szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pozitív lépés az általános forgalmi adó (áfa) középső és általános kulcsának együttes emelése - mondta Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers (PwC) adóosztályának cégtársa, aki szerint ez sokkal jobb, mintha csak a középső kulcsot emelték volna.

A korábbi tervekkel szemben az áfa középső kulcsát 15 százalékról nem 20, hanem 17 százalékra emelik, ezzel együtt azonban az általános kulcs is nő, mégpedig 20-ról 23 százalékra. Ennek révén mintegy 30 milliárd forint többletbevétel keletkezik, ami lehetővé teszi, hogy ne kelljen a korábbi 1-ről 1,5 százalékra növelni a munkavállalói járulékot - jelentette be Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) keddi ülésén.

Az alapvető élelmiszerek ára a tervezett 5 százalékkal szemben így csupán 2 százalékkal emelkedik, ami sokkal kevésbé fájdalmas a munkavállalók - különösen a szegényebb rétegek - számára, ráadásul több bevétellel is jár - mondta Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers (PwC) adóosztályának cégtársa. Az adótanácsadó szerint ez a változtatás mindkét - kormányzati és ellenzéki oldalon is - támogatásra találhat, ami jól demonstrálja az intézkedés pozitív üzenetét. 

"Ha a járulékaimat emelik, nincs döntési lehetőségem, ahogy az élelmiszerek áfájának emelése esetén sem, enni ugyanis kell. Az általános kulcs emelésekor azonban többnyire dönthetek arról, hogy mit vásárolok, egy kitűnő minőségű drága, vagy egy szerényebb minőségű olcsó terméket" - hangsúlyozta Lőcsei. 

Általában szerencsésebb, ha az állam nem a munkavállalók zsebében turkál, hanem indirekt módon von el jövedelmet. Világszerte ez a tendencia érvényesül, legutóbb Németországban döntöttek úgy, hogy az áfa kulcsát 16-ról 19 százalékra emelik. Egy uniós tanulmány szerint a GDP-re jobb hatással van, ha az indirekt adókat emelik, szemben a direkt adókkal, járulékokkal.

Az általános kulcs emelésével valóban magasabb lesz Magyarország áfa-terhelése nemzetközi összehasonlításban (rajtunk kívül csak két skandináv országban és Lengyelországban van hasonlóan magas kulcs, 25, illetve 22 százalék), ám ez az adótanácsadó szerint mit sem von le a változtatás pozitív értékéből.

Miközben a munkavállalói járulék és a személyi jövedelemadó (szja) emelése a gazdaságot, üzleteket is érinti, mert emiatt többletkiadásaik lesznek, az áfa-emelés hatása neutrális rájuk, mert az áfát normális helyzetben mindig vissza lehet igényelni - hangsúlyozta Lőcsei Tamás. Ez alól csak néhány speciális üzletág kivétel, mint például a bankszféra, de már itt is gondolkodnak a megoldáson. A PwC az uniós adóügyi biztos felkérésére most készít tanulmányt arról, hogyan lehetne a versenytorzító hatást megszüntetni - tette hozzá a PwC adóosztályának cégtársa.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kuncze: az SZDSZ nem tudott az új áfakulcsokról

A kisebbik koalíciós párt nem tudott az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén bejelentett áfaemelésről, erről nem volt kormánydöntés - közölte a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke.

hvg.hu Gazdaság

Mi minden drágulhat az áfaemelés miatt?

Alig fél évvel a legfelsőbb áfakulcs csökkentése után a kormány a 20 százalékos kulcsot 23 százalékosra növelheti. Emellett a középső áfakulcs sem maradna változatlan, 15-ről 17 százalékra nő. Az áfakulcsok változása majdnem minden téren áremelkedést okoz.

MTI Itthon

Az áfa 15 százalékos kulcsa 20 százalékra nő

Az áfa 15 százalékos kulcsát 20 százalékra kívánja növelni a kormány, de az 5 százalékos áfa-kulcs és az oda sorolt termékek köre - igy többek közt a gyógyszerek, folyóiratok, tankönyvek - nem változik - jelentette be Gyurcsány Ferenc az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésén szombaton.