásolják az indexet. Nem kedvezett a részvénypiacoknak, hogy az Európai Központi Bank negyed százalékkal 2,75 százalékra emelte irányadó kamatát, és az elemzők további kamatemelésekre számítanak az idén mind az eurózónában, mind Amerikában.
A négy munkanapos héten 113,3 milliárd forint értékben születtek üzletek a BÉT részvénypiacán. Az előző hét forgalma 123,6 milliárd forint volt, leszámítva a Mol 237 milliárd forint árfolyamértékű, 10 százaléknyi sajátrészvény-vásárlási ügyletét. Ezzel együtt 360,6 milliárd forint volt az előző heti forgalom.
A vezető részvények a Magyar Telekom kivételével gyengüléssel zárták a hetet. A kis és közepes részvények árfolyammozgását tükröző index, a BUMIX értéke 5,29 százalékkal 1.943 pontra csökkent.
A hét legnagyobb vesztese az OTP volt, amelynek árfolyamesésében az általános hangulat mellett az is közrejátszott, hogy a Moody´s nemzetközi hitelminősítő leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette az OTP Bank pénzügyi besorolását a Raiffeisenbank Ukraine megvásárlására hivatkozva. A bankpapír egy hét alatt 14,29 százalékot veszített értékéből, 6000 forintra csökkent az árfolyama, forgalma 54,05 milliárd forint volt, ami a teljes részvénypiaci forgalom 47,71 százaléka.
A Mol-részvények ára 11,10 százalékkal 19905 forintra csökkent, forgalmuk 29,25 milliárd forintot tett ki, az összforgalom 25,82 százalékát.
Gyengültek a gyógyszeripari papírok is. A Richter árfolyama 5,31 százalékkal 39250 forintra csökkent, a társaság részvényeivel 38,9 milliárd forint értékben kereskedtek, ami az összforgalom 34,33 százaléka. Az Egis 8,60 százalékkal 25500 forintra gyengült, 3,3 milliárd forintos heti forgalomban.
A Magyar Telekom árfolyama egyes vélemények szerint azért tudott a piaci trenddel szemben növekedni, mert a befektetők a makrogazdasági hírekre érzékenyebben reagáló OTP-ből, Mol-ból hajlamosak inkább a kockázatmentesebb részvényekbe átmenni. A távközlési papír 875 forinton zárt pénteken, 1,16 százalékkal magasabban az előző heti záróáránál, heti forgalma 5,2 milliárd forint volt, az összforgalom 4,55 százalékát tette ki.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.